Eşek Arısı Sokmasında İlk Yardım
arı sokması - böcek ısırmalarında ilk yardım bilgileri - böcek ısırmalarında ne yapılır - arı sokmasında neler yapılır - örümcek ısırmalarında yapılacaklar
Hymenoptera ailesinden olan böceklerin zehirine allerjisi olan insan sayısı onda birdir

Hymenoptera ailesinden bir böceğin sokması acil tedavi gerektiren ölümcül olabilecek ve anafilaktik reaksiyon denilen bir duruma yol açar.

Arı sokmasına reaksiyon belirtileri gözlerin çevresinde dilde dudaklarda veya boğazda şişme nefes almakta zoruk öksürme ve hırıltı ve vücucta hissizlik ve kramplar şeklınde ortaya çıkar.

Ciltte ürtiker görülür.

Dil sürcer ve huzursuzluk zihinde bulanıklık bulantı hissi ve kusma ve hatta baygınlık olabilir.

Arı yaban arısı ve eşekarısı sokmalarında derhal ağrı yapan ve süratle büyüyen kırmızı şişlikler olur. Uçan bir böceğin ısırığı birkaç saat içinde yatışacak ve kaşıntıya dönüşecektir (alerjik reaksiyon olmadıkça).

Böcek ısırması veya sokmasını anlamak kolaydır çünkü olay hissedilir. Başka zamanlar ısırıklar sanki kendiliğinden olmuş gibi görünür. Eğer bir reaksiyon gösterirseniz hangi böceğin soktuğunu doktora söyleyebilmek tedavi belirlemekte yardımcı olur.

Tipik bir böcek sokma veya ısırmasının belirtileri genellikle birkaç saat veya birkaç gün sürer. Diğer taraftan eğer arı sokmalarına karşı alerjikseniz veya birden fazla böcek sokmuşsa bu durum hayatı tehdit edebilir ve derhal tedaviyi gerektirir.

Amerikalıların yaklaşık yüzde biri arı sokmasına karşı alerjiktir. Bu arı sokmaları yılan ısırığından daha fâzla ölüme neden olmaktadır.

Zehirli örümcek ısırıklarının öldürücü olduğu nadirdir fakat küçük çocuklar ve yaşlılar özellikle hassastır.

TEDAVİ
Hafif böcek ısırıkları genellikle acıyı azaltmak için buz koymak ve hidrokortizon merhemi veya kalamin losyonu sürmekle kaşıntı ve şişme giderilerek tedavi edilir.

Daha şiddetli reaksiyonlar için doktorunuz kortikosteroid merhem verebilir.
Arı iğneleri dikkatle çıkartılmalıdır. Şiddetli reaksiyonlar için derhal antihistamine ve antispazm ilaçları enjekte etmek gerekebilir.

Eğer solgunluk huzursuzluk veya nefes darlığı meydana gelirse derhal tıbbi yardım arayınız. Eğer balansı veya eşekarısı sokmalarına karşı aşırı hassassanız doktorunuz el altında bulundurmak için bir acil yardım çantası düzenleyebilir.

Karadul örümceğinin soktuğu kişilerin hastaneye yatırılması gerekebilir ve sıcak banyoya daldırmak krampları geçirmek için damardan calcium gluconate verilmesi ve panzehir enjeksiyonlarıyla tedavi edilir.

Kahverengi örümcek ısırmaları kortikosteroid enjeksiyonları ve yaranın cerrahi olarak temizlenmesi ile tedavi edilir.

alıntı