Deri Yaralanmaları
yanık tedavisi - deri yaralanmasında ilk yardım


Burkulma Ezilme
Belirtileri: Ağrı hassasiyet şişme ve derinin morarması. Deri önce kırmızı olur sonra sırası ile mor mavi yeşil ve sarı renk alır. Çok zaman çarpma ve burkulmadan sonra görülür.

Oluşu: Zedelenen damarlardan kan dışarı; bağ dokusu içine sızar. Kan boyası tedricen (sarı renkli) bilimbine dönüşür ve zamanla emilir. Kan derinde toplanırsa ezik birkaç gün sonra ortaya çıkabilir. Veya zedelenen yerin uzağında belirir. Bunun nedeni kanın doku içinde başka yere akmasıdır.

Tedavisi: Soğuk pansumanlar. Ezik fazla ise sıcak banyolar ağrıya iyi gelir. Ovuşturma kanın emilmesini kolaylaştırabilir. Doktordan kanın çabuk kaybolmasını sağlayan haplar alabilirsiniz eğer görünüşü canınızı sıkıyorsa iğne de yaptırabilirsiniz.

Bir çarpma olmadan kan oturması; çeşitli kan hastalıkları genel hastalıklar sarılık ve bazı ilâçlar tarafından yapılabilir. Bu gibi durumlarda doktora gitmelidir.

Su Toplaması:

(Bir deri hastalığı sırasında görülen su toplaması için aşağıya bakın). Zedelenme sonucu görülen su toplaması derinin boynuzsu tabakası altında serum toplanmasıdır. Fazla yürüme kürek çekme yanık (aşağıya bakın) ve ezilme sonucu olabilir.

Tedavisi: Büyük kesecikler mikropları öldürülmüş bir iğne ile (bir alevde kıpkırmızı yapılmış) açılmalıdır. Sonra üstüne antiseptik bir merhem (akriflavin) sürülür sargı bezi veya flaster yapıştırılır. Eğer bunlar ayakta ise ayakkabılarınızın uyup uymadığını çivi olup olmadığını v.s. kontrol edin. Çoraplardaki dikiş yerleri ve yamalar da ayakta su toplanmasına sebep olabilir.

Kanlı su toplanması:
Bunlar da berrak su kesecikleri gibi olur ancak daha çabuk mikrop kaparlar. Çok zaman otomobil kapısına sıkışma sonucu veya ağır bir çarpmadan sonra kemiklerin kırılması sonucu meydana gelirler.

Yanık :
Tedavisi: Derhal ağrı geçene kadar musluk veya bir kaptaki suyu yanığın üzerine boşaltarak (veya yanık yeri kabın içine daldırarak) soğutunuz. Sonra eğer deri kızarmış ve su toplamışsa fakat açık yara yoksa akriflavin merhemi sürerek sargı ile sarınız. Eğer deri sathı zedelenmişse ve bir doktora gidebilecek durumda iseniz yanığa hiç dokunmayın ve sarmayın. Eğer yanan hasta doktor veya hastaneye bir saatten önee gidebilecek durumda değilse yanığı kuru ve temiz bir sargı ile sarın. Muayene için beklerken hasta istirahat etmeli ve geniş yanıklarda her on beş dakikada bir içine bir miktar tuz atılmış su içmelidir.

Haşlanmalar:
Bunlar sıcak sıvıların sebep olduğu yanıklardır ve aynı şekilde tedavi edilirler. Haşlanmalar hiçbir zaman ağır yanıklar kadar derin olamaz ancak çok ağrılıdırlar.

Elektrik yanıkları
Bunlar da adi yanıklar gibidirler ancak daha yavaş iyileşirler. Ancak kimyasal yanıkların ilk tedavisi onları bol su ile yıkamaktır.

alıntıdır.