Arı Sokması ve Boğulma
Arı Sokması ve Boğulma


ARI SOKMASI

Arının soktuğu yerde iğnesi kalmışsa iğne zedelenmeden ve yara yeri kanatılmadan bir cımbızla çıkarılmaya çalışılmalıdır. Böylece içinde kalan zehirin daha fazla yayılması önlenmiş olur.

Zehirin aktivitosini ve yayılmasını önlemek için sokulan yerin civarına buz uygulanması yararlıdır.

Ağız-boğaz civarında olan sokmalarda hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.Arı Sokması Tedavisi Belirtileri Neler Yapılmalıdır

Bazı duyarlı çocuklarda arı sokmasını izleyerek tüm vücutta döküntüler kaşıntı ve nefes almada güçlük oluşabilir. Bu tür belirtiler görülmeye başlanırsa derhal doktora başvurulmalıdır. Bu durumda adrenalin ve kortikosteroid tedavisi uygulanması gerekli olabilir.

Ailede ve kendisinde arı sokmasına karşı alerjisi olduğu bilinen hastalar bu durumu belirten kart taşımalı ve yakınlarında doktorların önereceği acil ilaçları bulundurmalı ve hatta kullanımlarını öğrenmelidirler.

1-2 dakikalığına açıp gevşeterek o bölgenin yeterince kaşınması sağlanmalıdır.

Ayrıca kanayan yere kağıt tütün gibi şeyler konulması kanamayı durdurmayacağı gibi yara yerinin mikrop kapmasına da yol açabilir.

Genel vücut travmalarında kazazedenin sert bir zemin üzerinde sabitlenmesi gereksiz hareket ettirmelerden kaçınılması hayati önem taşır.

Kazalara karşı tedbir olarak çocuklar kesinlikle araçlarda ön koltuklara oturtulmamalıdır. Arka koltuklarda da çocuklara mutlaka emniyet kemeri takılmalıdır.

Tarım araçlarına ve iş makinalarına kesinlikle çocuklar bindirilmemelidir.

Okul çağına gelen çocuklara trafik kuralları öğretilmeli trafiğe açık sahalarda çocukların oyun oynamasına izin verilmemelidir.

Çocuklara kaldırımlardan yürüme alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Eğer mümkünse böceğin iğnesini çıkarmalı ancak bu işi deriyi yaralayacak âletlerle yapmaktan sakınmalıdır. Ağrıyı hafifletmek için sokulan nokta üzerine soğuk su akıtmalı ya da etrafına buz koymalıdır. Amonyak ruhu gibi alkoli solüsyonların tatbikinde fayda vardır. Gerekirse o noktanın üzerine sabun sigara külü veya soğan da konabilir.

Meselâ bir an sürüsü gibi çok sayıda böceğin sokmasında hastayı içine litre başına bir çorba kaşığı karbonat katılmış soğuk banyo suyunun içine yatırmalıdır.

Allerjik olan bazı kimseler bazan böcek sokmalarına çok şiddetli tepki gösterirler. Ağız boşluğu ve boğaz yöresindeki sokmalar özellikle tehlikelidir. Hastanın boğulmasına yol açabilir. Bu takdirde vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır.

BOĞULMA

1. Bir saniye bile kaybetmeden harekete geçilmelidir.

2. Kazaya uğrayan derhal yüzükoyun yere yatırılmalı elbiselerinin boyun ve bel kısımları gevşetilmelidir.

3. Ağzından yosun gibi yabancı maddeler temizlenmelidir.

4. Yardım eden ellerini kazaya uğrayanın karnının etrafından geçirip vücudunu kaldırmalı ve solunum yollarındaki suyun akmasını sağlamalıdır.

5. Uygun bir suni teneffüs metodu tatbik edilmelidir.

6. Vücudu battaniyeler ve sıcak su şişeleriyle kabil olduğu kadar sıcak tutmalıdır. Solunum aralıksız 15 dakika devam etmelidir. Ve de kazaya uğrayanın öldüğü doktor tarafından bildirilmeden suni teneffüse son verilmemelidir.

7. Kazaya uğrayan kendine gelince ona sıcak bir şeyler içirmeli ve şok tedavisi uygulamalıdır.

8. Yatar vaziyette doktora yahut hastaneye götürmelidir.

Alıntı..