Güneş Çarpması Güneş Yanığı ve Sıcakta Bırakılan Yiyecekler
İlk Yardım - Güneş Çarpması Güneş Yanığı - Sıcakta Bırakılan Yiyecekler

YAZIN GÜNEŞ ÇARPARSA

Yazın aşırı sıcaklarda güneş altında uzun süre kalındığında bu durum meydana gelebilir. Güneş çarpan kişide yüksek ateş ve aşırı sıvı kaybı meydana gelir. Kendisini baş dönmesi bitkinlik ve baş ağrısı ile birlikte gösterir solunum ve nabız hızlanır. Deri kızarmıştır ve kurudur.

Ateş 40-41 dereceye kadar yükselebilir. Bu rahatsızlıkta yüksek ateşin getirdiği tehlikeyi gözardı etmemek lazımdır. Bu durum yaşlılarda ve alkol alanlarda meydana gelirse ölüm tehlikesi ortaya çıkar. Güneş çarpmasından şüphe ettiğiniz kişiye hastaneye götürelene kadar yapılacak ilk yardım hasta öncelikle ıslak çarşafa sarılır. Kasıklar dirseklerin iç kısmına boyuna buzlu suya batırılmış havlular konulmalıdır. Bu arada her beş-on dakikada bir ateş ölçülmeli ve ateşin azar azar düşürülmesine gayret edilmeli. Ateş birden bire düşürülmemeli ve en önemlisi hastanın vücut ısısı 34 derecenin altına indirilmemelidir.

■ GÜNEŞTE FAZLA KALDIYSANIZ

Güneşte fazla kaldınız ve cildinizde kızarma ve kabarıkçıklar meydana gelmişse kızaran yere incecik talk pudrası eğer oda bulunamaz ise zeytinyağı sürmeyi deneyin. Ama sakın ola ki süt ve yoğurt sürmeyi öncelikle denemeyin.

Yağlı tip merhemlerden mümkün olduğunca kaçınarak havlu içinde ezeceğiniz buzla karıştıracağınız zeytinyağını sürmek derinizin kabarmasını önleyecektir.

■ YAZIN SICAKTA BIRAKILAN YİYEYECEKLER

Sıcak havada açıkta kalan yiyecekler çabuk bozulur ve üzerinde oluşan bakterilerin ortaya çıkardığı zehirler yemeklerin ısıtılması ile de ortadan kalkmaz. Özellikle et süt ve süt ürünleri/balıklar bu tür zehirlenmeye müsait besin maddeleridir. Zehirlenmenin başlıca belirtileri kusma ve ishaldir. Genellikle terleme halsizlik ve karın ağrısı görülür. Belirtiler 24 saat içinde geçmez ise derhal hastaneye baş vurmak gerekir bu durum zehirlenmenin şiddetli olduğunu gösterir. Hasta ishal nedeniyle büyük oranda su kaybına uğrar tansiyonu düşer.

Bu durumda hastanın kusmasının önlenmesi için nane limon ada çayı gibi içecekler kesinlikle verilmemelidir. Kusma duruncaya kadar hasta ağzından içecek bir şey almamalıdır. Ağızdan verilen her sıvı kusmayı daha da arttırır. Kusma dört-beş saat içinde durmaz ise derhal hastaneye müracaat etmek lazımdır. Kusma durduktan sonra 24 saat yalnızca limonata çay ve sebze çorbası gibi sulu gıdalar verilmelidir. Kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan kusmayı durdurucu ilaçlar verilmemelidir.

Ancak şu husus da unutulmamalıdır ki mantar ve balık yemekten dolayı meydana gelen zehirlenme belirtilerinde ilk yardım önceki bahislerde ifade edildiği gibi yapılmalıdır.

► Sıcağa Bağlı Acil Durumlar

Yüksek ısıya uzun süre maruz kalmak veya çok sıcak bir ortamda bedensel etkinlikte bulunmak; sıcağa bağlı kramplar sıcağa bağlı yorgunluk ve sıcak çarpması gibi durumlara yol açabilir.

Sıcağa Bağlı Kramplar

Sıcağa bağlı kramplar aniden ortaya çıkan ağrılı kas spazmlarıdır. Genellikle bacağın arka bölgesindeki nadiren de karın bölgesindeki kaslarda görülür. Sıcağa bağlı krampların en önemli belirtisi.

GÜNEŞ YANIĞI

Deri sadece kırmızıysa kabarcıklar vluşmamışsa üzerine ince talk pudrası sürmelidir. Yağlamak veya sabun sürmek deride bazen enfeksiyonlara yol açabilir.

Deri kabarcıklıysa ve fazla yandıysa yağlı merhemler hiç bir şekilde tatbik etmemelidir. Yaraları sardıktu.ı sonra doktor çağırmalıdır.

Bu durumlarda deri ancak tamamiyle iyileştikten sonra tekrar güneşe maruz bırakılmalıdır. Ağır veya yaygırı güneş yanıkları doktor tedavisi gerektirir.

alıntıdır.