Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart İlk Yardım Kuralları

  İlk Yardım Kuralları
  İlk Yardım Kuralları Nelerdir - İlk Yardım Kuralları Hakkında Bilgi - Genel İlkyardım kuralları - İlk Yardım Kuralları Nedir
  İlk Yardım Kuralları Nelerdir
  İlk Yardım Kuralları Hakkında Bilgi
  Genel İlkyardım kuralları
  İlk Yardım Kuralları Nedir

  Aniden ileri derecede hastalanan ya da yaralanan bir kişinin hastaneye ulaştırılıncaya ya da sağlık görevlileri hastaya ulaşıncaya kadar hastanın hayatta kalmasını sağlamak ya da sorununun daha da ciddileşmesini önlemek amacıyla alınan önlemlerdir.

  Kaş yaparken göz çıkartmayın ! Hastayı tedavi etmeye çalışmayın. Sizin yardımınız sorunun büyümesini önlemeye yönelik olmalıdır. Sorunu tam olarak anlamamış ve ne yapılacağını çok iyi bilmiyorsanız bazen hiç bir şey yapmayıp sadece ambulans çağırmak daha doğru olabilir. Örneğin bacağı kırık bir yaralıyı taksi koltuğuna tıkıştırıp hastaneye götürmeye kalkışmak kırık kemik uçlarının büyük atardamarı yırtıp yaralının iç kanamadan ölümüne neden olabilir. Böyle bir durumda yaralıyı düştüğü yerden kaldırmadan ambulans gelmesini beklemek daha doğru olacaktır.

  Öğrenmeye zamanınız olmayabilir:
  Düşünün! Allah korusun canınızdan çok sevdiğiniz bir kişi yaralı ambulans da trafiğe takılmış gelmek bilmiyor.Bir şeyler yapmazsanız hayatı tehlikeye girecek. Ne yapacağınızı nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz kitap karıştırmaya ne yapacağınızı öğrenmeye zamanınız olmayabilir. İlk yardım bilgilerini gerekli olmadan önce adınız gibi öğrenin. Örneğin kanamalarda ilk yardım kurallarını iyi biliyorsanız atardamarı kesilmiş bir yaralıda sadece parmağınızı bastırarak - eğer doğru yere bastırıyorsanız- hayat kurtarıcı olabilirsiniz.

  Sakin olun:
  Panik doğru kararı vermenizi engeller. Önce bir iki derin nefes alıp durumu kavramaya çalışın sonra da ne yapacağınızı kararlaştırın.

  Hastayı da sakinleştirin:
  Hastanın paniği şikayetlerini arttırabilir. Ayrıca hareket etmeye çabalaması da sorunun artmasına neden olabilir. Omuzuna koyacağınız bir el sakin bir sesle size güvenmesini ve ona yardımcı olacağını söylemeniz rahatlamasına yol açar. Böylece size daha çok yardımcı olabilir.

  Yaşam belirtilerini kontrol edin:
  Hastaya yaklaştığınızda öncelikle solunum ve dolaşım gibi yaşam belirtilerini kontrol edin. Kalbi atmıyorsa kalp masajı solunumu yoksa yapay solunum gereklidir. Kalp atışı kontrolsüzse ve atmıyorsa yapılacaklar için kalp durması bölümüne solunum kontrolsüzse ve durması halinde yapılacaklar için solunum durması bölümüne bakınız.

  Hareket ettirmeyin:
  Hastayı sakinleştirdikten sonra herhangi bir ağrısı olup olmadığını öğrenin. Yoğun ağrısı olan yeri hareket ettirmeden dikkatlice gözleyin kanama ve şekil bozukluğu olup olmadığına bakın. Şekil bozukluğu varsa düzeltmeye çalışmayın olduğu gibi sabitleyerek hareketsiz hale getirme yolları arayın..Boynunda şiddetli ağrı varsa başını hareketsiz hale getirmeye çalışın. Boyun omurlarındaki kırık tüm vücudun yaşam boyu felçli kalmasına neden olabilir. Ambulans gelinceye kadar yattığı yerde kalması daha doğru olabilir.

  Yardım çağırın:
  Siz hastayla ilgilenirken başkalarının profesyonel sağlık yardımı çağırmalarını sağlayın. Eğer yalnızsanız hastayı güvenceye aldıktan sonra yardım çağırmaya gidin. Acil yardım ekiplerine Türkiye'nin her yerinde 112 numaralı telefondan ulaşılabilir. Aradığınızda sakin bir şekilde hastanın durumu ve bulunduğu yer hakkında ayrıntılı bilgi verin. Ambulans gelinceye kadar hastanın yanından ayrılmayın

  alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İlk Yardım Kuralları
  ilk yardım bilgileri - kazalarda ilk yardım - ilk yardım ilkeleri - trafik kazalarında ilk yardım

  İlkyardım bir kaza anında ya da hayatı tehlikeye düşüren durumlarda bilinçli kişilerce uygulanır…

  Uzmanlar temel yaşam desteği programının herkesin bilmesi gerektiğini belirterek acil durumlarda yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:

  Kaza yerindeki yaralıları hastanelere yönlendirme son derece önemli bir adım.
  Hafif yaralılar uzak hastanelere ağır yaralılar yakın hastanelere sevk edilmeli. Aksi takdirde acil serviste zaman kaybı yaşanacağı akıllardan çıkarılmamalı.
  Yaralıların hastanelere yönlendirilmesi profesyonel kişiler tarafından yapılmalı.
  Olay yerine ulaşan ilk ambulans ya da sivil savunma hafif ve ağır yaralıların ayrımını yapmalı.

  Yaralıları yerlerinden oynatmadan profesyonel yardım beklenmeli. Başkalarının yaralıya dokunması engellenmeli.

  Yardım gelene kadar hastanın güvenliği sağlanmalı.
  Yaralıda kanama varsa kanayan yerin üzerine temiz bir bez koyarak üzerine bastırılmalı.

  Burun kanıyorsa baş ve işaret parmağıyla buruna basınç uygulanmalı.
  Cam kırıkların göze girmesi durumunda kesinlikle hiçbir cam parçası gözden çıkarılmamalı. Bu durumun gözde çok daha büyük tahribatlara yol açabileceği unutulmamalı.

  Yaralının başını sabitlemek için havlu veya ceket katlanıp başının altına konulmalı.

  Uzmanlar şunları söylüyor: “Afetle ilgili özel bir plana sahip olmamız gerekiyor. Ambulans sistemi tek bir elde toplanmalı ve bu olaylar karşında hangi hastanelerin temel hastane olacağı belirlenmeli. Böyle bir özel plana sahip olunması bir tek hastanedeki olası yığılmayı önleme konusunda çok önemlidir. Ancak en azından şu günlerde hafif ve ağır yaralı ayrımının hızla ve doğru yapılması sağlanmalıdır.”

  İlkyardım Nedir?

  İlkyardım; bir hastalık veya kaza durumunda hastanın veya yaralının sağlık durumunun daha kötüye gitmesini engellemek ve yasam kalitesini üst seviyede tutmak için yapılan ilaçsız girişimlerdir.

  Bu müdahalenin ilaçsız olması bir sağlık personeli tarafından uygulanma gereğini ortadan kaldırmaktadır.

  İlkyardım bu özelliklerinden dolayı yakında bir sağlık personeli yoksa ilkyardım eğitimi görmüş bilgili ve deneyimli bir kişi tarafından yapılabilir.

  İlkyardımın Temel İlkeleri

  Olayın geçtiği yeri inceleyin.
  Önce kendinizin ardından çevrenin ve hastanın can güvenliğini sağlayın.
  Derhal ambulans çağırın veya çağrılmasını sağlayın.
  Kendinizi tanıtarak bu konuda eğitim aldığınızı çevrenize açıklayın ya da etrafta ilkyardım konusunda daha bilgili biri varsa müdahaleyi ona bırakıp yardımcı durumuna geçin.
  Soğukkanlı ve çevrenizi sakinleştirici şekilde davranın.
  Saniyelerin önemli olduğu bu durumda hastayı soğukkanlı ve hızlı bir şekilde değerlendirin.
  Gereken müdahaleyi yapın.
  Bilmediğiniz bir konuda müdahale etmeyin veya yanlış ve bilinçsiz bir müdahale edilmesini engelleyin.
  Hastayı sakinleştirici ve yumuşak bir ses tonuyla konusun.
  Olay yerine ulasan sağlık personeline doğru ve detaylı bilgi verin.

  Trafik Kazaları AIDS Kadar Tehlikeli Bir Sorun

  Bu bir kehanet değil Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı bilimsel bir tahmin.

  Geleneksel olarak Dünya Sağlık Örgütü sağlık günlerinde insanlığı ciddi şekilde etkileyen verem gibi AIDS gibi hastalıklarla ilgili bir kampanya başlatır. Ama bu yıl dünya sağlık gününün konusu bir hastalık değil trafik kazaları.

  Dünya Sağlık Örgütü’nün Dünya Bankası işbirliğiyle hazırlattığı dünya yol güvenliği raporu trafik kazalarının milyonlarca ölüme yol açan aileleri ve ekonomileri çökerten büyük bir sağlık krizi olduğunu ortaya koydu.

  Önümüzdeki yıl içinde trafik kazalarında ölecek bir milyonu aşkın insanın çoğu sürücüler değil işe giden yayalar olacak. Kazalar en çok yoksul kesimleri etkileyecek.

  Mesela İngiltere’de yoksul ailelerin çocuklarının trafik kazası geçirme riski zengin çocuklarından çok daha yüksek. Aynı şekilde kazalar ülke bazında da en çok fakir ülkeleri etkiliyor.

  Trafik kazası ölümlerinin yüzde doksanı zaten gelişmekte olan ülkelerde meydana geliyor. Dünya Sağlık Örgütü bunların aslında kaza değil önlenmesi mümkün hatalar olduğu görüşünde. Bu nedenle de dünyanın her yanında bisiklet ve motosiklet sürücülerinin kask takmasını araba kullananların alkol almamasını sürücülerle yolcuların mutlaka emniyet kemeri takmalarını sağlayacak sıkı önlemler alınmasını istiyor.

  Bazı yoksul ülkelerde bu tür önlemlerin hayata geçirilmesi için gerekli yatırımlara öncelik vermek kolay olmayabilir. Fakat Dünya Sağlık Örgütü trafik kazalarının gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerine maliyetinin zaten çok ağır olduğuna dikkat çekiyor.

  Yapılan araştırmaya göre kazalar her yıl bu ülkelerin gayrî safî millî hasılasının yüzde ikisine mal oluyor.

  alıntıdır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş