Elektrik Kazaları
iş kazaları - iş kazaları nasıl önlenir - iş kazalarında yaralıya yaklaşım - iş kazalarında ilk yardım bilgileri
Kimyasal maddeler üterilen bu fabrikada bir yüksek gerilim elektrik istasyonu genişletiliyordu. İki marangoz elektrik tesisatını molozlardan korumak amacıyla bir izolasyon panosu hazırlıyordu. Biri elektrik istasyonunun içine dayalı bir tahta merdivene çıkmıştı. Merdivenin üst basamağına vardığında yanlışlıkla gerilim altındaki metalik bölmeye dokundu. Bir şerare boşandı. İşçi adeta yere fırlatıldı. Sigorta atmış akım kesilmişti. Arkadaşı yardım çağırarak hemen koştu. Ustaları da ardından akımın kesildiğinden emin olduktan sonra kazazedeyi içerden çıkardılar. Geçenlerde ilkyardım eğitimi gören ustaları hemen hayat busesi uygulamaya başladı Her şey çok çabuk olup bitti. Kazayla suni solunumun başlatılması arasında sadece iki dakika geçmişti. Kazazede olaydan altı dakika sonra yeniden kendine gelmişti. Bu arada doktorlar da yetişmişti kazazede atlattığı tehlikeden 15 dakika sonra cankurtaranda oksijen soluyordu. Bundan sonra hızla iyileşecek sadece ön kol ve göğsündeki yanıkların tedavisi zaman alacaktı. Kurtulması olaya anide müdahale edilmesi sayesinde gerçekleşmişti.

Kaza nasıl önlenebilir?

Elektrik santrallarına yalnız ehliyetli elektrikçiler girmelidir. Bu tür yerlerde yapılacak çalışmalar için elemanlar özel olarak önceden eğitilmelidir Elektrik santrallarında yürütülecek çalışmalara mutlaka bir elektrikçi nezaret etmelidir

Ayrıca elektrikçilerin çalışacağı yerlerde Elektrik hayat busesinin nasıl uygulanacağını anlatan afişler asılı olmalıdır.

Doktoru Beklerken Ne Yapmalı

Gündelik yaşamda karşılaşılan kazalar sayılamayacak kadar çoktur ama şükür ki bunların hepsi hayati tehlike yaratan had felaketler getirmez. Ancak hemen hepsi acil tıbbi önlemler gerektirebilir. Böyle bir durum karşısında çoğunlukla ne belirtilerin ciddiyetini takdir edebilir ne de gerektiği gibi doktoru haberdar edebiliriz. Elimiz ayağımıza dolanır.

îlerki sayfalarda nasıl çabuk davranmamız gerektiği en sık rastlanan olaylar bir özet halinde sunuluyor. Fakat bilin ki hepsinden önemlisi doktorun gerektiği gibi nasıl haberdar edileceğidir.

Doktor çağırın

Doktorun çabuk ve etkili biçimde müdahalesini istiyorsanız çağrınız sırasında vazgeçilmez ve kesin bazı durumları belirtmeniz gerekir. Durum çok ciddi görünse bile öncelikle sakin olmaya bakın. Düşüncelerinize bir çeki-düzen verin. Kuşkunuzu çeken hastalık belirtilerini açık kesin ve mümkünse en kısa şekilde açıklamaya hazırlanın. Telefonu açmadan önce hastayı iyice gözlemleyin. Yan sayfada göreceğiniz fiş doktora çok yararlı olabilecek bilgileri içeriyor. Bu bilgiler kendisi gelene dek size neler yapmanız gerektiğini söylemek konusunda ışık tutacaktır. Hatta müdahalenin acilliği ve gerekliliğine kendisini inandıracaktır. Zor bir yerde oturuyorsanız ve doktorun evinizi bulmasından endişe ediyorsanız gerekiyorsa onu bilinen bir yerden alıp getirecek bir "öncü" çıkarın.

alıntıdır.