Organ Kopması
Parmak Koplamsında İlk Yardım - Organ Kopması Hakkında - İlk Yardım Bilgileri - Uzuv Kopmasında İlk Yardım

İlk Yardım:
Parmak el kol ayak bacak penis kulak burun gibi vücut uzantılarının vücutla olan bütünlüğünün bozulmasına organ kopması denir. Bütünlüğün bir kısım dokularla devam ettiği hallere kopma değil kesi demek doğru olur.

Organ kopmasına müdahale edilmezse;

1. Kanama nedeniyle kazazedenin yaşamı tehlikeye girer

2. Organın kaybı fiziksel görünüm bozukluğu işlev kaybı ve ruhsal sorunlar yaratır.

Kasıt ya da kaza sonucu ortaya çıkacak organ kopmasına ilkyardımcının müdahalesi iki yönlü ve hızlı olmalıdır. Kanama kontrolü kadar nakil ve ulaşılacak merkezin bilgilendirilmesi de önemlidir.

Diğer ilkyardım uygulamalarından farklı olarak organ kopmasında kazazede ve kopmuş organın ulaştırılacağı sağlık merkezinin damar- sinir cerrahisi yapılabilecek nitelikte olması gerekmektedir. Soğuk ortamda taşınan kopmuş organ canlılığını daha uzun süre koruyacak birleştirme sonrası işlev de daha iyi korunacaktır.

Organ kopmasında ilkyardım uygulamaları öncelikle ABC kontrolü ile başlar. Daha sonra kazazede yatar pozisyona getirilir. bilinci açıksa sırtüstü kapalı ise yan güvenli pozisyonda tutulur.

Kopma eğer tek tek kemikli bölgelerin uzağında meydana gelmiş ise kolun ve bacağın vücuda yakın kısımlarından turnike uygulanır. Daha sonra kopan organ temiz su geçirmez plastik bir torba ya da kaba konulup ağzı kapatılır. Daha sonra bu torba veya buz dolu bir kap ya da torbaya konur. Kazazede ve kopan organ aynı araçla nakledilir.

ALINTIDIR.