Güneş Çarpması - Güneş Yanıkları
sıcak çarpması - güneş yanıklarına karşı önlemler - güneş çarpması halinde ilk yardım bilgileri - sıcak çarpmalarında neler yapılır
Çoğunlukla çok ıstırap veren güneş yanıkları bazen ciddi de olabilir. Birinci derecede yani yalnız kızarıklık görülen yanıklarda etkili bir tedavi yoktur.

Fakat eczanelerde satılan bazı nemlendirici ve deriyi teskin edici kremlerin yararı dokunabilir.

Ancak bunların bazılarının deride reaksiyonlara sebep olacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Herhangi bir ufunetlenme halinde uygulamayı hemen kesip bir deri uzmanına başvurun. Her şeyden önce güneş yanıklı kişiyi gölgeye alın; su içirdikten sonra ateşini ölçün. Ateş yükselmişse ve daha başka belirtiler (örneğin ödem) de varsa hemen doktora başvurmak gerekir. Küçük çocuklarda ve yaşlılarda önemlice bir güneş çarpması sıcak çarpmasına dönüşebilir Veya bir beyin konjestiyonu söz konusudur.

Güneşte uzun süre kalmayın. Güneşte çok yanmak deriye açıkça saldırı sayılır ve bunun izlerini daima taşıyabilirsiniz.

Güneş Çarpması Sıcak çarpması

Güneşte uzun bir süre kalmak veya yorgunluğun sebep olduğu bir zafiyet şişmanlık veya yaşlılık bu olaya yol açabilir. Daha çok baş ağrıları kusma bayılma solunum güçlükleri hatta şok haliyle kendisini belli eder İlk belirtilerden sonra kişiyi hemen güneşten uzaklaştırmak sırt üstü uzandırmak gerekirse 37°C ısıda bir banyo yaptırmak gerekir. Daha sonra kendisine hafif tuzlu bol ve serin su verilebilir.

Belirtiler devam eder ve durum daha da ciddileşirse derhal doktora danışın.

ALINTIDIR.