Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Burun Kanamasında İlk Yardım

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Burun Kanamasında İlk Yardım
  İlk Yardım - Burun Kanaması - Burun Kanaması Nasıl Durdurulur - Burun Kanaması Sebepler
  Burun kanaması her yaşta meydana gelebilecek bir durumdur. Kişinin burun kanaması durumunda yapacaklarını önceden bilmesi ve telaş yapmaması kanamanın çok kısa sürede durdurulmasını sağlayacaktır. Burun kanaması fark edildiğinde telaş yapılması yapılacak işlemlerde yanlışlar yapılmasına neden olacaktır. Bu nedenle sakinlik çok önemlidir.

  Burun kanaması durumunda toplumda bilinen en büyük yanlış kanama olan kişinin başının arkaya doğru yaslanmasıdır. Bu kanamanın durmasına neden oluyor gibi gözükse de kanın geri gitmesine neden olacak ve vücuda zarar verecektir. Bu nedenle kanama olan kişinin kanamanın durdurulması için başının geriye değil öne yatırılması gerekmektedir. Burun kanaması olan kişinin oturtulması ve burnun iki elle sıkıştırılması gerekmektedir.Sırasıyla başın öne eğilmesi oturulması ve burnun sıkıştırılması doğru bir şekilde uygulandığında beş dakika kadar sürede kanamanın durması gerekmektedir. Aksi durumlarda mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.

  ALINTIDIR.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]  Burun Kanamalarında İlk Yardım

  burun kanaması sebepleri - burun kanamalarında ne yapılır - burun kanamaları hakkında - çocuklarda burun kanamalarında ne yapılır

  Burun kanaması ekseriya çocuklarda aşikâr bir sebep olmaksızın ortaya çıkar. Yaşlı kimselerde burun kanaması tansiyon yükselmesine delâlet eder. Bundan başka buruna isabet edecek bir darbenin de kanamaya sebebiyet vereceği tabiîdir. Hafif burun kanamaları pek zararlı olmaz ve kısa zamanda kendi kendine durur. Çok kesif ve muannid burun kanamalarında ise doktora müracaat etmek zarureti vardır.

  Ne yapmalı : Burun kanatlarını 4-5 dakika parmakla sıkıştırınız. Bu şekilde pıhtılaşmaya imkân vererek kısa zamanda kanamayı durdurabilirsiniz. Bundan başka üst dudağın altına yumak şeklinde küçük bir pamuk veya gaz bezi parçası yerleştirerek de kanamanın önüne geçebilirsiniz. Çünkü üst dudaktan buraya doğru yapılan bu tazyik burunun Ön kısmında bulunan damarı tıkar. Bu damarın burun kanamasında önemli bir yeri vardır.

  Bu tedbirlerle kanama birkaç dakika zarfında kesilmediği takdirde hastayı veya yaralıyı bir sandalyeye oturtunuz ve burunun üzerine soğuk suda ıslatılmış bezler koyunuz. Kanama durduktan sonra hastaya birkaç saat burnundan nefes almamasını tembih ediniz. Bu şekilde teşekkül etmiş olan pıhtı yerinden oynamaz ve kanama da tekerrür etmez.

  Şiddetli burun kanamalarında hekim gelinceye kadar burunun içerisine steril bir gaz bezi tıkamak kabildir. Bu gaz bezinin bir ucu açıkta ve burun dışında bırakılır ve icap edince bu uçtan çekip alınır. Bu tamponu parmakla buruna doğru itiniz ve bundan daha fazla içeri sokmayınız.


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  Çocuklarda Burun Kanamasının Sebepleri Nelerdir.?

  Çocuklarda burun kanamalarının en önemli nedenini söyler misiniz? Bunlar önlenebilir mi?

  Herhangi bir kan hastalığı ya da kansızlık yoksa üsteleyen burun kanamalarının en büyük nedeni burnun kanştmlmasıdır. En sık kanayan nokta da burun bölmesinin hemen burun deliği hizasındaki kısmıdır.

  Enfeksiyon ve alerji sonucu ya da odanın ileri derecede kuru olan havası nedeniyle burunda oluşan kabuklar çocukların bunları kurcalamalarına yol açar.

  Burnun içini biraz kremle yağlama yatmadan önce birkaç dakika buğu yapma kışın odayı biraz nemlendirme yararlıdır.

  Çocuklardaki burun kanamalarının hemen hepsinde burna kuru pamuk konup çocuğun dik oturtulması ve sonra pamuğun bastırılması kanamayı kontrol altına alacaktır. Çocuğun başında telâş gösterilmemelidir telâş çocuğu kanamadan daha çok etkiler. Böyle kanamaların hemen hepsi çocuk büyüyünce kaybolur.

  Dört yaşındaki çocuğumuz ufak tefek şeyleri burnuna tıkıştırıp duruyor. Bunu nasıl önlemeli?

  Daha dün beş yaşındaki bir çocuğun burnundan bir çiçek tomurcuğu çıkardım.

  Şunu öğrenmiş bulunuyorum ki bir şey çıkarınca hemen başka cisimler de aramak gerekir. İki tane daha buldum.Burundaki herhangi bir yabancı cisim ancak özel aygıtlarla çıkarılmalıdır. Yoksa burnun incecik örtü dokusuna zarar verilebilir.

  Alıntıdır.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İsim: burun-kanama-nosebleed-300x221.jpg
Görüntüleme: 9
Büyüklük: 18.3 KB (Kilobyte)
  Çeşitli nedenlerden kaynaklanan burun kanamalarınatıp dilindeepistaksis denir. Genç erkeklerde genellikle ergenlik dönemlerindegenç kızlarda ise çoğunlukla aybaşı kanamaları sırasında görülür. Bir de; yüksek tansiyonun neden olduğu burun kanamaları vardır.

  Gençlerde görülen ve önemli olmayan burun kanamaları çok kolaydurdurulur ve korkulacak bir şey yoktur.Tansiyon yüksekliğinden kaynaklanan ve genellikle orta yaşlarda görülen burun kanamalarınıdurdurmak ise biraz zordur.

  Yapılacak ilk iş hastayı hemen oturtmak başını öne doğru hafifçe eğipburnunun kanayan deliğini on dakika kadar bastırmak bu sırada ağızdannefes almasını ve yutkunmasını söylemektir.

  TANIM:
  Burun kanamaları çoğunlukla can sıkıcıdır. Ancak bazen korkutucu ve yaşamı tehdit edici boyuttadır. Uzmanlar burun kanamalarını iki gruba ayırmaktadırlar. Ön burun kanamaları burun ön kısmından gelen kanamalardır. Ayakta duran yada oturan kişide burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir. Arka kanama: Burun arkasından olan kanamadır. Kanama genize doğrudur. Otururken veya ayakta dururken bile kanama boğaza doğru olur. Hasta sırt üstü yattığında ön kanama bile olsa her iki yönde kanama olabilecektir.

  Arka burun kanamalarının tanınması oldukça önemlidir. Bu kanama tipi bir uzmanın takibini gerektirmektedir. Arka kanamalar çoğunlukla yaşlı kişilerde görülür. Bu hasta grubu genellikle yüksek kan basıncı (tansiyon) olan kişiler yada travma geçirmiş kişilerdir. Burun kanamaları çocuk yaş grubunda genellikle ön kanama tipinde olmaktadır. Kuru hava veya kış aylarında görülen kabuklanmalar kanamaya neden olmaktadır. Bundan korunmak için nemlendirici bir kremi burun orta bölmesine parmak ucu ile sürmek faydalı olacaktır.

  Bu amaçla vaselin gibi kremler kullanılabilir. Günde üç defa kullanılması önerilir. Ancak gece yatmadan önce sürülmesi yeterlidir.

  Burun kanaması sık tekrarlıyorsa doktorunuza görünmenin faydası vardır.


  İsim: on-burun-kanamasi-nasil-durdurulur.jpg
Görüntüleme: 9
Büyüklük: 27.0 KB (Kilobyte)


  ÖN KANAMALARIN DURDURULMASI

  Siz yada çocuğunuzda ön burun kanaması varsa şunları uygulayınız:

  Burunun ucundaki yumuşak kısmını başparmağınızla diğer iki parmağınız arasına alınız. Burunu parmakla sıkıştırılmış olarak yüzünüze doğru bastırın. Beş dakika böyle bekleyiniz. (Saat tutunuz.) Başınızı kalbinizden daha yüksek tutmaya dikkat ediniz. Bu nedenle oturmanız yada başınız daha yukarda uzanmanınız önerilir. Burun ve yanağınıza buz tatbik ediniz. (Bir plastik torba içine buz doldurarak. )

  KANAMA DURDUKTAN SONRA YENİDEN KANAMAYI ÖNLEMEK

  Sümkürmemeye dikkat ediniz. Yerden ağır bir şey kaldırmak yada buna benzer zorlayıcı hareketler yapmayınız. Başınızı mutlaka göğsünüzden daha yukarda tutmaya çalışınız.

  TEKRAR KANAMA OLURSA

  Burun içindeki tüm pıhtıları sümkürerek temizleyiniz. 3 4 defa her iki burun deliğine dekonjestan burun spreyi sıkınız. Tekrar en baştaki 1. ve 3. basamaktaki gibi buruna baskı yaparak sıkınız. Doktorunuzu arayınız.

  NE ZAMAN DOKTORU ARIYALIM YADA ACİL SERVİSE BASVURALIM?


  Eğer kanama durmuyorsa veya yeniden kanamaya eğilim gösteriyorsa;

  Eğer kanama nedeniyle yorgunluk ve halsizlik hissediliyorsa.

  Eğer kanamanız burun önüne kanamadan çok boğaz arkasına doğru oluyorsa.

  Alıntıdır.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Hiç burnum kanamadı. Çok şükür.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yıllardır çektiğim ve en sinir olduğum şeydir.2 ameliyat geçirdim ama kurtulamadım

  Galaxy S6 Edge Cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş