Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Bayılmalarda ilk Yardım

  Bayılmalarda ilk Yardım
  bayılma nedir - bilinç kaybı nedir - basit bayılmalar - bilinç kaybında ilk yardım

  Beyine giden kan miktarının azalması sonucu beş duyu organından gelen uyarılara geçici olarak cevap verememe haline bilinç kaybı ya da bayılma denir.

  Bu durumdaki bir kişi sözle ya da dokunarak kendisine ulaşmaya çalışan ilkyardımcıya cevap veremez ancak ağrı yaratan bir uyarana refleks karşılık verir.

  Basit bayılmalar genellikle uzun süren açlıklar ağır yorgunluk uykusuzluk ani korku ya da acılar sonucu olarak ortaya çıkar.

  Bu durumdaki bir kazazedeye ağızdan yiyecek içecek verilmez giysileri rahatlatılır ayakları yukarıya kaldırılır kusma olabileceği için yan güvenli pozisyonda tutulur.

  Kendine gelmeye başlayan kazazede hemen ayağa kaldırılıp yürümeye zorlanmamalıdır.


  alıntı

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bayılmalarda İlk Yardım
  bayılma nedir - bayılan hastaya ne yapılır - bayılmalarda yapılması gerekenler


  Bayılma beyine giden kan miktarının azalmasından ileri gelen bir şuur kaybı halidir. Pek çok sebepleri vardır. Umumiyetle açlık yorgunluk ağrı uzun zaman ayakta durma çok sıcak bir odada oturma heyecan tevlid edici hâdiseler sayılabilir. Bazı şahıslar kanla veya ağırca bir yaralanma vakası ile karşılaşır karşılaşmaz bayılırlar. Herhangi bir kazanın ilk yardım işine başlarken hattâ daha başlamadan evvel bayılırlar. Bu bayılma hali bazen esas vakadan daha emniyetli bir hal de alabilir ve kendisi ilk yardıma muhtaç bir hale gelir.

  bayilmalarda.ilk.yardim

  Arazlar: Bayılmak üzere olan bir kimse baş dönmesi hisseder. Rengi gittikçe solar ve alnı hafifçe terler. «Gözlerim kararıyor» der. Ya kendisini bir iskemleye atacak kadar zaman bulur veya olduğu gibi yığılır kalır. Nefesi sathileşir nabzı hafifler ve yavaşlar.

  Ne yapmalı : Bir kimsenin bayılmak üzere olduğunu kestirir kestirmez kendisini hemen bir iskemleye oturtunuz. Başını öne doğru eğiniz. Bu vaziyet beyine daha çok kan gitmesini temin eder. Bu tedbirlere rağmen hasta iyileşmezse ve bayılma tamamen husule gelirse kendisini düz bir yere yatırınız ve başını da alçak bir seviyede tutunuz. Kalçasının altına yastık elbise gibi katlanmış herhangi yumuşak bir şey koymakla bu işi kolayca yapabilirsiniz. Bundan sonra boynunu ve vücudunu sıkan elbiseleri gevşetiniz. Temiz hava alması için gerekli tedbirleri alınız ve üşümemesi için üzerini örtünüz. Amonyak ve kolonya gibi şeyler koklatınız. Yüzüne su serpiniz. Umumiyetle kazazede kısa zamanda kendine gelir. Bundan sonra sıcak bir kahve veya çay içiriniz.

  Bir müddet yatırdıktan sonra kendisine yardım ederek yavaş yavaş kaldırınız.. Kalp hastalıklarının birinde nabız yavaşlaması ile beraber yüz solukluğu da ortaya âni olarak çıkar ve şahsın birdenbire bayılmasını intaç eder. Bu bayılma şekli yukarda tarif ettiğimize çok benzer. Fakat mahiyet itibarile bambaşkadır. Uzunca devam eden ve yapılan bütün müdavaata rağmen iyileşmeyen baygınlıklarda hekime müracaat etmenin şart olduğunu ilâve etmek gerekir. Hele bayılan şahsın daha evvel bir kalp hastası olduğu biliniyorsa bu husus çok daha ehemmiyetli bir hal alır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş