Kazalarda Bilinçli Müdahalenin Önemi
kazalarda ilk yardım - omurilik yaralanmalarında ilk yardım - kazazedeye bilinçliilk yardımın önemi
Memorial Hastanesi Nöroşirurji Bölümünden Prof. Dr. Murat Hancı kaza sonrası kazazedeye uygulanan bilinçsiz müdahalelerin kalıcı felçlere neden olabileceğini bildirdi.

Prof. Dr. Hancı yaptığı yazılı açıklamada yapısı oldukça sağlam olan omurgada ve içindeki omurilikte oluşacak yaralanmaların çeşitli nedenleri bulunduğunu trafik kazalarının kısmi veya kalıcı sakatlıklara neden olduğunu hatırlattı.

Omurilik yaralanmalarının trafik kazaları sonrası görülen felçlerin en önemli nedeni olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hancı açıklamasında ''Omurga ile ilişkili travmalarda omurların kayması omurga bağlarının yırtılması omurların kırılması omuriliğin yaralanması ve omurilikten çıkan sinirlerin zedelenmesi en sık görülen tablolardır. Travmalar sıklıkla boyun ve bel omurga bölgelerinde görülmektedir'' ifadesine yer verdi.

Bu tür yaralanmaların yaralanan bölgenin aşağısında uyuşukluk güçsüzlük duyu kaybı hareketsizlik hareketle birlikte gelen ağrı ve solunum güçlüğü şeklinde belirtileri olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Hancı araç içi trafik kazalarında boyun travmalarının sık görüldüğünü kaydetti.

Omurgası kırılıp omuriliği yaralanan kazazedenin hayatı için kritik sürecin hasar anından hemen sonra başladığını hasarlanan omuriliği bilinçsiz kurtarma ve yardım çalışmalarının daha da zedeleyebileceğini ifade eden Prof. Dr. Hancı şu bilgileri verdi:

''Kaza sonrası kazazedeye uygulanan bilinçsiz müdahaleler kalıcı felçlere neden olabilir. Yangın patlama çökme tehlikesi gibi ek risk faktörleri bulunan durumlarda hastayı mümkün olduğunca fazla hareket ettirmeden sert ve düzgün bir zemin üzerine alarak taşıma yapılabilir.''

Prof. Dr. Hancı yaralının durumu çok hızlı davranmayı gerektirmediği durumlarda müdahale için kurtarma ekipleri ve deneyimli sağlık personelinin gelmesinin beklenmesi gerektiğine işaret ederek şunları kaydetti:

''Unutmayın ki bilinçsiz yapılan müdahaleler daha büyük zararlara neden olabilmektedir. Taşıma uygun araçlar ve bu konuda eğitilmiş personel tarafından yapılmalıdır. Omurilik yaralanması vakalarının yüzde 25'inde yanlış kurtarma ve taşıma sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Omurga ve omurilik yaralanmalarının tedavisi multidisipliner bir ekip tarafından gerçekleştirilmeli ve bu konuda özelleşmiş merkezlerde uygulanmalıdır. Yardımcı ekip ilgili merkeze hastayı ilk anda oluşan yaralanmaya ek hasar vermeden gerekli ilk yardım müdahalesini yaparak ulaştırmak ile yükümlüdür. Bu aşamadan sonrası profesyonel ekibe bırakılır.

alıntı