Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Acil Bakım Nedir?

  Acil Bakım Nedir
  acil yardım bilgileri - ilkyardım - acil bakım bilgileri - hastanelerde acil bakım - dışarda acil bakım

  ACİL BAKIM ani olarak hastalanan veya kazaya uğrayan kişiye en kısa zamanda olay yerinde çeşitli araç-gereç ve tıbbi malzeme kullanılarak bu konuda eğitim almış kişiler tarafından yapılan müdahalelerdir.

  Acil bakım hastanenin acil servisinde herhangi bir serviste ya da yoğun bakımda verilebildiği gibi hastane dışında da verilebilmektedir.

  Bu sitede verilen bilgiler hastane öncesi (yani hastaneye gelmeden önce) uygulanan acil bakımdır. Bu acil bakım bu konuda eğitim almış Paramedik ATT hekim hemşire ve sağlık memuru tarafından verilebilmektedir. Hastane öncesi acil bakımın gelişmiş olduğu ülkelerde sadece Paramediklere ve ATT lere görev verilmiştir. Hastane öncesi acil bakım için gerekli olan araç-gereçler ise cankurtaran (ambulans) ve içindeki her türlü tıbbi olan ve olmayan araç gereçlerdir.

  Acil bakımda amaç ilkyardımdan farklı değildir. Ancak malzeme ve yetişmiş elemanlar nedeniyle verdiği bakım daha etkili ve yaşam kurtarıcı olmaktadır.

  Acil bakım uygulanırken izlenen adımlar da ilkyardımdaki adımlardan farklı değildir. Ancak içeriği biraz daha kapsamlıdır.

  Yani;

  İlkyardım; Kaza olması veya sağlığın tehlikeye girmesi anında çevre imkanlarını kullanarak herkes tarafından yapılabilecek müdahale iken

  Acil bakım özel eğitim almış sağlık personelinin cankurtaran aracılığıyla verebileceği bakımdır.

  İlkyardım anında verilmesi gereken bir yardımdır ve bu yardımın bir parçası da cankurtaranı çağırmaktır. Ambulans çağrıldığında olay yerine en kısa zamanda ulaşarak en kısa sürede gerekli acil bakımın verilmesini sağlar. Cankurtaranla gelenlerin vereceği acil bakımın kalitesi olay yerinde yapılan ilkyardımla artar. Örnek: var olan şiddetli kanama basınç yapılarak durdurulmuşsa gelen ekip hemen serum takıp oksijen vererek kişiyi hastaneye ulaştırdığında kişinin kurtulma şansı çok yükselir.

  Hastane öncesi acil bakıma önem veren bazı ülkelerde bu konuda bir adım daha atılarak FIRST RESPONDER denilen gönüllüler eğitmişlerdir. Bunun amacı herkes ilkyardımı bilmediğinden ve herkese ilkyardım eğitimi yapma olanağı olmadığından bu kişileri eğitip ilkyardım yapmalarını sağlamaktır. Gönüllü olan bu kişilerin araçları ve ilkyardım malzemeleri vardır. 112 arandığında ambulans gidene kadar en yakındaki gönüllü haberdar edilir ve onlar ilkyardım yapıp ambulansı beklerler. Yine bu ülkelerde polisler ve itfaiyeciler FIRST RESPONDER eğitimi alırlar zira onlar çoğunlukla olay yerine herkesten önce giderler ve onların yaralılarla kazazedelerle karşılaşma olasılığı çok daha fazladır.

  ALINTIDIR.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İşleri gerçekten çok zor. Allah yardımcıları olsun.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş