Acil Servis - Acil Durumlarda Neler Yapılmalı - Acil Durumu Gerektiren Haller


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]İşte acil durumlarda yapmanız ve yapmamanız gereken 4 madde

Ülkemizde insanlar bir kaza gördüğünde hemen yardıma koşar. Ancak bunları çoğunun ilkyardım bilgisi olmadığı için kazazedeye yardım etmek yerine eziyet çektirirler. Siz de bu duruma düşmemek için şunları yapmalısınız.

Reader's Digest dergisinde yer alan habere göre işte acil durumlarda yapmanız ve yapmamanız gereken 4 madde:

1. Ciddi bir şekilde düşen ya da kazada yaralanan kişi hareket ettirmeyin. Çünkü boynu veya sırtındaki kemikler kırılmış olabilir. Kırık bir kaburga kemiği akciğerini patlatabilir. Ya da siz yaralıyı hareket ettirerek kırığı daha kötü hale getirebilirsiniz.

Bunun yerine olduğu yerde bırakın. Eğer kişi tehlikedeyse (örneğin içinde bulunduğu araba yanıyorsa) çevrede olayı izleyen 3-4 kişiyi daha çağırarak hastanın duruş şeklini özellikle de boynunun durumunu değiştirmeden olay yerinde taşıyarak uzaklaştırın.

2. Acil servisi (112) aramadan ilkyardıma başlamayın. İçgüdüsel olarak kazazedeye hemen yardım etmek isteseniz de hastanın mümkün olduğunca çabuk gelen profesyonel yardıma ihtiyacı olabilir.

Bunun yerine hemen acil servisi arayın ya da olayı izleyen birinden aramasını isteyin.

3. Kazadan sonra tıbbi tedaviyi reddetmeyin. Çünkü vücudunuz acil durumlarda adrenalin ile diğer ağrı kesici hormonları salgılıyor ve bunlar da ciddi şekilde yaralansanız bile acıyı maskeleyebiliyor.

Bunun yerine yardıma gelen ilkyardım ekibini dinleyin. Özellikle sizi acil servise götürmek isteyen sağlık görevlilerinin tavsiyelerine uyun.

4. Saplanmış bir bıçağı ya da metali çekmeyin. Çünkü organlarınıza zarar verebilir ya da kontrol altına alınmayan bir kanamaya neden olabilirsiniz.

Bunun yerine kanı durdurmak için batan nesnenin etrafına dikkatli bir şekilde bir bez ya da bandaj yerleştirin ve yardım gelene kadar kişiyi sakinleştirmeye çalışın.


alıntı