Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Feza Tiryaki | Kızlar Kızlar

  Akşam bir öğretmen arkadaşımın sayfasında gördüm bu duyuruyu. “GIS” diye bir şey bir bilim adamının adıyla birlikte duyuruyor projesini. Her gün gelen şehit haberleri buna karşı iktidarın duyarsızlığı toplantıda kameralar önünde şehit evini aramalar gösteriler yapmalar ıvırtları zıvırtları insanda sinir bırakmamış; şehit askerlerimizin polislerimizin yayınlanan resimleri gözümüzün önünden gitmiyor; içimiz yanıyor… Ne bu şimdi? Hani derler ya sıkıntılar üst üste gelince “Bir sen eksiktin!” diye. Bu duyuru da öyle geldi. Çevrenize duyurun demişler üstte. Hiç bir eleştiri yapmadan gelen bir tanıtımı duyurun – yayın nasıl diyebiliyor bir emekli öğretmenim dedim içimden. Bunu yayanın ne derece yurtsever olduğunu bilmesem böyle şaşırmazdım.Şimdi ilk bakışta nasıl anladın buradaki kötücüllüğü diyeceksiniz.Sezgi diyelim. Orada sırıtan bir sözcük diyelim. Aynanın arkasını görmek istemek verileni almadan kurcalamak diyelim.

  Batı’yı tanımak orada kendi çıkarları olmadan kimseyi sevmeyeceklerini bilmek diyelim…
  Duyuruyu okudum. Bir daha okudum. Yine okudum.

  Tanıtım nobel ödüllü bir bilim adamımızın adıyla. İlgi çekmesi bu yüzden. Adı kullanılarak bu yeni girişim tanıtılıyor. Kimya bilim ödülü aldı ya ilk kez bir Türk bilim insanı. Amerikada. Ödülü aynı dalda üç bilim adamına üleştirdilerdi. Aylarca başka şey konuşmadık övündük sevindik ya işte o ad üzerinden bu girişim.

  İlk görüşte aşk gibi. Bu adı gören gerisini düşünmeyecek. Basacak bilgisayarında yazıyı beğenme yerine paylaş yerine dokunacak ardından paylaşacak çocuğu varsa eliyle tutup çeteye teslim edecek alın yiyin parçasını bırakmayın”Eti senin kemiği benim!” diyecek.

  Tanıtımı yeniden yeniden okuyorum.

  Kafa karıştıran bir takım sözler. Bazı sözler ise açık seçik yazılı. Yoksa okuma anlama özürlüsü mü olduk toplum olarak? Böyle bir içeriği nasıl onaylayıp bilip bilmeden yaymaya kalkışıyoruz. Aziz Sancar adını görünce mayışıp kalıyoruz anlaşılan. Ağzımız kulaklarımızda bir hoş oluyoruz hemen… Onun adıyla başlayan bir proje. “Demek ki aziz bir proje. İyi yararlı hadi o zaman hayırlı olur inşallah.”

  Duyuruya tıklıyorsun açıklamalar çıkıyor ortaya. İngilizce bilmediğim süslü püslü sözlerle doldurmuşlar açıklamalarını. Hiçbir şey anlamasan da şunu hemen anlayabilirsin aklı dumura uğramamış algısı tutsak edilmemiş düşünebilen bir birey olarak dersin ki; “Bu bir yeni tuzak.”

  Bu proje altıncı sınıfa giden kızlar içinmiş.

  Çok sevdiğim araştırmacı bir yazarımıza ileti gönderdim hemen bu duyuruyu görmüş mü ne diyor diye.
  Tam beklediğim yanıt geldi. Küresel bir proje.

  Gelin birlikte bakalım birlikte okuyalım. Kimseye sormaya danışmaya gerek var mı bu tanıtımda niyet kabak gibi sırıtmıyor mu?

  Pembe renkli kız kafaları yarı İngilizce bir tanıtım hele hele şu tümce:

  “6. sınıfa giden ilköğretim kız çocuklarında küresel eğitim bilim ve kültür alışverişi konularında farkındalık sağlamak ve daha iyi anlamalarına katkı sunmak.”

  Ne yazılı orada?
  “Küresel eğitim.”

  Yanılmıyorsak hâlâ kalkmadıysa bizim eğitim sistemimiz ne?
  “Milli eğitim.”

  Milli eğitim ulusal eğitim ulusun çıkarını gözeten ulusunu sevdiren öğreten eğitim demek.
  Küresel? Adı üstünde küresel çeteye hizmet edecek olan. Ülkesine değil kendini yetiştirenlere hizmet edecek ülkesinin değil kendisini yetiştirenin çıkarına çalışacak.

  Kız çocukları küresel eğitimden başka ne kazanacaklar (?) bu projeyle?
  İşte arka arkaya sıralamışlar. Çocuklara yaptıracakları şey:

  “Bilim ve kültür alışverişi.”
  Alışveriş yani satın alacak karşılığında da bir şeyler satacak. Ne alacak?
  “Bilim ve kültür.”

  Ne satacak? Bilim ve kültür satamayacağına göre. Öyle olsaydı biz de bilim – kültür satsaydık neden pazarı ülkemizde kursunlar? Pazarı ortak kurardık. Biz de oralarda kurardık. Ortak bir pazar olurdu. Böyle yardımmış gibi sunulmazdı önümüze yem kabı konulmazdı eşit olunurdu en azından. Çocukların başı dik olurdu. Gelip bizde hem de belli kentlerde (İstanbul Zonguldak Uşak Ankara Mersin Ardahan Şanlıurfa) kurduklarına göre bu tezgahı bilgi ve kültür satışı tek yönlü. Satıcı onlar. Alıcı biz.

  Bu çok açık. Alışveriş alıp satmak demekse ne satabilir çocuklarımız onlara küresel eğitime? Kendi benliğini.Küresel ruhu satın alıyorsa karşılığı kendisini satmak.

  Bu alışveriş ona ne kazandıracak? Kendi benliği karşılığında bilim ve kültür “satın alma”nın yararı ne olacak? Yanıtı yazılı:
  “Karşılığında farkındalık kazanacak.”

  Farkındalık ne?
  Fark Arapça bir söz. Türkçesi başkalık ayrılık ayrım sonuç…
  Farkında olmak; ayrımı görmek başkalığı ayırmak uyanık olmak.

  Farkındalık Arapça bir sözden Türkçe türetme ekiyle türetilen bir söz. Farkında olma durumu. Gözünü sevdiğim Türkçem! Sen ne büyük dilsin! Arapça sözden sözcük türetme ekinle yeni bir söz türetiyorsun. Ne üretici bir yapın var!

  Farkındalığı öğrendikten sonra soruları baştan soralım:

  Bu farkındalık nasıl sağlanacak?
  Bilim ve kültür alışverişi konularında sağlanacak. Alışverişte kendisine verilen bu yeni bilim ve kültürün kendi kültürüyle ayrılığını on bir on iki yaşındaki çocuk fark edecek. Bu yeni bilim ve kültürü ayırt edecek tanıyacak bilecek öğrenecek. Sonra?

  İşte deniyor:

  “… daha iyi anlamalarına katkı sunmak.
  Neyi daha iyi anlamalarına?
  “Küresel eğitim bilim ve kültür konularını.”

  Buraya kadar tanıtımın birinci maddesini inceledik. Sırada ikincisi:

  “Öğrencileri geleceklerinin temellerini atarken STEM’i göz önünde bulundurmaya teşvik etmek.”

  Üf ne iddialı ne utanmazca bir söz. Başka bir ülkenin çocuklarını yönlendirme hakkını kendinde bulma. Para gücüyle kandırma gücüyle…

  Kendi ülkemize geleceksin. Çalışkan bilme ilgi duyan çocukları hem de kız çocuklarını bulacaksın. Sonra onlara neler göstereceksin öğreteceksin bilmiyoruz bu öğrettiklerinle topladığın çalışkan akıllı yetenekli Türk kızlarına geleceklerinin temelini attıracaksın bu arada STEM her neyse onu gözönünde bulundurmaya teşvik edeceksin çocukları yani yönlendireceksin.

  STEM İngilizce Bilim Teknoloji Mühendislik Matematik adlarının baş harfleriymiş.
  GIS sözü de şuymuş. “GIS”: Buradaki “G” İngilizce kızlar (Girls) sözünün “G”si “IS” simge sesleri de İngilizcede “Kızlar için STEM” tam Türkçesiyle dersek; (Kızlar İçin Fen Bilimleri- Teknoloji-Mühendislik- Matematik)” demekmiş.

  Üçüncü madde “STEM” eğitimine merak (ilgi) uyandırmak bu ilgiyi en erken yaşta duyurtmak. Nasıl? Ülkeler arasındaki değişim programıyla. Hangi ülkelerle? Neden en erken yaşta?

  Bu kültürel bilimsel alışverişte bizim dışımızda iki ülke adı geçiyor. Güney Kore ABD.
  Projenin yöneticisi haberlerde açıklıyor:

  “Proje yöneticisi Gökhan Çoşkun İstanbul Zonguldak Uşak Ankara Mersin Ardahan ve Şanlıurfa’dan 700 kız öğrenci seçileceğini kampa katılmak için altıncı sınıf öğrencilerinin www… com adresinden kayıt yaptırması gerektiğini anlattı.”
  Bu da Uşak’tan yerel gazetesinden:

  “Nobel Ödüllü bilim adamı Aziz Sancar öncülüğünde kız çocukları için hazırlanan STEM kamplarının beşincisi Uşak Üniversitesi’nde yapılacak.”
  Tanıtımdan:

  “Kız çocukları için STEM kampları.”
  Acındırmaküçümseme:

  Üstü başı yoksul bakımsız görünümlü acı bakışlı bir küçük kız resminin üstüne yazılanlar:
  “Bütün çocuklarımıza bilim alanında eğitim ve öğretim sunulması gerekiyor. Eğer kızlarımızı okula göndermezsek işgücümüzün yarısını kaybetmiş oluruz.” Prof. Aziz Sancar 2015 Nobel Kimya Ödülü Sahibi.

  Ölüm gösterilerek sıtmaya razı olmamız isteniyor.
  Bir yanda gazetelerde karakolumuzun basılıp kaç ton patlayıcıyla teröristin canlı bombalarıyla askerlerimizin şehit edildiğinin yazıldığı gün bu olaya yayın yasağı getirildiği anlarda Kız İmam Okulu ziyaretindeki iktidarın en üst yöneticisinin resimleri. Atatürk’ün benzer pozuna özenilerek sırada oturulmuş belli. Öğrenciler ortaçağda bir rahibe okulunun öğrencileri gibi. Ama okudukları okulun adını taşıyan mesleği (imamlık) yapamayacaklar kızlar. İslamda kadın imam olmadığı halde İmam okulundalar aynı tip giysilerle aynı tip kafa sargılarıyla dersteler.

  Arapça dili eğitimde derslerle kurslarla iktidarın söylemleriyle; Suriyeli sığınmacılar eliyle de yaşamda bizlere dayatılıyor. Eğitimi dinselleştirme çabaları hızlanmış. Bu okullardaki bu okulların yurtlarındaki kız ve erkek öğrencilere yönelik tecavüz haberleriyle birlikte dinsel eğitim gece gündüz ülke gündeminde.

  Öte yanda bir de bize bakın ben de varım diyen küresel çete. Küresel çetenin dili İngilizce. Küresel çetenin kültürü bilimi yoluyla tutsak edilecek ülkesine yabancılaşacak körpe beyinler…

  İki ucu kirli değnek: “Ya Arapça dinsel eğitim; ya da İngilizce küresel eğitim.
  Seçebilirseniz seçin seçtiğinizi!..

  Yurtdışında işçilik edenler gurbette çocuk yetiştirenler iyi bilirler. Oralarda çocuklarımız böyle beyinlerinden yakalandılar. İlk dönemlerde anne babalar ekmek parası peşinde koşarken göremediler başlarına örülen çorabı. Devlet ilgilenmedi yok saydı gurbetçi çocuklarını.

  Kurtarabildiğimizi kendi çabamızla kurtardık giden gitti. Erkekleri yabancı kadınlar alıp götürdüler… Götürüyorlar… Kızlar bir yere kadar anadillerini bırakmadılar çözülmediler…

  Kızların direnci önemli. Analık önemli. Annelik için anne olması gerekli değil kadının analık duyguları öğretme yetiştirme büyütme işlevleri yaratıcılığı önemli… Yayılmacı ülkeler kadının gücünü biliyor önemini biliyor toplumdaki değerinin ayırdında.

  Kızları türlü projelerle yakalamak istemeleri kızlara sevgileri bu yüzden…
  Kızlarımızın kendi ülkemizde bu duruma düşürülmesi bizi kendi ülkemizde tutsak etmeleri algılarımıza geleceğimize el atmaları anlatılamayacak kadar acı…

  Daha da acısı bu durumu anlayamamak… İngilizce bilmeyi bir şey sanmak. Araplara özenmek gericiliğin ağında çırpınmak…
  Sorun gurbetçiye: İyi Almanca bilen bilme düşkün çocukları ne oldu?
  Kaçı gitti kaçı kaldı?

  Ülkemizde gurbette gibiyiz…
  Çocuklarımızı çalıyorlar… Erkekleri çalmak kolay. Kızlar çetin ceviz…
  Atatürk’ün boşuna mı manevi çocukları kız çocuklarıydı…

  Feza Tiryaki 27 Mart 2016

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ülkemizde gurbette gibiyiz…
  Çocuklarımızı çalıyorlar… Erkekleri çalmak kolay. Kızlar çetin ceviz…
  Atatürk’ün boşuna mı manevi çocukları kız çocuklarıydı…


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Feza Tiryaki | Ninni
  Konu Sahibi Çupakabra Forum Köşe Yazıları (Eski)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 03.Temmuz.2015, 16:59
 2. Feza Tiryaki: Resim
  Konu Sahibi Leydihan Forum Köşe Yazıları (Eski)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 07.Ocak.2015, 20:42
 3. Feza Tiryaki: Gönül Bağı
  Konu Sahibi Çupakabra Forum Köşe Yazıları (Eski)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 17.Nisan.2014, 02:15
 4. Feza Tiryaki :“Ağlatan Ziyaret!”
  Konu Sahibi Can Forum Köşe Yazıları (Eski)
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 22.Ocak.2014, 19:31
 5. Feza Tiryaki | Otlakçı - Tembel
  Konu Sahibi Sürmenaj Forum Köşe Yazıları (Eski)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Aralık.2013, 15:58

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş