Yüzerken denizi temizleyen mayo üretiliyor

Sünger giysi adıyla üretilen bikini kirli suyu emerken temiz hava püskürterek denizi temizleyecek.
Kaliforniya Üniversitesi'nden bir mühendis ekibi Riverside Eray/Carbajo tasarım firmasının işbirliği ile yeni bir projeye imza atıyor. Bu proje ile bir bikini giyerek denizleri temizlemek mümkün olacak.
Kirli suyu içine hapsediyor

Ekip; "Sponge Suit” (Sünger Giysi) adıyla hazırlanmaya başlanan sünger adıyla bilinen karbon malzemeden yapılmış bu bikininin zararlı ve kirli suyu emerken bir yandan da temiz hava püskürtmesini hedefliyor. Bu tasarım bikini Reshape's 2015 Giyilebilir Teknoloji Yarışması'nda birincilik ödülünü aldı. Isıtılmış sakkaroz yani şekerle de karıştırılan bu "sünger” bikini gözenekli yapısıyla kirli suyu içine absorbe edebiliyor ve ayrıca ağırlığının 25 katını taşıyabiliyor.
Sadece 54 gram ağırlığında

Başlangıçta; ekip suyun fazla olan tuzunu düzenleyip petrol ve kimyasal barındıran suları da sünger tarafından absorbe edilmesini düzenlemeye çalıştı. Fakat daha sonra Reshape'in Giyilebilir Teknoloji Yarışması'ndan haberdar olduklarında işler değişti ve bu projeyi bir adım öne daha taşımak istediler. Proje; 3D baskılı bir kafeste içinde bir sünger malzemesi bulunan bikiniyle başladı. Bitmiş hâli; 2 mm kalınlığında 250 santimetre karelik bir yüzey alanına sahip ve sadece 54 gram ağırlığında kaydedildi.
Kirli su 20 kez kullanımdan sonra temizlenecek

Sponge Suit'in özelliklerini kaybetmeden tam 20 kez kullanılabileceği belirtilirken kirli suyu yeterince absorbe eden bikini 20 kez kullanımdan sonra sadece kirli suyu hazmetme kapasitesini yitirecek konuma geliyor. Bikinin temizlenmesi ve absorbe ettiği kirliliği atması için bin santigrat derecede ve hatta daha fazla bir ısıda 1832 Fahrenheit gibi bir derece arasında bekletilmesi gerekiyor. Tabii ki de bu tür ısıların ulaşamayacağımız bir dereceye sahip olmaları bu bikinileri kullanamayacağımız demek değil. 3 boyutlu kafes sayesinde içindeki sünger rahatça çıkarılabiliyor ve yerine yeniden kirliliği absorbe edecek bir sünger takılabiliyor. Geriye de sadece çıkardığınız süngeri geri dönüşüme atmak kalıyor.
Vücuda zararı yok

"Sağlık problemi yaratır mı?” düşünceleri akıldan geçse de bikininin endişe gerektirecek bir zararı olmadığı açıklandı. Şirket tarafından yapılan basın açıklamasında; Sponge Suit'in içerisindeki sünger maddenin vücuda bakan kısmında kirliliğin vücuda geçmesini engelleyecek bir bariyer bulunduğunu açıklıyor. Böylece kirli maddeler cilde temas etmiyor. Mühendisler bu buluş için patent alma konusunda araştırmaya başladıklarını açıkladı. Ayrıca benzer mayolara karşın Sponge Suit sakkarozdan oluşan maddesiyle daha düşük maaliyetle piyasaya sunulacak.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]