Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Telefon ve Telgrafı Kim Bulmuştur? Alo'nun Anlamı  Telefonun İcadı
  Yüzyıllar boyunca insanlar uzak yerlerle haberleşmeyi sağlayacak işaretler gönderme yollarını aradılar. Mesaj iletmek için başvurulan ilk yöntemler açık havada yakılan ateşler ve parlayan aynalardı. Fransız Claude Chappe 1793'te icat ettiği mesaj iletme makinesine "uzaktan yazan" anlamında "telgraf" adını verdi. Bu aygıtın işleyişi kule tepesine takılmış hareketli kolların kullanılmasıyla oluşturulan işaretler yardımıyla rakam ve harfleri iletmeye dayanıyordu. 

  Sonraki 40 yıl içinde elektrikli telgraf geliştirildi ve 1876'da Alexander Graham Bell ilk kez konuşmaları teller aracılığıyla iletmeyi sağlayan telefonu icat etti. Sağırlarla ilgili çalışmaları Bell'i seslerin havadaki titreşimlerle nasıl oluştuğunu merak etmeye yöneltmiş "armonik telgraf" adı verilen bir düzenek üstünde çalışırken elektrik akımının konuşma sırasında oluşan titreşimleri andıracak biçimde değiştirilebileceğini bulmuştu. Telefonla ilgili çalışmalarının dayandığı ilke de buydu. 

  Türkiye'de ilk telefon 1908 senesinde uygulanmaya başlandı. Kadıköy ve Beyoğlu santralleri 1911 senesinde hizmete açıldı. İlk otomatik telefon santralı 1926 senesinde Ankara'da kuruldu. Ardından diğer il merkezlerinde de telefon santraları kurulmaya başlandı.

  Peki ALO nereden geliyor 

  Telefonda hemen hemen her gün kim bilir kaç kez kullandığımız ALO sözcüğü gerçekte bir sevgilinin adının "kısaltılmış" biçimidir. 

  Sevgilinin "tam adı" "Alessandra Lolita Oswaldo" dur. Bu sevimli genç kız telefonu icat eden Alexander Graham Bellin sevgilisiydi. Graham Bell telefonu icad edince ilk hattı sevgilisinin evine çekmişti. 

  Atölyesinde telefonu çalınca arayanın Allessandra Lolita Oswaldodan başkası olamayacağını bildiğinden; Graham Bell telefonu açar açmaz "Alessandra Lolita Oswaldo" diyordu. 

  Bell zamanla sevgilisine adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu "Ale Lol Os" diye karşıladı. Çalışmaları uzadıkça Graham Bell sevgilisinin adını daha da kısalttı ve ona iki heceli bir ad buldu. Bu kısa ad "ALO" idi. 

  Allessandra Lolita Oswaldo geliştirip tüm kente yaymaya çalıştığı telefondan başka bir şey düşünmeyen sevgilisinin bitmez tükenmek bilmeyen deneylerinden rahatsız olmaya başlayınca Belli terk etti. 

  Yaşlı Bell sevgilisinin kendisini bir gün arayacağı umuduyla telefonun başından ayrılmadı. Kentte çekilen telefon hatlarının sayısı da giderek artmaya başlamıştı. Graham Belli artık başka kişiler de arıyordu. Fakat o telefonun her çalışında kendisini sevgilisinin aradığını sanarak telefonunu ALO diyerek açıyor ve herkese artık ALO diyordu. 

  O günlerde hemen herkes telefonu açtıklarında Alexander Graham Bellin anısına saygı olarak ALO demeye başladı. Bugün tümümüzün kullandığı ALO sözcüğü işte o günlerden uzanmaktadır günümüze...
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Telgraf diye birşey kalmadı.. Artık onun yerine e-posta var.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş