Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Neyi, İlk Kim Buldu? Önemli Buluşlar ve Tarihleri

  Dünyada ticari olarak ilk buluşların bazıları mucidlerini zengin etmiş bazılarının kıymeti de kaşifi öldükten sonra anlaşılmıştır. İşte ticare hayata yön veren önemli buluşlar:

  İLK SİGARA
  Ticari amaçlı ilk sigara 1843 yılında Fransa'da devlet tekelindeki Française des Tabacs adlı kuruluş tarafından üretildi.

  İlk parti 20 bin sigara Kraliçe Marie-Amelie tarafından o yıl Paris’te düzenlenen kermeste satıldı. Fabrikasyon olarak sigara üretimine ilk kez 1853 yılında Küba’nın başkenti Havana’da Don Luis Susini tarafından başlandı. Markalı ilk sigara ise İngiltere’de 1859’da "Tatlı Üçler" adıyla üretildi. Firmanın sahibi olan Robert Peacock Gloag 1854-1856 yılları arasındaki Kırım Harbi sırasında Ruslara karşı Türklerle omuz omuza şavaşmıştı. O sırada silah arkadaşı Türklerden sigara sarmasını öğrendi. Ülkesine döndüğünde sigara üretimine geçmeye karar verdi.

  İLK ÇEK

  Hamiline yazılmış ilk çek 22 Nisan 1659 günü Londra’da Nicholas Vanacker’a ödendi. 10 pound değerindeki bu çeki ödeyen banka Clayton and Morris’ti. El yazısıyla yazılmış olan çekin aslı 1976 yılı Aralık ayında Londra’da Sotheby’s müzayede salonunda yapılan aık arttırmada 1300 pounda satıldı.

  İLK KAHVEHANE
  İlk kahvehane 1554 yılında Şam’dan gelen Hakim ve Cem adlı iki tacir tarafından istanbul’da açıldı. Daha sonra sayıları hızla arttı. Bu kahvehanelere aydınlar okulu anlamına gelen mekteb-i irfan deniyordu.

  İLK EHLİYET

  14 Ağustos 1893 tarihinde Paris Emniyet Müdürlüğü bir kararname yayınladı: “Hiçbir motorlu araç sahibinin başvurusu üzerine tarafımızdan verilecek sürücü belgesi olmadan kullanılamaz. Sürücülerin hataları nedeniyle söz konusu belgeleri iptal etme hakkına her zaman sahibiz” bu duyuru üzerine araba sahipleri Paris Emniyet Müdürlüğü’ne başvurdular. 1 Kasım 1899’a kadar Paris bölgesinde 1795 kişiye sürücü belgesi verilmişti.

  İLK GELİR VERGİSİ
  1451 yılında Floransa’da Catastro adı altında Lorenzo De Medici tarafından toplanmaya başlandı. Daha sonra Scala adını alan bu vergi önceleri devlete gelir sağlamak amacıyla ve iyi niyetle toplanıyordu. İlk süper vergiyi ise İngiltere’de David Lloyd George 1909 bütçesiyle birlikte yürürlüğe koydu. Buna göre yıllık geliri 5 bin sterlini aşan herkesten gelirinin 3 bin sterlininden sonraki her sterlin için 6 penny vergi alınıyordu.

  İLK TOTO OYUNU

  1922 yılında İngiltere’nin Birmingham kentinde John Jervis Barnard tarafından oynatıldı. Bu amaçla tek odalı bir büro tutan Barnard’ın düzenlediği bahisin ilk kuponunda altı karşılaşmanın galibini bilmek gerekiyordu. 1938 yılına kadar bu oyunu sürdüren Barnard kuruluşunu o yıl David Cope’a devretti.

  İLK DONDURMA
  1686 yılında İngiltere Kralı II. James ve adamlarının tanesine birer pound ödeyerek 12 tabak dondurma yediklerine dair bir belge varsada dondurmanın kökenleri çok daha eskiye dayanır. Büyük İskender’in Neron’un ve Mısır firavunlarının dondurma yediklerine ilşikin söylentiler vardır. Şorbet denilen ilk dondurmanın 16. yüzyılda Floransa’da (İtalya) ortaya çıktığı oradanda Fransa’ya atladığı biliniyor.

  Nüfusu 1 Milyonu Aşan İlk Kent
  Dünyadaki tüm kentler arasında nüfusu 1 milyonu aşan ilk kent Londra’dır. 1811 yılında yapılan nüfus sayımında bu kentte 1 milyon 9 bin 546 kişi yaşadığı saptanmıştır. 7 yıl sonra dünyada yapılan nüfus sayımlarında ise nüfusu 1 milyonu aşan kentlerin sayısı ancak 7’yi bulmuştu. Bu şehirler; Londra Paris Kanton New York Viyana Nanking Tokyo

  İlk Kahve ve Neskafe (Nescafe)
  Kahveyi ve yararlarını ilk belirleyen kişi ünlü Türk bilgini İbni Sina’dır. İbni Sina M.S. 1000 yılında kahveyi keşfetti ve ona Bunc adını verdi. Bu isim Etopya’da hala kullanılır.

  Bugün Avrupa ve Amerika’da yaygın bir biçimde kullanılan Neskafe sekiz yıllık bir araştırmadan sonra ilk kez 1938 yılında isviçre’de Vevey kentinde Nestle tesislerinde hazırlandı.

  İLK BLUCİNLER (BLUE JEANS)

  1850 yılında Bavyera’dan ABD’ye göçeden Levi Strauss tarafından yapıldı. Altına hücum döneminde San Francisco’ya geldiğinde yanında çadır ve branda bezi yapmak üzere getirdiği bir miktar kumaş vardı. O sırada karşısına çıkan bir madenci normal pantolonların madenlerde çabuk eskiyip yırtıldığını söyleyince Strauss’ın kafasında şimşik çaktı ve elindeki kalın kumaştan dayanıklı pantolon yapmaya karar verdi. Bu ilk blucinler düzinesi 13.5 dolardan satışa çıkarıldı.

  İlk Tükenmez Kalem
  Tükenmez kalem ilk kez 1938 yılında Macar heykeltıraş ve gazeteci Lasalo Biro tarafından bulundu. Biro o yıllarda Budapeşte’de hükümet tarafından finanse edilen bir dergi çıkarıyordu. Bir gün derginin basıldığı matbaaya gittiğinde çabuk kuruyan mürekkeplerin sağlayacağı yararları düşündü ve ilk tükenmez kalem prototipini geliştirdi. Biro 10 Haziran 1943 yılında mürekkep damlatmayan bir kalemin patentini kendi adına tescil ettirdi. Biro patenti altında halka satılan ilk tükenmez kalemler ise 1945 yılında Buenos Aires’te Eterpen şirketi tarafından piyasaya çıkarıldı.

  İlk Açlık Grevi
  Çar 3. Aleksandır döneminde (1881-1894) Rusya’daki cezaevlerinde bulunan mahkumlar tarafından yapıldı. 1889 yılında Kara Gaol Hapishanesi’nde bulunan kadın mahkumlar da açlık grevine katılınca kendilerine zorla yemek yedirildiğine ilişkin kanıtlar var. İngiltere’de ilk açlık grevi ise 1909 yılı Temmuz ayında Marion Wallace Dunlop adlı bir genç kız tarafından yapıldı.

  İLK MUM
  Günümüzden 2000 yıl önce hayvansal yağların arasına pamuk sokularak ilk mum yapıldı. Ancak bu mumlar herkesin kullanamayacağı kadar pahalı ve lükstü. 17.yy’a kadar bu durum devam etti. Fransız bilim adamı Sieur Le Brez kalıba dökülen mumları yapınca üretim çok daha ekonomikleşti ve mum kullanımı büyük ölçüde arttı. Parafin mumların ilki ise 1850 yılında İskoçya’da James Young adlı kimyager tarafından yapıldı.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İLK OTEL
  1774 yılında Şubat ayında Covent Garden’da (İngiltere) Lows Grand Hotel adıyla açıldı. Otelin sahibi David Lowdur.

  İLK HAYAT SİGORTASI ŞİRKETİ
  Londra’da Sir Thomas Allen tarafından 1706 yılında “Amicable Society for a Perpetual Assurance Office” adı altında faaliyete geçirildi. Sigortalanacak kişinin 15 yaşından küçük 45 yaşından büyük olmaması gerekiyordu.

  İLK MARGARİN
  Pantenti 15 Temmuz 1869 günü Paris’te Hippolyte Mege-Mouries adlı Fransız tarafından alındı. Aynı yıl III. Napolyon donanmada tereyağı yerine kullanılmak üzere bir başka madde geliştirilmesi için yarışma açmıştı. Mege-Mouries bu yarışmaya katılan tek kişi oldu ve kralın koyduğu ödülü de aldı.

  İLK OTOMOBİL ÜRETİMİ
  Petrolle çalışan otomobillerin üretimi 1888 yılında Almanya’da Rheinische Gasmotorenfabrik Karl Benz tarafından Mannheim’da başladı. Gerçi Benz ilk kullanılabilir modelini üç yıl önce yapmıştı ama kayıtlara geçen satış Parisli Emeli Rogers’a yapıldı ve fatura tarihi 16 Şubat 1888’di. 2 beygir gücünde tek silindirli üç tekerlekli ve iki kişilik olan bu araba dört koli içinde Paris’e gönderildi. Benz firması aynı yıl ilk katalogunu çıkardı. İlk üretilen arabalar üç tekerlekliydi ve 1893 yılında dört tekerlekli ilk iki model piyasaya çıkarıldı. Bunlar Victoria ve Vis-a-vis modelleri olarak adlandırıldı.

  1893 yılı sonunda Benz firmasının sattığı araba sayısı 69’du. Seri üretimin ilk standart modeli Benz Velo 1894 Nisanında piyasaya sürüldü. Üzerinde 1.5 beygir gücündeki motorla saatte en fazla 12 mil hız yapabilen bu arabalar 2.200 Marktan satılıyordu.

  İLK OTOMOBİL HIRSIZLIĞI

  1896 yılının Haziran ayında Paris’te meydana geldi. Baron de Zuylen Peugeot marka arabasının onarımı için imalatçı firmaya göndermişti. Baron’un şoförü arabayı fabrikadan çalarak ortadan kayboldu. Bir süre sonra hırsız araba ile birlikte Asnieres’de ele geçirildi.

  İLK DOLMUŞ SEFERİ
  Şehirlerarası ilk dolmuş seferi 1898 yılının Ağustos ayında London Motor Van and Wagon Co. Şirketi tarafından Clacton ile Londra arasında başladı. Şirket her Cuma Clacton’dan Londra’ya 4 araç kaldırıyordu. 70 millik mesafe 5.5 saatte katediliyordu.

  ABD’de ilk dolmuş seferleri ise 1899 yılında Nassau County Motor Coach Co. tarafından başladı. Seferler Long İsland’ın banliyöleri arasında yapılıyordu.

  İLK PLAKA

  Paris Emniyet Müdürlüğü’nün 14 Ağustos 1893 günü yayınladığı talimatnamede şu satırlar vardı:”Her motorlu aracın üzerinde görünebilir büyüklükte bir ****l plaka olacaktır. Bu plaka üzerinde araç sahibinin adı adresi ve ruhsat numarası yazacaktır. Aracın sol tarafına takılacak olan bu plaka hiçbir biçimde gizlenmeyecektir”.
  30 Eylül 1901 tarihinden itibaren bu kural tüm Fransada geçerli oldu. Saatte 30 km yapabilen her aracın bu plakayı takması istendi.

  AŞIRI HIZ NEDENİYLE CEZALANDIRILAN İLK SÜRÜCÜ

  İngiltere’de Walter Arnold ilk hız nedeniyle ceza alan kişidir. 28 Ocak 1896 günü Tombridge Polis Mahkemesi’nde C.W. Powell tarafından sekiz gün önce meskun bölgede 2 millik hız sınırının ihlal edilmesi suçundan yargılanmıştır. Arnold’un şansızlığı 2 millik hız sınırını tam yerel polis komiserinin evinin önünde aşmasıydı. O sırada akşam yemeğini yemek için eve gelen komiser olayı görünce derhal yemek masasından kalkmış başlığını giyip bisikletine binerek suçlu’nun peşine düşmüştü. 5 saat süren kovalamacanın ardından Arnold aşırı hızdan dolayı tutuklandı.

  İLK GAZETELER

  Aynı başlık altında belirli aralıklarla yayınlanıp haberleri okuyucularına aktaran ilk iki gazete Almanya’da 1609 yılının Ocak ayında yayınlanmaya başladı. Aviso Relation oder Zeitung 15 Ocak’ta ilk sayısını çıkardı ve haftalık olarak sürdürdü. Öteki gazete ise Aller Fürnemmen und Gedenckwürdingen Historien başlığı taşıyordu. Haftada bir kez Strasbourg’da basılan gazetenin üzerinde tarih yoktu.

  İLK KÖŞE YAZARI
  Dr. John Hill 11 Mart 1951 tarihinden itibaren London Advertiser ve Literary Gazette’de Müfettiş imzasıyla köşe yazıları yazmaya başladı. Bu ilk imzalı köşe yazısıydı. Hill iki yıl boyunca yazılarını sürdürdü ve her yıl için 1500 sterlin ücret aldı. Bu da o zamana göre hatırı sayılır bir paraydı. Basın tarihinin bu ilk köşe yazarı bugünün meslektaşları gibi ciddi konulara ilgilenmiyor aksine dedikoduları yansıtmaktan zevk alıyordu.

  İLK NAYLON
  Amerikan kimya şirketi E.İ. Du Pont De Neumors’da Dr. Wallace Carothers başkanlığında bir araştırma ekibi tarafından üretildi ve 16 Şubat 1937’de patenti alındı. Ticari olarak üretilen ilk naylon ürün ise diş fırçası kılıdır. İlk naylon iplik de aynı şirketin Seaford fabrikasında 15 Aralık 1939’da üretilmiş ve çorap yapımında kullanılmıştır.

  İLK EMEKLİ MAAŞI
  Almanya’da Bismark’ın 1889 yılının Haziran ayında hazırlattığı Emeklilik Sigortası Yasası 1 Ocak 1891 yılından itibaren yürürlüğe girdi. Yasaya göre 16 yaşının üzerinde olup da hiçbir iş yapmayan ve yıllık geliri 2000 mark altında olan herkese belirli bir çizelgeye göre yardım yapılıyordu. İngiliz Milletler Topluluğu’nda yasa ile emekli aylığı ödemeye başlayan ilk ülke Yeni Zenlanda oldu.

  İLK PLASTİK
  Parkesin adıyla nitroselüloz kafur ve alkolün karışımıyla Birmingham kentinde Alexander Parkes tarafından yapıldı. Üretimine ise Londra’da 1866 yılında Parkes tarafından başlandı. Bulucusuna göre bu ilk plastik gerçekten harika bir maddeydi.

  İLK CİPS PATATES

  1853 yılında New York’taki Moon Lake House Oteli’nin Kızıldereli aşçısı George Crum tarafından hazırlandı. Bir akşam otelin restorantına yemeğe gelen müşterilerden biri Crum’dan Fransızların ünlü patates tavasından daha ince bir patates yemeği istedi.

  İLK TELEFON
  Konuşmaları açıkça aktaran ilk telefon aleti Charles Sumner Tainter ve Alexander Graham Bell tarafından geliştirilen Radyofon adlı aygıttır. İki bilim adamı bu aygıtla ilk başarılı denemeyi 15 Şubat 1880 günü gerçekleştirdi. Verici Washington’da 13. Cadde’deki Franklin School’un tepesine konmuştu. Tainter ahizeyi eline alarak konuşmaya başladı:”Bay Bell... Bay Bell... Beni duyabiliyorsanız Lütfen pencerenin önüne gelip şapkanızı sallayın”. Az sonra Bell 14. Cadde’de bulunan laboratuarının penceresine geldi. Elinde şapka vardı. Bir an durdu sonra sallamaya başladı.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş