Ankara Kaplıcaları
Ankara Termalleri

Ankaraya Yakın Kaplıcalar

Beypazarı-Dutlu-Tahtalı Kaplıca ve İçmeleri

Ayaş-Beypazarı yolunun 34. km.'sinden güneydoğu yönünde sola ayrılan yolun 5. km.'sindedir. Su kaynaklarından kaplıca ve içme olarak yararlanılmaktadır. Su sıcaklığı 31-52°C kaynak akım değeri 6 lt/sn'dir. Banyo kapasitesi 2468 kişi/gündür. Kaplıca suyu; klorürlü sulfatlı sodyumlu kalsiyumlu karbondioksitli bir bileşime sahiptir. Termal su ile banyo tedavisi yanısıra çamur tedavisi de yapılmaktadır. İçme kürlerine de elverişli olan bu suların; romatizma deri hastalıkları kadın hastalıkları sinir ve sindirim sistemi hastalıkları böbrek ve idrar yolları ve metabolizma bozukluklarının tedavisinde olumlu etkileri görülmektedir. Ayrıca içme olarak karaciğer safrakesesi ve pankreas üzerinde etkili olmaktadır.

Kapullu Kaplıcası

Beypazarı'na 50 Km. uzaklıkta ve Sakarya Nehri kenarındadır. Romatizmal hastalıkların tedavilerinde yararlanılmaktadır.

Çubuk Melikşah Kaplıcası Esenboğa Melikşah Köyü

Esenboğa Havalimanı ayırımı-Çubuk yolundan sola ayrılan yoldan 4 km. gidilerek ulaşılan Melikşah kaplıcası Ankara'ya 30 km. uzaklıktadır. Melikşah Köyü'nün güneyinde bulunan iki termal kaynakta toplam kaynak akım değeri 20 lt/sn ve sıcaklık 31°C'dir. Bu kaynak suları kalsiyum magnezyum ve bikarbonat içermektedir. Termal sular romatizmal ağrılara ve bazı cilt sorunlarına olumlu etki yapmaktadır.

Ayaş Karakaya Kaplıcası

Açık olduğu tarihler: 01 Mayıs - 30 Ekim

Ankara'ya 58 km. uzaklıktaki Ayaş ilçesinde ve karayolu üzerinde bulunan Karakaya Termal Kaynağı'nın çıktığı yerde Selçuklular döneminden günümüze kalan tarihi bir hamamdır. Kaplıca suyununcaklık derecesi 31°C kaynak akım değeri 4.8 lt/sn radyoaktivitesi 22 ş/Avp'dir. Kimyasal bileşimi bikarbonatlı sodyumlu kalsiyumlu ve karbondioksitlidir. Tarihi kaplıca hamamında dört özel banyove iki havuz bulunmaktadır. Ayrıca mide bağırsak karaciğer safrakesesi ve metabolizma rahatsızlıkları olan hastalar dışarıya yapılmış çeşmelerden çeşme olarak yararlanmaktadır. Kaplıca suyu; felç ve mafsal rahatsızlıkları kadın hastalıkları romatizma nevrajlı ve nevrasteni gibi hastalıklara iyi gelmektedir.


Ayaş İçmesi ve Kaplıcası

Açık Olduğu Tarihler: 01 Mayıs- 30 Ekim

Ankara'ya 80 km. Ayaş'a 23 km. uzaklıkta anayoldan 5 km. ileride Ilıca vadisi tabanında yer almaktadır. Şifalı sularının işletmeciliği bir şirket tarafından yapılmaktadır. Şirket işletmesine bağlı ote ve motelerin toplam 1000 yatak kapasitesi vardır. Tedavi amacıyla kullanılan kaplıca; otellerin dışında halka açık iki havuzu dört özel banyosu içme tesisleri ve Fizik Tedavi Enstitüsünün yanındalokantası gazinosu ve diğer yardımcı üniTelefoneri ile komple bir tesistir. Sıcaklık derecesi 51°C debisi 15 lt/sn toplam mineraliz. 410 mg/lt radyoaktivitesi 38 ş/Avp'dir. Rezervasyon için Ayaş Kaplıca ve İçmelerine başvurulabilir. Kaplıca ve içmeler; romatizma nevralji kadın hastalıkları safra kesesi taşları ve böbrek kumlarının düşürülmesinde yardımcı olmaktadır.