Ankara Keçisi Nedir
Ankara Keçisi Hakkında Bilgi

Ankara keçisi Nedir Uzun ince kıvrımlı ve ipek gibi parlak tüylü bir keçi ırkı. Ankara Keçisi Eski çağlarda steplerde yaşamış bir yabanî keçiden meydana gelmiştir.

Yalnız tiftiği için yetiştirilen ve Ankara bölgesinin çok uygun iklim ve tabiat şartlan içinde birçok değişmelerden sonra bugünkü ırklarını kazanan bu keçiler 1838 yılına kadar yalnız Ankara bölgesinde yetiştirilirdi. Bu tarihten sonra İngilizler tarafından Güney Afrika`daki Kap sömürgesinde Ankara Keçileri Türkiyeden damızlık götürülmek suretiyle yetiştirilmeye başlanmış; daha sonra Amerika ve Avustralya`da da yetiştirilmiştir.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ankara Keçisi 13. yüz yılda Orta Asya’dan Anadolu’ya göçen Türkler tarafından Hazar Denizi’nin doğusundan getirilmiştir. iç Anadolu’nun iklim özelliklerine adapte olmuş ve zamanla Ankara’ya özgü bir hayvan olmuştur. Ankara Keçisi Ankara’nın bütün ilçelerinde yetiştirilmekle beraber en çok ürün alman ilçeler Ayaş Beypazarı Güdül ve Nallıhan’dır. Türkiye haricinde Güney Afrika Birleşik Devletler Kanada Yeni Zelanda Rusya Arjantin ve Brezilya’da yetiştirilmektedir.

Ankara ilindeki Tiftik keçisi sayısı 1970′lerdeki sayılarının onda birinin altındadır ve günümüzde koruma amaçlı olarak bunların yetiştiricilerine ücret verilmektedir.

Tü yünün tiftik olmasından dolayı tekstilde oldukça fazla kullanılmaktadır. Peruk ve Oyuncak yapımında da kullanılır