Meke Gölü hakkında bilgidünyanın nazar boncuğumeke gölü neredemeke gölü nasıl oluştumeke gölü konya
meke gölü oluşumumeke gölü resimleri


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Meke Krater Gölü Konya'nın Karapınar ilçesinde sönmüş bir volkan kraterinin suyla dolmasıyla oluşan ve ortasında adacıklar bulunan göl. Karapınar-Ereğli yolunun 7 km'deki sapaktan 2 km içerdedir.

Göl ve birincil krater çukurunun uzunluğu 800 m genişliği 500 m dir. 12 metre derinliğindedir.

4-5 milyon yıl önce (Pleistosen çağda) volkanik patlama sonucu oluşan bu krater (piroklastik koni) zamanla suyla dolarak göle dönüşmüş ve daha sonra günümüzden 9000 yıl önce ikinci bir volkanik patlama ile gölün ortasındaki ikinci volkan konisi oluşmuş zamanla o da suyla dolarak ikinci bir göle dönüşmüştür.

Meke Gölü deniz seviyesinden 981 m yüksekliktekidir. Ana Meke'nin ortasında bulunan ve su seviyesinden 50 m yükseklikte olan volkan konisindeki göl 25 m derinliktedir ve suyu tuzludur. Meke Maarı 2005 tarihinde Ramsar Sözleşmesi'nin listesine dahil ettirmiştir.

Adayı oluşturan volkanik kütlenin yapısı en şiddetli yağmurları bile hemen emecek yeteneğe sahiptir. Meke'nin biçiminin binyıllardır bozulmamasının nedeni budur.

Ama son yıllarda Konya havzası'ndaki yeraltı sularının bilinçsiz tüketimi yüzünden yaz aylarında tamamem kurumaktadır.

Ayrıca Özel Kuş Alanıdır. Göçmen kuşların Türkiye üzerinde mola verdiği nadir doğa harikalarımızdan biridir. Ne yazık ki kurumaya yüz tutmuştur.

Yıl 2010 ve artık Meke Krater Gölü dünyadan elini eteğini çekmiş durumdadır. Bir damlacık suya hasret kalan göl şimdi artık insanlığın bir damla suya hasret kalmasını bekler gibi yine aynı bölgede volkanik konisi ile beklemektedir.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]