Karamanın Yöresel OyunlarıKaramanın Halk OyunlarıKaramanın Folklorukaramanın yöresel kıyafetleri

Karaman folklor ekibi kurulurken önce müze arşivinden Karaman giysileri araştırılmış Karaman folklorik giysileri çıkrık tufan tarım aletleri seyirlik oyun araçlarına kadar zengin folklorik koleksiyonlar olduğu görülmüştür. Karaman’da çeşitli birimlerin kurmuş olduğu folklor ekiplerinin giysileri müzeden örnek alınmış bu kıyafetlerde ayakkabısından takılarına kadar eskiye bağlı kalınmıştır.

Karaman köy düğünlerinde kına gecelerinde söylenen türküleri davul zurna tef eşliğinde oynanan kaşıklı oyunlar incelenerek Karaman folklorunun özellikleri ortaya çıkarılmıştır. Bu oyunlar aşağıdaki türküler eşliğinde oynanmaktadır.

İmaret'in Taşları: Geniş bir bahçe ortasında Türk sanatının şaheseri olan İmaret külliyesinin tabii ve sanat dekorlarından ilham ozanın söylediği Karaman’a has türküden esinlenerek düzenlenmiştir.

Goşeveş Oyunu:
Çerkezlerin oynadığı bir oyundur. Mızıka eşliğinde erkekli kadınlı oyuncular el çırparak oynarlar. Oyuncular özel giysiler üzerine erkekler gümüş kama kadınlarda gümüş süslemeli kuşak takarlar. Karşılıklı olarak ta el çırparak ve dönerek oynanır.

ERKEK KIYAFETİ:

Çarık pantolan üzerine renkli yün örme çorap (Püsküllü) şalvar (pantolan-tepme tezgahlarda yünden yapılmıştır) gömlek cepken (yelek) ve püsküllü bereden ibarettir. Bu kıyafet çeşitli aksesuarlarla süslenmektedir.

KIZ KIYAFETİ:

Patik yün çorap şalvar üç etek kuşak yelek gömlek fes ve eşarp’tan (tülbent-yazma) oluşur. Kız kıyafetleri de çeşitli aksesuarlarla süslenmektedir.

Kız ve erkek kıyafetlerinin en önemli tamamlayıcısı oyunların özelliği gereği kaşıktır.

Halk oyunlarımızda hakim olan çalgı aletleri Davul ve Klarnettir. Bununla birlikte bazı yörelerimizde saz darbuka cümbüş davul ve klarnetin birlikte çalındığı da görülmektedir.

Nişan düğün ve sünnet düğünleri ile özel günler ve anma törenlerinde Halk Oyunları ve folklor gösterileri yapılmaktadır.