KONYA'NIN ULAŞIMI

Konya tarih boyunca belli başlı yollar üzerinde yer almıştır. Tarihi İpek Yolu'nun en önemli ticaret ve konaklama merkezlerinden biridir.

Karayolu Ulaşımı
Konya İli ülkemizin ana ulaşımını sağlayan doğu-batı ve kuzey-güney yönlerinde uzanan karayolu bağlantıları ile önemli bir kavşak noktası halindedir. İlin kuzey komşusu olan Ankara ile bağlantısı Konya'dan başlayan ve Cihanbeyli ile Kulu İlçe merkezlerinden geçerek başkente ulaşan yol ile sağlanmaktadır. Uzunluğu 258 km.dir. Konya İlini güney kıyılarına en kısa mesafeden bağlayan Konya-Seydişehir-Antalya yolunun (323 km.) 1996 yılında trafiğe açılmasıyla ilin trafik yükünde önemli artışlar meydana gelmiştir.

Konya ilinin diğer illerle bağlantıları ve uzaklıkları ise; Konya-Karaman-Mut-Silifke-Mersin 343 km. Konya-Karapınar-Ereğli-Ulukışla-Pozantı-Adana 356 km. Konya-Obruk-Aksaray-Nevşehir-Kayseri 327 km. Konya-Kadınhanı-Ilgın-Akşehir-Çay-Afyon 223 km. Konya-Beyşehir-Ş.Karaağaç-Isparta-Antalya 401 Km.'dir.

Demiryolu Ulaşımı
Güney ve Güneydoğuyu Batıya ve İstanbul'a bağlayan demiryolu Konya ilinden geçer. Her gün karşılıklı olarak Konya-Haydarpaşa arası Meram Ekspresi Ereğli-Konya-Haydarpaşa arası İçanadolu Mavi Treni haftanın üç günü (Salı Perşembe Pazar) ise Haydarpaşa-Konya-Gaziantep arasında Toros Ekspresi sefer yapmaktadır. Bu ekspres trenlerin yanı sıra karşılıklı olarak hergün; Konya-Karaman-Ulukışla-Niğde arasında Ray Otobüsü Konya-Eskişehir arasında Karma Yolcu Treni ve Eskişehir-Konya-Diyarbakır arasında Posta Treni sefer yapmaktadır.

Havayolu Ulaşımı
Konya'da hava ulaşımı askeri ve sivil havaalanlarından sağlanmaktadır. Halen Konya-İstanbul arası hergün karşılıklı olarak uçak seferi yapılmaktadır.