Peygamber Efendimizin Yaptığı Gece İbadetleri

Peygamber Efendimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- gece ibadetine çok düşkündü. Hadîs-i şerîfte şöyle buyrulmuşturAllah her peygamberde belirli bir şeye karşı aşırı istek yaratmıştır. Benim en çok hoşlandığım şey de gece ibadetidir. (Heysemî II 271)

Kendisi bu kadar çok sevdiği gece ibâdetini ümmetine de şöyle tavsiye etmiştir:

Aman gece kalkmaya gayret edin! Çünkü o sizden önceki sâlih kimselerin âdeti ve Allâh'a yaklaşma vesilesidir. Bu ibadet günahlardan alıkoyar hatalara kefâret olur ve bedenden dertleri giderir." (Tirmîzî Deavât101)

Geceleyin kalkıp namaz kılan hanımını da kaldıran kalkmazsa yüzüne su serperek uyandıran kimseye Allah rahmet etsin. Aynı şekilde geceleyin kalkıp namaz kılan kocasını da uyandıran kadına da Allah rahmet etsin. (Ebû Dâvûd Tatavvu 18)

Gece ibadeti yatsı namazından başlar. Onun yatsı namazı hususundaki hassasiyetini Ebû Berze el-Eslemî radıyallâhu anh- şöyle anlatmıştır.

Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- yatsı namazından önce uyumaktan yatsı namazından sonra da oturup konuşmaktan hoşlanmazdı. (Buhârî Mevâkît 13 Müslim Mesâcid 236; Ebû Dâvud Salât 3; Tirmîzî Salât 11)