enel olarak basının iki türlü tezahürü vardır: Bırıncısı toplumu dünya hadiselerinden haberdar etmek; ikincisi de toplumu egitmektır. Ne var ki basının bu her iki yönlü çalışması da içinde bulunduklan ortamın sosyal ve sıyasal yapısı yüzünden sınırlı olmustur.

Dünya tarihindeki büyük olayların hemen hepsinde basın çok büyük rol oynamıştır. Ancak bu rol her zaman müsbet değil bazan da menfı yönde olmustur.

Büyük ideolojilerin müsbet veya menfı manadaki bu müsbet veya menfılık ızafı olup ınsandan ınsana değisir en büyük silahları süphesiz basindir. Ancak biz basını bu manada alırken yayın'ı da içine alıyoruz.

Mıladı 7.yüzyılın en büyük hadisesi Hz.Muhammed s.a.s'ın İslam'ı bütün ınsanlara teblıg etmek üzere Allah tarafından peygamberlıkle görevlendırılmesidir. Tabııdır ki Mekke ve daha sonra Medine basını bu büyük hadiseye bıgane kalamazdı.

Hz.Peygamber s.a.s. temeli putlara ve heykellere tapıcılık olan Mekke Devletini yikip yerine tevhıd ınancına dayalı olan islam Devleti'nı kurmak istediğinden daha baslangıçta tasarrufu Mekke hükümetinin elinde olan basının saldırısına uğradı.

Mıladı 7.yüzyıl Mekke'sı için pek tabııdır ki gazete dergi veya radyo televizyon söz konuşu değildır.

Basın organları nelerdi?

Saırler! Evet basın ısını şairler yürütüyordu. Herhangı bır konuda komu oyu olusturulacaksa bu ıs için şairler görevlendırılıyor mukabilinde küllıyetlı mıktarda para ödeniyordu. Mamafıh şairlerin bu ısı menfaat karsılıgı yapmadıkları da oluyordu.

Savaş hazırlıklarında olsun savaş meydanlarında olsun en büyük silah sıirdi.

Resulüllah s.a.s'ın Mekke döneminde olsun hicretten sonrakı Medine döneminde olsun; bu şairler İslam ve Onun Peygamberi Hz.Muhammed s.a.s.'ın aleyhinde sıırler söylemişler kamu efkarını İslam aleyhine çekmek için çalışmıslardır.

Mekke dönemı ınancın teblıgı sabır ve yetisme dönemı olduğundan Hz.Peygamber s.a.s. Mekke basınının bu amansız saldırısına sabretmiştır.

Medine döneminde ise; cihada yanı Allah'ın buyruklarını yeryüzünde ıkame etmek için savaşa ızın verildıginden durum başkadır.

Saırlerin çoğu yahudı ıdiler

Medine döneminde İslam'la alay eden ona hakaret eden şairlerin çoğu yahudı ıdiler. Baska bır deyısle Medine'de İslam düşmanlıgı yapan basın yahudilerin elinde bulunuyordu.

Bu yahudı şairler sıırlerinde İslam'la alay ediyor; Hz. Pey gamber ve Müslüman kadınlarını küçük düşürücü ıstıhzalarda bulunuyorlardı. Bu Sıır (yanı o günün gazete dergi makaleleri lradyo televizyon programları) kisa zaman içinde şehirde yayılıyor İslam aleyhinde kamuoyu olusturuyordu.

Her ne kadar Müslümanlar bu yalancı şairlerin (gazetecilerin) dedikodularına kulak asmıyor ıdıyseler de bu dedikodular psıkolojık bır rahat sızlık vesilesi oluyordu. Çünkü bır Müslüman Allah'a İslam'a Peygamber'e ve onun ümmetine hakaret edilmesine razı olamaz hareketsız kalamazdı.

Bu menfı basın organları olan yahudı şairler adeta İslam'a savaş açmıs her türlü hakareti yapıyorlardı.

Hem peygamber hem Devlet Baskanı olan Hz.Peygamber s.a.s. diğer İslam düşmanlanyla olduğu gibi bu düşman organlarıyla da mücadale etti.

Bu gazetecilerin en azılılarından bırısı Asma bıntı Mervan adındaki şaire kadindi. Kendisine görev verilmiş gibi ısı gücü İslam aleyhinde haber üretmek sıırlerinde (gazetelerinde) İslam düşmanlığını Peygamber düşmanlıgmı ıslemektı.1

Bu şaire kadını öldüren ve dolayısıyla fesad saçan gazetesini kapatmıs olan sahabı Umeyr hakkında Resulullah s.a.s. söyle buyurdu:

"Allah'a ve Resulü'ne giyaben yardım eden bırısını görmek istiyorsamz Umeyr'e bakın!"

Bu şekilde İslam'a ve Hz.Peygamber s.a.s.e saldıran yahudı şairlerinden bırısı de Ebu Afek adındaki fıtnecıydı.

Salım b.Umeyr adındaki sahabı de bu İslam düşmam yahudı şairı öldürerek fesat saçan gazetesini kapatmıs oldu.2

İslam düşmanhgına en ileri gidenlerden bırısı de yahudı şair Ka'b ıbnu'l-Esrefdı.

Özellikle Bedir savaşının zaferinden sonra hırçınlasan ıbnu'l-Esref İslam'a her türlü hakareti yapmaya basladı. ibnu'l-Esref ve onun gıbiler kahroldular Bedir İslam Zaferi karsısında söyle söyleniyordu yahudı gazetecı: "Bugün yerin altı üstünden yegdır!"

Bu sözleriyle de sakınlesmeyen yahudı Ka'b Mekke'ye giderek Mekke Hükümeti'yle birlikte yas tuttu. Bedir için... Mekke Devlet'nı Müslümanlara saldırmak için; agıtlar söyledi İslam kilıcıyla öldürülmüs olan Mekke Devleti ulularına! İslam'a karsı müsrıkle yahudı yanyana gelmışlerdi. Yahudi gazetecı İslam düşmanlıgı için putperestlerin safında yer almıştı! Bu ne bıçım ehlı kitab'lıktı?

Medine'ye dönüp İslam düşmanlığına devam eden ıbnu'l-Esref o kadar ileri gıttı ki Hz.Peygamber s.a.s. Allah'a söyle dua etti: "Ya Rabbı beni Ka'b ıbnu'l-Esrefden ve onun sıırinden (gazetesinden) kurtar."3 Bundan sonra da sahabı Muhammed b.Mesleme'ye emrederek bu müfsıd yahudı gazeteciyi öldürttü ve Müslümanlar onun gazetesinin serrinden kurtulmus oldular.

Ertesi gün ibnu'l-Esref'ın haksız yere öldürüldügünü savunmak için gelen yahudilere Hz.Peygamber s.a.s. söyle dedi:

"O suçsuz değil; bizı hıcvetti. İslam ve Müslümanlar aleyhinde sıırler söyledi. Aranızdan her kim aynı fıılı ıslerse onun da kafası kesilecektir. Bunu böyle bilin ve bır daha İslam aleyhinde söylemeyın!"4


İslam ınsana en büyük düşünce hürrıyetini vermıştır. Onun kabul etmediği ve karsısında mücahede ettiği sey İslam ve Allah düşmanlığıdır.Dıpnotlar:

1- Ibn Sa'd Tabakat II 27

2- Teferruat için bkz. Ihsan Süreyya Sırma Yeni Devir Gazetesi Istanbul 8 Mayıs 1982

3- el-Vakidi Megazı I 190.

4- A.e. I 192

Ihsan Süreyya Sırma