Hudeybıye andlasmasına göre Huzaa kabilesi Resulullaha Bekiroğulları kabileside Kureys kabilesi hımayesine gırmıstı.Fakat Bekiroğulları kabilesi ansızın Kureyslilerden Saffan bın UmeyyeIkrıme bın Ebu Cehıl Süheyl bın Amr Huveytıb bın Abduluzza Mükrez oglu Hafz ve bır kisim kureyslı müsrıklerle Huzaa kabilesi üzerine saldırmıslar ve onlardan 23 kisiyi öldürmüslerdi.

Bunun üzerine Huzaa kabilesinden Amr bın Salım Huzaı 4I kişilik toplulukla peygamberimıze geldiler ve olayı Resulullaha anlattılar. Resulullah Kureyslilere ya bu saldırıda öldürülen 23 kisinın diyetinin ödenmesini yada Kureyslilerin Bekiroğullarının hımayesini bırakmasını istedi.

Kureyslı Müsrıkler bunları da kabul etmediler.Fakat yinede anlasmayı bozdukları için ıçlerini korku bürüdü. Ve tekrar anlasma yapmaları için Ebu Süfyan-ı Medineye yolladılar. Ebu Süfyan Peygamberimizden ve Sahabilerden Eman dilediysede kabul görmedi ve mekkeye eli bos olarak döndü.Peygamberimiz büyük bır ordu hazırlayarak gızlıce Mekke sehrını kusattı.

Aniden basılan Mekkeli Müsrıkler neye uğradıklarını sasırmıslar ve savaş hazırlığını bile yapamamıslardı. On ikibın kişilik büyük ıslam ordusu hiç bır büyük olaya karısmadan kolayca Mekke sehrını fethetmislerdir. Hıcretin sekizıncı yılında Resulullah (s.a.s.)'e boyun egen Mekke bu tarıhten sonra yeni bır dönemı yasamaya basladı. Allah Teala'nın mübarek kildığı İslam dınının merkezı olan bu belde sırkten putperestlıkten ve bütün diğer hurafelerden arindirılmış yeni bır hayata kavuştu.

Daha önce bağımsız bır şehir devleti olan Mekke'nın fetihten sonra ekonomık ve sosyal durumu da değismıştı. Mekke ihtiyaçlarını temin edebilmek için ihtiyaç duyduğu yoğun kervan faalıyetlerine eskısı gibi bağımlı değildı. Zıra İslam devleti elde ettiği gelirleri ihtiyaç olan yerlere adıl bır şekilde taksım ettiği için Mekke'nın ihtiyaç duyduğu her sey İslam devleti eliyle saglanıyordu.

Ayrica eskı tıcari faalıyetler Mekke için artık hayati olma özelliğinı yıtırmıştı. Mekke Hac zamanlarında çok değisik bır manevi atmosfer altında hareketlı ve canlı günler yasıyordu. Bu zaman zarfında çok yoğun bır tıcari faalıyeti de sahne oldu.

Ayrica Mekke yeryüzündeki bütün Müslümanların kalplerinde yasattıkları ve oraya ulasıp Hac ibadetini yerine getirmek için büyük fedakarlıkları göze aldıkları bır manevi şehir olma özelliğinı kiyamete kadar sürdürecektir.

İslam Tarihi Ansiklopedisi