Hıcretin 4.cü yılında Amıroğullarından Cafer Oglu Malık Oglu Ebu Bera Medineye geldı ve Resulullahile görüşüp "Ey Allahın Resulu !Eger Necıd Halkına ashabından bıır kismını gönderirsen umarım ki İslam olurlar" dedi.

Resulu Ekrem Necıd bölgesi halkına güvenemeyıp "Korkarım ki ashabıma bır kötülükte bulunurlar" dedi. Ebu Bera` "Onlar Necıdè geldiklerinde benim emanım altına gırmıs olur.Onlara kimse bır sey yapamaz "diye teminat verdi.

Bunun üzerine Resul-ü Ekrem de Ebu Bera`nın kardeşi oglu olan (Malık Oglu Tufeyl oglu Amırè bır mektup yazdirdi ve Necıd halkına Kur an öğretmek için 70 Kuràn okuyucusunu gönderdi. Kılavuzları Muttalıp Süleymı ıdı.

Münzır bın Amr Kuràn okuyucuları ile Meune kuyusu denilen yere varıp Resulü Ekrem`ın mektubunu Amr bın Tufeyle gönderdi.

Lanetlenmıs olan Amr bın Tufeyl ise mektubu okumadan Haram bın Mılhan`ı öldürdü. Sonra Kur`an okuyucuları olan kurra cemeatı üzerine saldırmak için kendi kavmı olan Amır Ogullarını çagirdi. Onlar ise'' Bız Ebu Beranın verdiği sözü ayaklar altına atamayız '' diye çekindiler. Bunun üzerine Amr bın Tufeyl Usayye Rı'l ve Zekvan kabilelerini toplayıp Meune Kuyusuna gıttı ve ansızın kurra topluluğu üzerine saldırarak hepsını şehit etti. Yalnız Neccar oğullarından Kab bın Zeyd' ı öldü sanarak şehitler arasında bırakmıslar oda bu durumu peygamber efendımız (S.A.V) bildirmiştir.

Resulü Ekrem bu durumu haber alınca son derece üzüldü ve ''Bu hal Ebu Bera'nın ısıdır.Ben bunu ancak onun ısrarı ile istemeyerek yapmıştım'' buyurdu.Ebu Bera da Peygamberimizın bu sözünü ısıttıkten sonra çok üzülerek kederinden hastalanıp öldü. Fakat verdiği sözün bu şekilde ayaklar altına alınması arap adeti üzere kendi soyunda bır leke üzere kaldı.

Resulü Ekrem ise onlara beddua etti ve kisa bır süre sonra bu kabileler veba humma ve kitlik yüzünden telef oldular.

İslam Tarihi Ansiklopedisi