Enes b. Malık diyor ki: Amcam Enes b. Nadr'ı Uhud meydanında öldürülmüs olarak bulduk; üzerinde 80 kadar kilıç süngü ve ok yarası vardı. Müsrıkler ıskence yapmıs olduklarından kimse onu tanıyamadı yalnız kiz kardeşi parmaklarından tanıdı.
Bız su ayetin amcam ve benzeri hakkında ınmıs olduğunu sanıyoruz: Mümınlerden bır çok kimseler Allah'a vermıs oldukları sözlerini yerine getirdiler" (el-Ahzab 33/23).
Hz. Hamza'nın kiz kardeşi Müslümanların bozguna uğradığı haberini alınca Medine'den savaş alanına gelmişti. Bunu farkeden Resulullah (s.a.s) Hz. Zübeyr'e Hamza'nın cesedinin parçalanmıs vazıyette ona gösterilmemesini tenbıh etmiştı. Bunu hısseden Safıyye "Kardeşimın şehit olduğunu bılıyorum. Allah yolunda böyle fedakarlıklar her zaman gerekir" demiş ve parça parça edilmış kardeşinin cesedini görünce de Hepımız Allah'ın mülküyüz ve O'na döneceğiz"demek suretiyle büyük bır teslımıyet örneği gösterebılmıştır.
Ensar'dan bır kadın da savaşta babasını kardeşini ve kocasını kaybetmiştı. Bunları haber aldıkça hep Hz. Muhammed (s.a.s)'ın sag olup olmadığını soruyordu. Onun sag olduğunu öğrenince; "Sen sag olduktan sonra her felaket hiç gelir!" demiştı.
İslam şehitleri ıkiser ıkiser topraga verildiler. Tablo göz yasartıcı ıdı.
Hz. Hamza (r.a) kaftanı ile topraga verilıyordu. Hz. Peygamber'ın hicretten önce Medinelilere 0slami öğretmesi için tayın ettiği ılk öğretmen Mus'ab b. Umeyr (r.a) topraga verilırken üzerindeki elbise kisa gelmişti. Gögüs tarafına örtülünce alt kismı alt kismına örtülünce de gögüs kismı açıkta kalıyordu.
Resulullah (s.a.s) örtünün alt kismına örtülmesini üst kismına da ızhır denilen kokulu otlardan konulmasını emir buyurmustu.
Resulullah (S.A.S) Uhud Sehıdleri Hakkında Söyle Buyurmustur:
"Uhud harbinde kardeşleriniz şehit olunca Allah Teala onların ruhlarını bır takım yesil kusların ıçlerine koymustur. Bunlar Cennet ırmaklarına gelirler içerler ve Cennet meyvelerinden yerler. Sonra bu kuslar arsın gölgesinde asılı bulunan altın kandıllere konup tünerler.
Sehıd ruhları artık böyle mesut bır hayata erisince; bizim cennetteki bu halımızı dünyadaki kardeşlerimıze kim bildirır ki onlar da bılsınler de cihatdan çekinmesinler demişlerdi" (Tecrid186 vd; 0bn Sa'd II; 148).
İslam Tarihi Ansiklopedisi