Bır Kadın Kabe Hareminde buhurdanlıkta Öd agacı yaktıgı sırada buhurdanlıktan sıçrayan bır kivılcımdan Kabenin kat kat olan örtüsü tutusup tamamı ile yanmıs bu yüzden duvarlar da her taraftan gevseyıp çatlamıs bulunuyordu. Zaman zaman sahılden gelen sel baskınları ilede Kabenin tabanı ve duvarları da iyice yikilacak duruma gelmişti.

Bunun ıcın Kureysliler Kabenin duvarlarını onarıp saglamlastırmak ve üzerinede tavan çatmak istiyorlarfakat yıkmaga kalkarlarsa azaba uğrayabileceklerinden korkuyorlararalarında mesvere ediyorlardı.

Am bu sırada Rum tüccarlarından bırısine Aıt olan ınsaat malzemesi yüklü bır gemı Cüdde sahıllerinde parcalandı bunu fırsat bilen Kureysliler aralarında yardımlasarak bu batan gemiden Kabe ınsaası için gereklı malzemeleri almış oldular. Ve Kabenin ınsaatına basladılar.

Hacerül Esved taşı yerine konulacağı zaman kabileler bırbırleriyle anlasamadılar. Hatta ısı okadar ilerlettiler ki aralarında kavga yapmaya çok az bır zaman kaldı. Kureysiler Bu ıs üzerinde dört veya bes gece durdular. Sonra Kureysın yaslılarından Ebu Ümeyye b. Mugıre bır teklıfte bulundu;

Teklıfine göre mescitın kapısından gıren ılk kisi bu taşı koymak için hakem olacaktı. Bütün kavmın uluları bu teklıfı kabul ettiler.

Tam bu sırada peygamberimız içeri girdi bütün kureysliler el çırparak El-Emın'ın hakemlığine raziyiz dediler.

Peygamberimiz de hakemlık yaparken bütün kabilelerden bırer kisi alarak Hacerul Esved-ı bır beze koydurdu ve onu konulacak yere getirttıkten sonra besmele çekerek kendi elleriyle Hacerul-Esvedi yerine koymus oldu.

İslam Tarihi Ansiklopedisi