BÖYLE SEVEBILIYORMUYUZ
Fahr-i Kainat Efendimiz(S.A.V) yüce davasını aleme ilan etmeden önce çevresinde gençlerden meydana gelen bir nur halkası oluşturulmuştu. Öyle ki o kahramanlar halkasının %80 i 10 ile25 yaş arasındaydı. Hz. Ali Hz. Zübeyr Hz. Talha ve Hz. Saad (R.A) gibi sahabeler o cennet ordusuna daha çocuk yaşlarda katılmışlar ve bazıları daha dünyada iken cennetle müjdelenmişlerdi... Bu gençlerden biri olan Zeyd(R.A) peygamber sevgisiyle güneşi dahi söndürebilecek bir aşka sahipti. O öyle bir aşktı ki Taifte taş yağmuruna tutulan Efendimiz'e (S.A.V) kendizini siper ettiğinde aldığı yüzden fazla yara ona acı yerine lezzet veriyordu... O sıralarda 22 yaşında olan bu genç sahabe O Zat-(S.A.V) muhafaza eden melaike ordusunu bile kıskanıyor ve kendisi gibi genç olan diğer sahabeler tarafından Onun etrafında oluşturulan koruyuc etten duvarın en önünde yer alıyordu. Bu yüce sahabe güneşin ortalığı kavurduğu bir günde gazveye hazırlanırken. Peygamberimizin alnında parıldayan ter damlacıklarını gördü. Her bir damla Zeydin kalbine bir hançer gibi saplanmıştı.
Dayanamadı başını öfkeyle yukarı kaldırarak güneşe çevirdi ve hiç kımıldamadan ona bamaya başladı. Fahr-i Kainat Efendimiz(S.A.V) bütün alemleri kuşatan nuraniyetiyle bir şeyler olduğunu hissetmişti. Hemen Zeyde döndü ve kolunu tutarak:
-Zeyddedi.Ne yapıyorsun.? Güneşi söndüreceksin...
Zeydbakışlarını yere çevirdi. Ve peygamberler peygamberinden yansıyan bir nur güneşi ona muhatap etti.Güneş:
-Ya Zeyddiyordu. Ben Efendimizi(S.A.V)incitmek istermiyim hiç.? Sadece Ona daha yakın olmayı arzu etmiştim. İman ve sevgi sırrındaki bu akılalmaz hikmet Mekke sokaklarından bir sevda bestesi gibi bütün alemlere yansıdı ve Onu sevenlerin gönlüne ulaştı.
Zeydden bütün gençlere bir mesajdı bu. Ve;Onu benim gibi sevmelisiniz!; diyordu.
Onu benim gibi sevmelisiniz!