-Yine gel yine gel her ne olursan ol yine gel. İster kafir ateşe tapan putperest ol yine gel. Bizim bu dergahımız ümitsizlik dergahı değildir. Yüz defa tövbeni bozmuş olsun da yine gel.

-Kendine gel yepyeni bir söz söyle de dünya yenilensin! Sözün öylesine bir söz olmalı ki dünyanında sınırını aşmalı. Sınır nedir ölçü ne? Bilmemeli!

-Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.

-Biz birleştirmek için geldik ayırmak için değil

-Güzel söyle de halk yüzyıllar boyunca okusun. Allah'ın dokuduğu kumaş ne yıpranır ne eskir.

-Kişi güneşe yüzünü döndü mü gölgesi arkasında kalır. Artık o nereye giderse gitsin gölgesi hep peşinden gelir. Lâkin kişi güneşe arkasını dönerse gölgesi hep önünde kalır. Ne kadar ugraşsa da gölgesini yakalayamaz. İşte bunun gibi insan Allah'a yüzünü dönerse mal-mülk aile ve çoluk çocuğu aynı gölgesi gibi onun peşinden koşar. Fakat kişi Allah'a arkasını dönerse o kişi mal ve iyalim peşinden ne kadar koşarsa koşşun gölgesini tutamayacağı gibi onlara nail de olamaz."

-Herkesin aynı şeyi düşündüğü yerde kimse fazla bir şey düşünmüyor demektir.

-Aşk etinden topuğuna kadar işlemiş bir nasırdır. Ya canın acıya acıya adım atacaksın ya da canını acıta acıta söküp atacaksın. Her iki yolda da tek bir gerçek olacak. Canın çok ama çok yanacak.

-Can konağını aramadaysan cansın; bir lokma ekmek arıyorsan ekmeksin bir damla su arıyorsan susun zulmün peşindeysen zalimsin aşkı arıyorsan âşıksın gönlün neye kapılmışsa O’sun sen. Şu nükteyi biliyorsan işi biliyorsun demektir.

-Durma! Çabuk gel. Gelmem deme! Ne evet demek yaraşır sana ne hayır. Dostum senin şanına sadece gelmek yaraşır.

-Yanımda kimse olmadığından değil yalnızlığım yalnız olduğumu söyleyeceğim kimse olmadığından yalnızım ben.

-Her dil gönlün perdesidir. Perde kımıldadı mı sırlara ulaşılır.

-Aklın yoksa yandın ya kalbin yoksa o zaman zaten sen yoksun ki.

-Yan diyorum içime! Sadece sen yan ve dayan diyorum gönlüme! Herkes mutlu olsun. Sen dayan! Aşk dediğin ya Allah'tan gelmeli. Ya Allah İçin Olmalı. Ya da Allah'a ulaştırmalı; yoksa yerle bir olmalı.