Mevlana'dan Pozitif Düşünce Üzerine Güzel SözlerKötü bir işe düşünce ibret al üzüntüye düşme. Fayda ve zarar zamanında da gülmeye bak. Gülün yapraklarını tek tek koparsan da sana gülümser o. Bir dikenden niye gama düşersin? Diken olmasa gül olur mu?


-Belaya uğrayan müminin misali tencerede kaynayan nohuta benzer. Nohut yanmaktan ıstırap duyar da kaçmak için kapağı zorlar. Hanım çikmasin diye kepçe ile bastırır. Nohut yanmanın yok oluş değil nimete dönüşme olduğunu bilse kaçar mıydı? Allah pişesin olgun olasın diye seni belalarla kaynatır.

-Ayağın kırıldı diye üzülme. Allah sana belki kanat verecek. Kuyu dibinde kaldın diye kırılma belki oradan bile bir kapı açılır.

-Sopayla kilime vuranın gayesi kilimi dövmek değil tozu kovmaktır. Allah da senin tozunu alıyor niye kederlenirsin?

-Kışın yüzü soğuktur ama şefkâtlidir. Yaz gülümser ama yakar kavurur. Darlık geldi mi onda genişlik görmeye bak.

-Geceyi yaratmasaydı Allah bu millet kazanma hırsından kendini helak ederdi. Sıkıntılar gecedir. Dinlen kederlenme. Sabah elbet olacak.

-Dert nerede ise deva oraya gider.Yoksulluk nerede ise nimet oraya gider. Soru nerede ise cevap oraya verilir. Gemi nerede ise su oradadır. Suyu ara susuzluğu elde et de sular alttan da yerden de fışkırmaya başlasın.

-Allah bunalan kişinin duasını kabul eder. Meryem iffetinden 'beni fahişe sanırlar' diye bunaldı Hakk'a yalvardı da Allah İsa'yı konuşturdu.

-Kötüye yormak ve vehim yapmak insanı derdi yokken bile hasta eder. Onun için olaylara iyi bak.

-Ad san sahibi olmazsan insanlar arasında kaybolurum sanma. Defineyi açık ve meşhur yere koymazlar.

-Gamdan sevinmeye çalış. Gam vuslat tuzağıdır. Bu yolda aşağıya düşüş aslında hakikâte yükseliştir. Gam bir hazinedir. Senin zahmet ve meşakkât çekişinse maden. Gam derdine düşen madeni kazmaya başlamıştır. Azimle kazan ulaşır defineye.

-Gökten yeryüzüne ne yağarsa yer ne kaçabilir ne de çare bulabilir. 'Sizi topraktan yarattık' ayetini unutur da Hak'tan gelene öfkelenirsin. Topraksın arştan gelenden kaçamazsın. Toprak gibi razı ve mütevazı ol.

-Dert Allah'ı gizlice anmana vesile olacaksa tüm dünya malından yeğdir. Dertsiz dua soğuktur. Dertli dua gönülden aşktan gelir