Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  yildiz Mevlana'nın Şems-i Tebriz'e Mektupları

  Mevlana'nın Şems-i Tebriz'e Mektupları - 1.MEKTUP  Seni ne huzuru arayanlara ne huzuru bulanlara ne de huzurdan kaçanlara sordum. Güneşin sıcaklığını en iyi kim anlatabilir? Sıcaktan düşüp bayılan mı?

  Hayır onun aşkı zayıftır. Güneşe yolculuk yapan mı? O da değil gitse gitse nereye kadar gidebilir ki?

  Gölgeye sığınanlara ise güneşi hiç sormamalı…

  Aşk mabedim… Efendim… Söyler misin? Nedir bu çektiğim acıların manası?

  Bu ayrılığın esrarengizliği yüreğime saldığın alevlerin lavlaşması içinse yeterince erimedim mi ateş toplarında? Öyle yandım ki;

  Sen yandıkça ben yanayım!

  Sen dondukça ben de donayım!

  Yine kehkeşânlara kaçarak mı özleteceksin kendini… özlemlerim boşluğa atılan kuru karanfiller gibi sere serpe dağılıyor harayellerin acının koynunda… İçime güneş doğmaz oldu artık sen gittin gideli… Göklere seninle buruç edecektim hâlbuki… Saçlarıma aklar düşmeye başlamış sırf bu aşkın ceremesinden… serencame gökkubbeye niyaz edecek ve merhamet isteyecek kapılar dahi yüzüme kapanıyor. Sendedir bu boz bulanık sellere kapılan ömrümün mihrap ve minberi… Salâlar benim için okunuyor artık… Gözyaşım seccademde buğulanıyor her seher vakti ama ne sesin geliyor artık uzaklardan ne de nefesin…

  Ezanlar okunur günbegün ve içli içli… Ama alnımı alnına değdirmedikçe huzura ermeyecek bir çağıldama örseliyor şakaklarımı… alnımda sanki Dağıstanlı atlılar… Ve ellerim titriyor zaman zaman… Bu divaneliğin ağır tütsüsünü… Ve omuzlarım çökeliyor seni düşündükçe… Unutma şah eserin olan ben gün geçtikçe artık viraneye dönüyorum… Ama sen hâlâ bana dönmüyorsun!.. Muradım; Rabbü’l Âlemin; bu sevdanın kadrini ve kıymetini kimseye muhtaç etmesin…

  Düşüncelerim ipliği kopan tesbih taneleri gibi dağılıveriyor sensiz… Şimdi gözyaşlarımdan inci yapmak isterdim sana… Keşke yanımda olsaydın… Kelimelerim şelâleleşiyor ne zaman sana dair bir şeyler yazmaya kalksam… Yanan alnım müşfik avuçlarına ne kadar da muhtaç bilemezsin… Beni ne kadar ateşe versen de hiçbir hatıramız küllenemez bunu bilesin… Zümrüd-ü Anka gibi kendi külümden doğar ve katar katar Turnalar gibi yine kanat vurarak yine revan olurum yollarına…

  Gözlerimde bir mahmurluk sensiz uykularımda arda kalan… Sinemde yumru yumru yutkunamadığım bir sıkıntı… Nefeslerim yetmez oluyor artık şu garip canıma… Ve ben gözlerimi tavana mıhlamış bir tek seni düşünüyorum… Alnımda boncuk boncuk soğuk terler… Kulağım işitmez oldu artık sesinden gayri her ne var ise şu âlemde… Göz kapaklarım tutulmuş hayalin perdelenmesin diye… Artık gözyaşlarımda hasretlik tuzu bile kalmadı acılarımı ılık ılık dindirecek…

  Kanım donuyor… Bir de üşümedir işliyor ruhuma apansız… Sıcağın yok ki yanımda… Ve ardından sabah oluyor yine bin bir eza ve cefa ile kahroluyorum işte! O ayrılıktan kahroluyorum… Biliyorsun hünkârım sensin… Sevgilim ve mabedim… (sensin). Muradım; yedi göğün mevlâsı; bizi bu kahırdan azat edesin…

  Kelebekler senin yüzünün değdiği bahçelere yayıyor kanatlarını. Şu dar göğsümün kazasından çıkmaya çalışıyorum. Sonsuz genişliklerin sırrı iki dudağının arasında saklı. Bir kelâm söyle ne olur! Her hecenin tınısında duymak istiyorum. Rüzgarlar savursun beni yağmurların hepsi alnıma düşsün taşların hepsi göğsüme düşsün. Senin ayaklarını öpen kocaman bir dağ olayım. Çöller savrulsun dağlar aradan çekilsin yokuşlar ve inişler bitsin ki yürüğün yollara toz olayım. Çöldeyim susuzum. Kuyularda Yusuf’um. Sözlerin bana Züleyhâ. Ateşlerde İbrahim’im. Gözlerin ban derya. Sancılar içinde Meryem’im. Bakışın ban İsa. Yaralar içinde Eyyub’um. Hasretin bana şifa. Ölüler içinde bir ölüyüm. Ellerin bana musalla.

  Ey kalbimizde olan nur! Gel didinmelerimin ve arzumun sonu gel. Hayatımızın senin elinde olduğunu biliyorsun. Hayatı kullarını sıkıntı yapma gel. Ey aşk! Ey maşuk! Engelleri aş ve inadı bırak da gel. Ey Hüdhüdlerin sahibi olan Süleyman! Lütfedip de bizi aramak üzere gel.

  Ruhlar senin kaybolmandan ötürü inleyip feryat etmedeler; miadını doldur da gel. Ayıplarını ört iyilikleri saç. Cömert olanların âdeti de böyledir gel. Farsça ‘gel’ nasıl derler? ‘Biya’mı? Ya gel veya bizim davetimize hak ver de gel. Geleceğin zaman muradımız ne de açılır. Gelmeyeceğin zaman da muradımız ne kesat olur; gel. Ey Arabın Kürşadı! Ey İran’ın Kubad’ı! Kalbimi hatıranla fethedersin gel. İçim sana gel deyicidir. Ey varlığından olacak olan varlık gel.

  Gittin ya. Kalsan ne güzel olurdu gitmişin neye yarar? Sen gittin ama bak senle ilgili olan bir şey bende. Sessizlik bende. Gittin. Heyhat! Pervane’ye döndü narin yüreğim sensizliğinde.

  Her yalnız aşık değildir; ama her yanmış aşkın kuyusunda yalnızdır. Ateşinden değil ateşsizliğinden yanmışım diyorum. Ey aşkın sesi nefesi gel bir an evvel. Dinsin artık kıyametin gürültüsü…

  Mevlana Celaleddin Rumi

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Mevlana'nın Şems-i Tebriz'e Mektupları - 2.MEKTUP - Mevlana ETME Şiirini nasıl yazdı?

  Ey dünyanın zarifi! Selam senin üzerine olsun. Benim hastalığım ve sağlığım senin elindedir. Kulun derdinin dermanı nedir söyle. Bu eğer alırsam senin dudaklarından aldığım öpücüktür. Eğer vücudumla senin hizmetine ulaşmazsam ruhum ve kalbim senin yanındadır. Madem ki sözsüz hitap oluşmuyor o halde dünya niçin “buyur”la doldu?

  Ah ah! Gönlüm çilem aşkım kederim acım gönlüm! Sustukça hoş geçimlim dile geldikçe parlayan alevim. Kopup saçılan gerdanlığında soylu nedimelerini savrulan incileri yere inen hüzünlerim. Aramadan bulduğum yola koyulmuş göçüm. Bir türlü kavuşamadığım kavuşmaya doyamadığım. Dışında olamadığım içinden çıkamadığım. Gecelerin hâkimi gözyaşlarımın pınarı efendim. Tozunu yıkamaya erişemediğim pasını silemediğim. Karanlığım Güneş’im. Gönlüm aziz dostum! Nerelerdesin ya dön artık yurduna ya da iki satır yaz bize… Kim gücendirdi senin o nazende yüreğini hangi kem söz hangi sinsi nazar seni benden kopardı ey Şems. Varım yoğum sensin. Sen de yoksan ben bir hiçim bilmez misin? Kavline mestân olan Mevlâna’ya ayrılığı hediye etme. Etme Şems.

  Duydum ki bizi bırakmaya azmediyorsun etme!
  Başka bir yar başka bir dosta meylediyorsun etme!

  Sen yadeller dünyasında ne arıyorsun yabancı
  Hangi hasta gönüllüyü kasdediyorsun etme!

  Çalma bizi bizden bizi gitme o ellere doğru
  Çalınmış başkalarına nazar ediyorsun etme!

  Ey ay felek harab olmuş alt üst olmuş senin için
  Bizi öyle harab öyle alt üst ediyorsun etme!

  Ey makamı var ve yokun üzerinde olan kişi
  Sen varlık sahasını öyle terk ediyorsun etme!

  Sen yüz çevirecek olsan ay kapkara olur gamdan
  Ayın da evini yıkmayı kastediyorsun etme!

  Bizim dudağımız kurur sen kuruyacak olsan
  Gözlerimizi öyle yaş dolu ediyorsun etme!

  Aşıklarla başa çıkacak gücün yoksa eğer
  Aşka öyleyse ne diye hayret ediyorsun etme!

  Ey cennetin cehennemin elinde olduğu kişi
  Bize cenneti öyle cehennem ediyorsun etme!

  Şekerliğinin içinde zehir zarar vermez bize
  O zehiri o şekerle sen bir ediyorsun etme!

  Bizi sevindiriyorsun huzurumuz kaçar öyle
  Huzurumu bozuyorsun sen mavediyorsun etme!

  Harama bulaşan gözüm güzelliğinin hırsızı
  Ey hırsızlığa da değen hırsızlık ediyorsun etme!

  İsyan et ey arkadaşım söz söyleyecek an değil
  Aşkın baygınlığıyla ne meşk ediyorsun etme!

  Senden önce kitaplarda arıyordum derinliği. Kitaplardan utanıyorum. Sen bütün kitaplardan daha derinsin sana yazdığım mektuplardan utanıyorum kendi kendini oku.

  Karanlıklardayım ve cinnetin sesi yüzümü kamçılıyor: bir baykuş kahkahası bir kobra ıslığı… karanlıklardayım… Zindanımı aydınlatan tek ışık cıvıltılarınızdı. Yıldızım benim ve uzaklardasınız.

  Ey Şems sen kalbî bir gözyaşı kadar temiz ve bir çocuk bakışı kadar aydınlık bir insansın. Çöldeki çakallar su içmiş. Kaynağa ne?

  Seninle öyle doluyum ki kafatasım çatlayacaktı. Damarlarımda akan kan sendin. Göğüs boşluğumdaki kalp senin kalbindi. Damarlarım çatlayacak göğsüm yarılacaktı. Seni teneffüs ediyordum. Hicran kanatları beni gökten yere indirdi. Oysa seninle kanat çırpıyorduk.

  Sensiz her geceyi hummalı yaşadım. Belki humma daha güzeldi. Ne beklisi? Ama uzviyet ne kadar dayanabilir ki bu gerginliğe? Aşka teşekkür borçluyum. Ben o hummanın içinde erimek istiyorum. O alevin içinde yanmak kül olmak biricik muradım. Kül olmak ışık olmak efsane olmak.

  Ben senim sen de bensin. Aynı kokuları aynı heyecanları aynı acıları yaşıyoruz. Cennete Araf’tan girilir. Mecdelli Meryem İsa’nın yaralı ayaklarını gözyaşlarıyla yıkadı ve saçlarıyla kuruladı. Gelsen de yılların yorgunluğuna düçar yolların dikenlerine bizar ayaklarını yıkayan olsam ey Sertaçım…

  Ey Şems’im! Senin hasretin yanında Selahaddin Zerubumun gözyaşları içimdeki ateşi bir nebze dahi söndüremiyor. İlla sen. Ancak sen. Ah bir gelsen…

  Meccanen bir deli gibi yollara düşsem yalvarsam ağlasam çatlasam göklerin sidresine namzet. Sanemler devşirsem şahikalardan sırf senin için uçurumlar yutsam fasıl fasıl anlatsam yürek sancımı ve ağlasam. Çatlarcasına ağlasam. Gururum halvethane olmuş desem hece yok desem. Yollarında üryan olan gözlerimde çiseler umut umut dökülüyor desem. Yine de gelmez misin Şems’im!

  Bu sergüzeştin neresindeyim bilemiyorum. Kah kalkıyor kah düşüyorum. Ölü şiirlerle yatıyor ve üşüyorum. Bilmiyorum acep var mıdır bu kör uykunun dibi.

  Ey Şems hangi söz gücendirdi nazende gönlünü. Hangi kem göz incitti gece karası bakışlarını da ansızın çekip gittin bilinmez diyarlara. Sen gittin ya bilmez misin bu dostun deli divane dolaşmakta. Gel ey Şems. Sina’da bayılan Musa aşkına Kudüs’te kan ağlayan İsa hatrına Medine’de “ümmetim ümmetim” diye feryat eden Muhammed Muhtar nuru çin gel Şems. Konya artık aşk kokmuyor Şems.

  “Senin Mevlâna’n”

  Mevlana Celaleddin Rumi / Aşkın Gözyaşları

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Mevlana'nın Şems-i Tebriz'e Mektupları - 3.MEKTUP

  Aşk suskunluğumdu benim! Aşk yangınımdı benim! Aşk vurgunumdu benim! Aşk yazımdı benim! Aşk yasağımdı benim! Aşk itirafımdı benim! Aşk heyecanımdı benim!
  Güller Şems diye açmıyorsa gülün kokusunu neyleyeyim. Ayrılığı ağlatamayan gecenin karanlığını neyleyeyim…

  Şemssiz sofranın balını böreğini neyleyeyim. Beni kavurmayan acıyı neyleyeyim…

  Gözümü yakmayan gözyaşını neyleyeyim. Karanlığıma Şems olamayan yâri neyleyeyim canını yoluma post eylemeyen dostu neyleyeyim. Şems gibi bakmayan gözü neyleyeyim. Yârenin yüreğine merhem olmayan sözü neyleyeyim. Kır kalemimi ey felek! Şems yoksa ne diye devran edersin âlemde. Zerrede âlemi âlemde aşkı yaşamayan Âdem’i neyleyim.

  Sensizliğe alışmak… Her türlü teselli sözü bir ihanet geliyor kulağıma. Ne tuhaf ki dün seni bana kötüleyen diller bugün sensizliğin efkârındaki Mevlâna’yı teselli için dil döküyorlardı. Her türlü teselli sözü bir ihanet geliyor kulağıma. Parmaklarım alev alev yanıyor. Kâğıt tutuşacak mektup yanacak diye çekiniyorum. Cehennemden betermiş seni kazanmak için senden uzaklaşmak.

  Kırk senedir beklediğimdin. Geç bulduğumdun. Şimdi yoksun. Daha kaç sene bekleyeceğim. Çöldeki kumlar kadar susuzum. Gelişin nisan yağmuru olsun. Hani dergahımızın havlusuna bakırdan koskoca bir taş koymuştun. Nisan yağmurları dolsun da orucumuzu bin bereketli yağmurla açalım diye. Gönlümün nisan yağmurlarıyla ıslanan gülü açmayacak mısın hâlâ?

  Sözlerin kulaklarında hâlâ taze. Kelimeler yıldız yıldız. Cümlelerin mehtapların en şahanesi. Tebessümün geliyor gözümün önüne. Vuslat gibi güzel bir sabah güneş gülüşlerin. Biz birbiriyle genişleyen kenetlenen ve sonsuzlaşan tek ruhuz.

  Gel Şems ayakların kudüm olsun kolların rebap soluğun ney olup vuslat müjdesini üfleyerek gel.

  Nasıl bir pınarsın sen Şems? İçtikçe susadığım. Nasıl bir ateşsin sen ey Şems? Yandıkça serinlediğim. Sen görünüşte etten kemikten ibaret bir insan; ama bütün insanlığı kalbinde taşıyan.

  Senin yüzünü görmedikten sonra varsayalım ki yüzlerce dünya görmüşüm ne çıkar?

  Güzelliğini kimlere sorayım senin say ki herkese sormuşum kim anlatacak? Sana kavuşmadıktan sonra tut ki cennette ebedîyim hurilerle eşim devlet yâr olmuş bana ne çıkar bunlardan?

  Ayrılık bulutu senin ay yüzünü örttükten sonra o bulut tut ki başıma inciler mücevherler yağdırmış ne kârım olur bundan?

  Şu aşağılık büyücü karı olan dünya madem ki yok olup gidecek bir gün tahtını bahtını dünya hazinelerini bana bağışlamışlar kabul et ne olur ki yani?

  Senin aşkın yüzünden bütün dünya beni kötülese pervam olmaz say ki gerçek hakkında yüzlerce yalan söylenmiş ne önemi olur bunların?

  Aşk suskunluğumdu benim! Aşk yangınımdı benim! Aşk vurgunumdu benim! Aşk yazımdı benim! Aşk yasağımdı benim! Aşk itirafımdı benim! Aşk heyecanımdı benim! Tek varlığım ve tek yokluğum… Yaram ve merhemim… Kazanmadığım; ama hep kaybettiğim. Evet buydu aşk! Özledim ey Şems özledim. Çık gel Allah aşkına!

  Aşkın insanı büyüttüğünü olgunlaştırdığını da öğrendim artık. Bu yaşıma kadar kimse öğretmedi bana aşkın karşılıksız olduğunu. Sadece gönülden sevenin bu acıyla kavrulacağını sevilenin ise sevildiğini bilmeyeceğini… Şükürler olsun “Sana” bana hayatta öğretilmeyenleri hissettirdin. Hiç kimse için yapamayacaklarımı yaptım. Pişman mıyım? Hayır hiç pişman olmadım ve aşkı sonsuzluğuma saklarken bile mutluyum. Hayatımın son basamaklarında bana böyle bir aşkı yaşattın. Seni sevmeme izin verdiğin için teşekkür ederim…  Mevlana Celaleddin Rumi

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş