Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Mevlana'nın Dilinden Hz. Ali

  Mevlana'nın Dilinden Hz. Ali


  O açıklayıcı imam o Allah velisi safa ehlinin vücut güneşidir. Yerde gökte mekanda zamanda Hak'la duran o imamın zatı iç ve dış temizliği ile vasıflanmak vaciptir. Çünkü küfürden ikiyüzlülükten kurtulmuştur temizdir...


  Onun toprağı birlik alemidir. O insanın hakikati ve canı gibiydi. Herşey fanidir fakat can yaşar ölmez. Onun hareketi kendinden diri olan ezeli varlıktandır. Beka çevresinde döner dolaşır yaratıkları yaratanın zatı gibi O bakidir. Hakkın yüksek sıfatları Ali'nin vasfıdır. Hakk'ın sıfatları zaten ayrı değildir. O Tanrı'nın zatına yapışmış "O" olmuştur. Hani duyduğun lahutun gizli hazinesi yok mu; işte o odur. Çünkü o Hak'tan Hak'la görünmüştür. O hazinenin nakdi tükenmez ilimdi. İşte o ilimden maksat yüce Ali'dir. Hakkın hikmetini ondan başka kimse bilemez. Zira o hakimdir herşeyin bilginidir. İptidasız evvel o idi sonsuz ahir de o olur. Peygamberlere yardım eden o idi velilerin gören gözü de hakikaten odur. Yüzünün nurlu parıltısı kendi ziyasından bir güneş yarattı. O Hak iledir; Hak ondan görünür. Hakka ki o Hak ile ebedidir.

  Ademin toprağı onun nurundan idi o sebeple meleklerin tacı oldu; Allah'ın isimleri ondan belirdi. O temiz ve yüce imamın ilmi sayesinde Adem herşeyi anladı. O nur tek olan yaratanın nuru olduğu içindir ki melekler onun huzurunda secde ettiler. Evet muhakkak ki Adem O imam'ın nuru ile bütün ilahi isimleri bildi...

  Şit kendinde Ali'nin nurunu gördü ve yüksek alemi öğrendi. Nuh kendini yüksek menzile ulaştırıncaya kadar istediğini hep ondan buldu. Gene ondandır ki kurtuluşa eren Nuh dehirde gayret tufanını buldu da beladan kurtulmuş oldu. Halil peygamber dostlukla onu andı da ateş ona al lale oldu. Nemrudun ateşi o Allah'ın dostuna hep gül nesrin lale oldu. Gene o idi ki keyfiyle kendi koyununu İsmail'e kurban etti. Yusuf kuyuda onu andı da o saltanat mülkünü süsleyen tahtı buldu. Yakup onun önünde birçok inledi de Yusuf'un kokusunu alıp gözleri açıldı. İmran'ın oğlu Musa onun nurunu gördü de uzun geceler hayran kaldı. Kırk gece kendinden geçti; kavuşma ve görüşme zevkine daldı. Sonra dedi ki: "Yarabbi! Bana bu lutfundan bir alamet ver." Hak ona: "İşte sana nurlu eli verdim" dedi. Gene Ali'nin vergisidir ki Meryem'e arkadaş oldu da İsa vücuda geldi...

  O şeriatte ilim şehrinin kapısıdır. Hakikatte ise iki cihanın beyidir. İki cihanın sultanı Muhammed hakka yakınlık gecesinde Allah'a kavuşmanın harem yerinde onun sırrını gördü. Ali'nin nutkunu Ali'den dinledi. Ali ile birleşilen o yerde Ali'den başka bulunmaz.(1)

  Allah yolunda gidenler isteyicidirler; Ali istenilendir. Söyleyenler söylerler susarlar. O susmaz söyler. Ebedi ilim onun göğsünde parlayıp göründü. Vahyolunanların sırlarını o hakikat olarak bildi ve bildirdi. Ümmetlere haykırdı:

  - Allah yolunda Ali sizin kılavuzunuzdur.

  Allah'a içi doğru olanlar yüzlerini ona çevirmişlerdir. Zira o şahtır doğru yolu gösterendir efendidir...

  O bütün peygamberlerin sırrında idi. Cenabı Mustafa:
  -Benimle açıkça beraber bulundu dedi.(2)

  Dinde evvel ahir o idi. Allah ile içli dışlı o idi...

  İşte bunları söyledim ki bu yüksek mananın nüktesini öğrenesin de yüksek velayete eresin. Sence apaçık bilinsin ki hakikatte yüce olan O'dur.

  Ey efendi benimle boşuna kavga etme. Bu böyledir. Hakikat budur ki hepimiz bir zerreyiz güneş odur. Biz hepimiz damlayız deniz O'dur.

  Mevlana Celaleddin Rumi

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Mevlana Hz. Ali'yi ne güzel anlatmış.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş