Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Lightbulb Mevlana'dan Düşündüren Hikayeler  Mevlana'dan Düşündüren Hikayeler
  HADDİNİ AŞMANIN ZARARI

  Bir gün adamın biri Hz. Musa (a.s.)'ya geldi:

  - "Ya Musa ne olur dua et de ben hayvanların dilinden anlayayım ve bundan kendime hisseler çıkartarak daha iyi bir insan olayım." dedi.

  Hz. Musa (a.s.

  - "Yürü işine git kaldıramayacağın bir yükün altına girmeye çalışma bu halin senin için daha hayırlıdır." dedi.

  Fakat adam dinlemedi ısrar etti:

  - "Ya Musa ne olur hiç değilse kapımda yatan köpekle horozun dilini anlayayım." dedi.

  Musa (a.s.) her ne kadar bundan vazgeçmesi için çalıştıysa da adam ısrar etti. Bunun üzerine Musa (a.s.) ona dua etti. Adam sevinerek evine döndü. Ertesi sabah hizmetçisi sofrayı kurarken bir parça ekmek fırlayıp düştü. Horoz koşarak bunu kaptı. Köpek buna kızdı:

  - "Be horoz bu yaptığın doğru mu? Sen buğday da yiyebilirsin arpa da. Mısır da yiyebilirsin küçük taneleri de. Bense ekmekten başka bir şey yiyemem neden benim rızkımı kapıyorsun?" dedi.

  Horoz cevap verdi:

  - "Haklısın fakat hiç tasalanma yarın bizim efendinin eşeği ölecek sen de böylece karnını iyice doyuracaksın." dedi.

  Bunu duyan adam hemen eşeği pazara götürerek sattı.

  Ertesi sabah da bakalım köpekle horoz ne konuşacaklar diye onların yanına geldi.

  Köpek horoza sitem ediyor:

  - "Yahu horoz hani eşek ölecekti biz de karnımızı doyuracaktık." diyordun.

  Horoz:

  - "Eşek ölmeye öldü lakin başka yerde. Çünkü sahibim onu sattı. Fakat hiç merak etme yarın at ölecek o zaman da daha büyük bir ziyafete konacaksın." dedi.

  Bunu duyan adam hemen ahıra koştu atı aldığı gibi pazara götürüp sattı. Sevinerek evine döndü:

  - "Bu hayvanların dilini öğrenmem çok iyi oldu. Böylece zarardan kurtuldum." diye düşünüyordu.

  Ertesi sabah yine acaba ne konuşacaklar diye köpekle horozun yanına gitti. Köpek yine horoza sitem ediyor duruyordu:

  - "Yahu horoz bu sefer de dediğin olmadı yoksa sen de mi yalana başladın." dedi.

  Horoz:

  - "Hayır ben yalan söylemedim at ölecekti lakin sahibimiz onu da sattı. Fakat merak etme yarın sahibimizin çok değerli kölesi ölecek o zaman onun hayrına yemekler helvalar verilecek hepimiz doyacağız." dedi.

  Bunu duyan adam o gün hiç beklemeden kölesini götürüp sattı:

  - "Bu horozla köpeğin dilini öğrenmem iyi oldu. Böylece birçok zarardan kurtuldum." diye düşünerek sevindi ve ertesi gün yine köpekle horozun yanına koştu. İkisi yine konuşuyorlardı. Köpek bu sefer çok kızgındı:

  - "Yalancı horoz hani köle ölecek bu sayede karnımız doyacaktı günlerden beri yalanlarınla avutuyorsun bu sana yakışır mı?"

  Horoz:

  - "Ben yalancı değilim ve yalan söylemem diye başladı. Köle öldü fakat burada değil başka yerde. Çünkü sahibimiz onu sattı. Fakat hiç iyi etmedi. Çünkü bu sefer sıra kendine geldi. Zira ilkin kaza bela eşeğe gelecek böylece sahibimiz beladan-kazadan kurtulmuş olacaktı. Eşeği satınca onun yerine ata geldi atı da satınca köleye geldi. Köleyi de satınca bela ona gelecek. Sıra onda yarın sahibimiz ölecek o sayede hepimiz doyacağız." dedi.

  Bunu duyan adam ah vah etti başına vurdu fakat iş işten geçmişti.

  Böylece tamahkarlığın cezasını hayatıyla ödedi.

  (mesnevi)
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Papağanın Kıyası


  Bir bakkal vardı onun bir de papağanı vardı. Yeşil renkli güzel sesli ve konuşkan bir papağandı. Dükkânda bekçilik yapar bütün alışveriş edenlere hoş nükteler söyler onlarla şakalaşır idi. insanlara hitap ederken insan gibi konuşurdu papağan gibi ötmede de mahareti vardı.

  Efendisi bir gün evine gitmişti. Papağan dükkânı gözetliyordu. Ansızın bir kedi kovaladığı fareyi tutmak için dükkâna daldı. Zavallı papağan can korkusundan dükkânın bir başka tarafına kaçtı; orada bulunan gülyağı şişesini de devirdi yağlarını döktü.

  Sahibi evden çıkagekli. Huzur içinde patron edası ile dükkâna geçti oturdu. Bir de baktı ki dükkân yağ içinde elbisesi de yağa bulaşmış. Papağanın yaptığını anlayıp onun başına bir vurdu; papağanın dili tutuldu başındaki tüyler döküldü kel oldu.

  Papağan birkaç gün konuşmayı kesti söz söylemedi. Bakkal da pişmanlığından âh vâh etmeye başladı. Sakalını yolmakta "Eyvah!" demekteydi; "Nimet güneşim bulut altına girdi.O Zaman keşke elim kırılsaydı da o güzel sözlünün başına vurmasaydım".

  Kuşu yine konuşsun diye yoksullara sadakalar vermekteydi.

  Üç gün üç gece sonra bakkal şaşkın üzgün ümitsiz bir hâlde dükkânda otururken ve binlerce kedere gama eş olup; "Bu kuş acaba ne vakit konuşacak?" diye düşünüp dururken tas ve leğen dibi gibi tüysüz kafasıyla bir Cevlakî (bir tarikat dervişi) geçmekteydi. Papağan onu görünce hemencecik dile gelip akıllılar gibi dervişe bağırdı:

  "Ey kel neden keller arasına karıştın? Yoksa sen de şişeden gülyağı mı döktün?"

  Onun bu kıyasından halk gülmeye başladı. Çünkü papağan hırka sahibi dervişi kendisi gibi sanmıştı.

  Temiz seçkin kişilerin hâlini kendine kıyas etme. Gerçi yazıda (aslan manasına gelen) "şîr" (süt manasına gelen) "şîr"e benzer. Her iki çeşit arı aynı yerden yedi; fakat birisinden zehir hâsıl oldu diğerinden bal. Her iki kamış da bir sulaktan su içti; birisi bomboş diğeri şekerle dopdolu. Böyle yüz binlerce birbirine benzer şeyler var aralarında bulunan yetmiş yıllık farkı sen gör! Her iki suretin birbirine benzemesi caizdir acı su da tatlı su da berraktır. Zevk sahibinden başka bu farkı kim anlayabilir? Onu bul; tatlı su ile acı suyun farkını ancak o anlar.

  (Cilt: I beyit no: 247-276)

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Şeyh İle Padişah  Bir padişah bir şeyhe bir gün:

  - "Benden bir şey dile." dedi.

  Şeyh cevap verdi.

  - "Ey padişah bana bunu söylemekten utanmıyor musun? Hele biraz daha yüksel de öyle konuş. Benim iki kölem var onlar çok basit kimseler oldukları halde her gün sana hükmederler emrederler?" dedi.

  Padişah bundan dolayı kızdı.

  - "Ey Şeyh bu sözün hatalı bir söz kim bana emredebilir o dediğin kişiler kimlerdir söyle!" dedi.

  Şeyh gülerek cevap verdi:

  - "Sana emreden kölelerimden biri kızgınlık diğeri şehvettir." dedi.


  Gerçek Dostluk

  Mevlana ve bir öğrencisi dostluğun ve arkadaşlığın konu edildiği bir söyleşiden çıkmışlar yolda birlikte yürüyorlardı. Biraz ileride yolun kenarında iki köpeğin koyun koyuna sokulmuşlar birlikte uyumakta olduklarını gördüler. Öğrencisi biraz önceki söyleşinin de etkisi altında
  kalarak bu görüntü karşısında çok duygulandı ve bu duygusunu Mevlana ile paylaşmak istedi:

  "Efendim şu manzaraya bakın" dedi. "Ne denli yüce bir ders alınacak dostluk örneği değil mi?"

  Mevlana öğrencisinin bu heyecanı karşısında hafifçe gülümsedi ve kişisel çıkarların nice dostlukları yakıp kül ettiğini anımsattıktan sonra ona unutamayacağı bir ders verdi:

  "Evlat sen onların arasına bir kemik atıver de bak o zaman gör dostluklarını" dedi.

  "Bir dostluk kişisel çıkar karşısında unutulmayacak denli sağlamsa ancak o
  durumda bir değer ifade eder ve ancak o zaman onun adına gerçek dostluk denilir."  İki Köle

  Bir gün padişah iki tane köle satın aldı. Kölelerden biri çok temiz yüzlü inci dişli biriydi nefesi gül gibi kokuyordu. Diğeri oldukça çirkindi dişleri çürümüş ağzı kokuyordu.

  Padişah o güzel yüzlü köleye ihsanlarda bulunarak onu hamama gönderdi. Dişleri çürümüş ağzı kokan köleyi yanına çağırdı. Kendini çok beğendiğini fakat arkadaşının kendisi hakkında çok kötü şeyler söylediğini belirterek onun da arkadaşının kötü huylarını söylemesini istedi. Fakat köle arkadaşına toz kondurmadı hep onu övücü sözler söyledi. Padişah ne yaptıysa bir türlü o köleye arkadaşı hakkında kötü bir söz söyletemedi.

  Nihayet ikinci köle hamamdan geldi. Padişah onu da sınamak için huzuruna çağırdı. Onu övücü sözler söyledi.

  "Sıhhatler olsun ne kadar zarif ve latif olmuşsun. Keşke öbür kölenin sayıp döktüğü kötü huyların da olmasa ne olurdu." dedi ve onu da diğer köle gibi denemek istedi.

  . Bunun üzerine köle kızdı köpürdü ve arkadaşı hakkında kötü şeyler sayıp dökmeye başladı.

  Biraz konuştuktan arkadaşının kötülüklerinden bahsettikten sonra padişah onu susturdu:

  - "Yeter artık ikinizin de özünü aslını anladım onun ağzı kokuyor senin ise için kokmuş bundan sonra sen o doğru sözlü ve güzel huylu kölenin emrindesin haydi git." dedi.  Yolun Kenarına Diken Eken Adam

  Adamın biri bir yolun kenarına dikenler ekti. Dikenler büyüyüp gelişince yoldan geçenleri rahatsız etmeye başladı. Gelip geçenler:

  - "Bu dikenleri sök insanları rahatsız etmesinler." demeye başladılar. Fakat adam bunları duyuyor fakat aldırmıyordu. Bir gün Allahın bir velisi ona:

  - "Mutlaka bu dikenleri sök." dedi.

  Adam itiraz etmedi.

  - "Evet mutlaka bir gün sökerim." dedi.

  Adam ha bire yarın yarın dedikçe dikenler büyüyüp kuvvetleniyordu.

  Veli adama:

  - "Ey vaadinde durmayan adam sök şu dikenleri bu işi sürüncemede bırakma." dedi.

  Adam:

  - "Babacığım bir hayli gün var bugün olmazsa yarın bir gün mutlaka bu işi yapacağım." dedi.

  Allahın (c.c.) velisi bunun üzerine şu sözleri söyledi:

  - "Sen hep yarın diyerek bu işi erteliyorsun fakat şunu bil ki her geçen gün o dikenler büyüyüp güçleniyor dikenleri sökecek olan sen ise güç kuvvet kaybediyorsun dikenler gün geçtikçe gençleşiyor sense ihtiyarlıyorsun."
  Çalgıcı


  Hz. Ömer (r.a) döneminde bir çalgıcı vardı. Müthiş çenk çalardı. Yaşı ilerleyip ihtiyarlayınca sesinin güzelliği kayboldu beli büküldü itibardan düştü bir parçacık ekmeğe muhtaç oldu.

  "Ya Rabbi bunca zamandır sana isyan edip durdum benden bir gün bile ihsanını kesmedin bugün kazanç yok çengi senin için çalacağım." dedi. Çengini alarak mezarlığa gitti bir hayli çaldıktan sonra çengi başının altına alarak yatıp uyudu. O sırada Hz. Ömer 'e (r.a) de bir uyku geldi uyudu. Rüyasında bir ses ona :

  - "Ey Ömer kulumuzu ihtiyaçtan kurtar mezarlıkta bir kulumuz var beytülmaldan yedi yüz dinar alarak götürüp ona ver ona : "Bunu al harca bitince yine buraya gel de." dedi.

  Hz. Ömer bu sesin heybetinden sıçrayıp kalkarak doğruca mezarlığa gitti aradı taradı lakin ihtiyar çalgıcıdan başka kimse yoktu. İhtiyar çalgıcının has bir kul olabileceğine ihtimal vermeyerek mezarlığı yeniden dolaştı fakat başka kimseye rastlamadı. Bunun üzerine kendi kendine :

  - "Bana mübarek ve makbul bir kul diye söylendi nasıl olur da ihtiyar bir çalgıcı Allah'ın (c.c) has kullarından olur." diye düşündü. Yeniden mezarlığı baştan başa dolaştı fakat başka kimse yoktu. Gelip çalgıcının yanı başına oturdu.

  Çalgıcı uyanıp da Hz. Ömer'i (r.a) görünce şaşırdı. Bir an önce oradan uzaklaşmak isteyince Hz. Ömer (r.a) :

  - "Benden kaçma ben sana Allah'ın emriyle şu kadar para getirdim. Bunları harca bitince yine gel." dedi ve parayı çalgıcıya verdi.

  Çalgıcı çok utandı bütün bir ömrünü boşa harcadığına heba ettiğine pişman oldu. Çengini yere vurup parçaladı ağlayıp inleyerek Allah'a yalvardı. Şükretti...

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  AŞKIN GÜCÜ


  Zamanın birinde bir padişah vardı. Padişah bir gün adamlarıyla ava giderken yolda güzel bir cariye görüp ona aşık oldu.

  Onu alıp sarayına getirdi. Fakat bir müddet sonra o güzel cariye hastalandı. Günden güne eriyip tükenmeye başladı. Memleketin en iyi hekimleri cariyenin hastalığına bir çare bulamadılar. Padişah bunu görünce çok üzüldü günlerce çareler aradı sağa koştu sola gitti olmadı. Sonunda bir mescide gidip el açarak dua etti secdeye kapanarak ağladı. Cariyenin iyileşmesi için yalvardı. Bu sırada uykuya daldı. Rüyasında bir pir gördü; pir ona :

  - "Artık üzülme duan kabul oldu. Yarın şehrinize bir yabancı gelecek o bizdendir. Onun yapacağı tedaviyle cariyen iyileşecek." dedi.

  Sabah olup güneş doğunca padişah pencereye koşup rüyasında gördüğü piri beklemeye başladı. Uzaktan onun geldiğini görünce kendisi sarayın kapısına koşarak kapıyı açıp piri içeriye aldı. Konuşup görüştükten sonra padişah pire hastanın hastalığını anlattı. Daha sonra onu hastanın yanına götürdüler...

  Hekim önce hastanın yüzüne baktı sonra nabzını saydı. Hastalığın belirtilerini sorup sebeplerini dinledi...

  - "Diğer hekimlerin tedavileri iyileştirmek yerine büsbütün harap etmiş hastayı." dedi. Sonra şöyle devam etti.

  - "Onların içerden haberleri yok onun için de hepsinin aklı fikri işin dış yüzünde." dedi.

  Hekim hastalığın ne olduğunu anlamıştı fakat bunu padişaha söylemedi.

  Hastanın halinden inlemesinden onun gönül hastası olduğunu hemencecik anlayıverdi. Çünkü hiçbir hastalık gönül derdi gibi değildir.

  Hekim durumu anlayınca : "Padişahım dedi. Herkesi uzaklaştır köşede bucakta kimseler kalmasın ki ben hastayla baş başa kalıp rahat rahat çalışayım hastanın hastalığını anlayıp ona göre bir tedbir düşüneyim."

  Padişah emretti oda boşaltıldı hastayla hekimden başka kimse kalmadı.

  Hekim yaklaşıp hastanın başucuna geldi yumuşak ve tatlı bir sesle :

  - "Memleketin neresi nerelisin? Bana söyle çünkü her memleketin halkının ilacı başka başkadır. Memleketinde yakın akrabandan kimler var kime yakınsın? diye sordu.

  Hekim elini kızın nabzına koymuştu. Hem soruyor hem de nabzını kontrol ediyordu.

  Kız yavaş yavaş hekime bütün olanları anlatıyor başından ne geçtiyse söylüyordu.

  Hekim kızın nabzını tutmuştu ve :

  - "Bu kız kimin adını söylediğinde eğer heyecanlanır nabzı hızlanırsa demekki sevdiği uğruna hasta olup yataklara düşerek mum gibi eridiği odur." diye düşünüyordu.

  Kız önce doğup büyüdüğü memleketi ve oradaki dostlarını sayıp döktü. Fakat nabzında bir değişiklik olmadı.

  Hekim : "Doğduğun yerlerden ayrılınca hangi memlekete gittin?" diye sordu.

  Bunun üzerine kız bir şehir ismi söyleyip geçti ama ne yüzünün rengi ne de nabzının atışı değişti. Daha sonra sırasıyla götürüldüğü yerleri şehirleri görüşüp tanıştığı insanları birer birer sayıp döktü. Lakin halinde bir değişiklik olmadı. Ta ki hekim Semerkant şehrini soruncaya kadar...

  Semerkant'ın adı geçince kızın nabzı hızlandı yüzü ve yanakları kızardı. Çünkü o Semerkant'ta bir kuyuncuya aşıktı ve ondan ayrılmış olmanın ızdırabıyla yanıp tutuşuyordu.

  Bunu öğrenen hekim kuyumcunun Semerkant'ın hangi semtinde ve hangi mahallesinde olduğunu sorup öğrendi. Sonra kıza :

  - "Ben senin hastalığını ve bu derdin çaresinin ne olduğunu çok iyi anladım. Fakat sen bu bana anlattıklarını sakin başkasına söyleme hele hele padişaha hiç anlatma..." diyerek tembih etti.

  Hastanın yanından ayrılan hekim doğruca padişaha gelip durumu anlattı : "Bu kızcağızın iyileşmesi için o kuyumcuyu getirmekten başka çare yok." dedi.

  Bunu duyan padişah hekimin nasihatini canu gönülden kabul etti. Hiç zaman geçirmeden kuyumcuyu davet etmek üzere bir elçi gönderdi... Elçi Semerkand'a varınca doğruca gidip kuyumcuyu buldu. Padişahın gönderdiği hediyeleri takdim eti ve padişahın onu davet ettiğini eğer gelirse padişahın en yakın adamlarından olacağını çok büyük ihsanlara ve iltifatlara mazhar olacağını söyleyince kuyumcu zaman kaybetmeden yola koyulup padişahın sarayına en kısa zamanda ulaştı.

  Saraya gelen kuyumcuyu hekim alıp padişahın huzuruna götürdü. Padişah kuyumcuya iltifatlar yağdırıp ihsanlarda bulundu. Hazinesini ona teslim etti :

  Hekim bunun üzerine : "Ey padişah o cariyeyi bu kuyumcuya ver ki hastalıktan tamamen kurtulup iyileşsin." dedi...

  Padişah o ay yüzlü güzeli kendi eliyle kuyumcuya verdi altı ay murat alıp murat verdiler. Böylece kız tamamen iyileşmiş oldu.

  Ondan sonra hekim kuyumcuya bir ilaç hazırladı. İlacı içen kuyumcu hastalanarak günden güne çirkinleşip erimeye başladı. Eski güzelliğinden eser kalmadı.

  Kuyumcu böyle günden güne eriyip çirkinleşince kızın gönlü de ondan soğudu aşkı günden güne azaldı. Bir müddet sonra kuyumcu öldü. Ölünce de kızın aşkı tamamen sona erdi. Böylece o güzeller güzeli o aşktan ve hastalıktan arınıp tertemiz oldu...

  Bu cihan bir dağdır bizim yaptıklarımız ise ses seslerin aksi yine dönüp bize gelir.

  Buradaki Padişah : Ruhu

  Cariye : Nefsi

  Cariyeyi tedavi edemeyen hekimler : Sahte Şeyhleri
  Cariyeyi tedavi eden hekim ise : Mürşid-i Kamili
  Kuyumcu ise : İnsandaki heva ve heves (boş ve lüzumsuz arzular) gibi şeyleri temsil ediyor..


  FİL YAVRULARI

  Hindistanlı akıllı ve bilgili bir kişi vardı. Bir gün dostlarından iki üç kişinin uzak bir diyardan geldiklerini aç ve çıplak perişan bir halde olduklarını görerek onlara acıyıp nasihat etti :

  - "Biliyorum son derece aç ve çok perişan bir haldesiniz. Çektiğiniz açlık belasından dolayı Kerbela çölüne düşmüş gibisiniz. Birçok dert ve sıkıntı çektiğiniz belli. Fakat beni çok iyi dinlemenizi istiyorum. Şimdi bundan sonra gideceğiniz yolda filler var. Onlara rastlayınca; son derece semiz ve güçsüz olan fil yavrularını avlamak istersiniz. Bu size çok kolay ve cazip gelir. Fakat unutmayın ki anneleri pusuda onları beklemektedir. Yavrusu kaybolunca kilometrelerce yol yürüyerek yavrusunu arar ve durmadan ağlayıp inler. Hortumundan alevler saçarak dumanlar çıkarır. Yavrularına çok düşkündür filler. Sakın ola ki fil yavrularını avlayıp yemeyin açlıktan ölseniz de bunu yapmayın çünkü nereye giderseniz gidin ana fil yavrusunun kokusunu takip ederek sizi bulur." dedi.

  Sonra şöyle devam etti :

  - "Eğer bu öğüdümü tutarsanız başınızı beladan kurtarmış olursunuz. Otlara yapraklara yabani meyvelere razı olun sakın nefsinize uyup fil yavrularına temah etmeyin onları avlamayın.

  Ben size gerekeni icap edeni söyledim günah benden gitti. Benim bu söylediklerime uyan ancak sonunda bir zarar görmez kurtulur. Haydi size uğurlar olsun selametle gidin..."

  Bu yolcular yollarına devam ederlerken yiyecekleri bitti kıtlığa düştüler dayanılmaz halde acıktılar. Açlıkları susuzlukları her an artıyor dayanılmaz hale geliyordu. Tam bu sırada yeni doğmuş semiz nazik iştah açıcı bir fil yavrusu gördüler. Adeta aç kurtlar gibi fil yavrusunun başına üşüşerek onu kesip yemek istediler. Onlardan biri kendilerine söylenenleri onlara hatırlattı. Fakat kimseye dinletemedi.

  Arkadaşları fil yavrusunu kestikten sonra güzelce kebap edip yediler. Ona da ikram edip :

  - "Bırak bu boş sözleri de gel karnını doyur bak ne kadar nefis et." dediler.

  Fakat bütün bu ısrarlara rağmen o akıllı kişi fil yavrusunun etinden yemedi. Karınlarını fil yavrusunun etiyle tıka basa doyuranlar biraz sonra yatıp derin bir uykuya vardılar.

  Fil yavrusunun etinden yemeyen ise açlıktan uyuyamadı dolaşıp duruyordu.

  Aradan bir müddet geçtikten sonra kızgın bir fil çıkıp geldi önce o uyanık adamın yanına gelip korkudan titreyen ecel terleri döken adamın ağzını üç kere kokladı fakat yavrusunun kokusunu alamadı. Adamın etrafından birkaç kere kızgın kızgın dolaşıp durduktan sonra adama dokunmadan çekip gitti. Uyuyanların yanına varıp ağızlarını kokladı. Kimden yavrusunun etinin kokusunu aldıysa onu havaya kaldırarak yere vurup parçaladı.

  * Rüşvet alan fil yavrusunu yiyen kimse gibidir. Bir gün fil onun kökünü kazır mahveder...

  GİDEN ASLAN KURT VE TİLKİNİN HİKAYESİ
  (ASLAN PAYI)


  Bir gün bir aslan bir kurt ve bir tilki birlikte avlanmak üzere sözleşerek dağlarda dolaşmaya başladılar. Birbirlerine yardım edecek böylece bol bol av hayvanı yakalayacaklardı.

  Gerçi bu iş aslanın ağrına gidiyor onlarla avlanmaktan utanıyordu lakin sabrediyordu.

  Üçü birden dolaşarak uzun süre avlandılar derken bir yaban öküzü bir dağ keçisi bir de semiz tavşan avladılar. Dolaşarak bir su başına geldiler uzun süre dolaşmış yorulmuşlardı. Oturdular. Aslan :

  - "Ey kurt bu avladığımız hayvanları adaletli bir şekilde paylaştır adaleti yeniden ihya et." dedi.

  Kurt kalktı kendinden son derece emin adımlarla yürüdü: Yaban öküzünü aldı aslanın önüne bıraktı :

  - "Efendimiz dedi. Siz bizim efendimizsiniz ayrıca yaban öküzü de büyük ve iri siz de; onun için yaban öküzü sizin hakkınız.

  Keçi orta boyda ve orta irilikte onun için o da bana düşer onu da ben alıyorum.

  En küçüğümüz tilki olduğuna göre tavşan da onun hakkıdır." dedi.

  Bu paylaştırma karşısında aslan kızarak kükredi.

  - "Ey kurt ben iyice anlamadım bir daha söyle bakayım ne dedin? Ey kendini bilmez eşek yaklaş bakalım." dedi ve bir pençe vurarak kurdu parçaladı. Tilkiye döndü.

  - "Ey tilki bu avları sen adaletli bir şekilde paylaştır." dedi.

  Tilki önce aslanın önünde secde etti; sonra :

  - "Bu semiz öküz siz efendimizin kuşluk yemeği bunu kuşluk vakti yersiniz.

  Keçi siz büyük kralımızın öğle yemeği için güzel bir yahni olur onu da öğle vakti yersiniz.

  Tavşana gelince; o da size akşam yemeği olur onu akşam afiyetle yersiniz." dedi.

  Aslan sevinerek haykırdı :

  - "Ey tilki çok adil davrandın çok güzel bir şekilde pay etme işini hallettin. söyle bakalım böylesine güzel payetmeyi kimden öğrendin?" dedi.

  Tilki fark ettirmeden her ihtimale karşı birkaç adım uzaklaştı sonra kurnaz kurnaz gülerek cevap verdi.

  - "Kurdun başına gelenlerden" dedi.


  DERVİŞİN RÜYASI

  Dervişin biri çiledeyken rüyasında gebe bir köpek gördü ve aniden köpeğin karnındaki yavruların havladıklarını gördü. Uyanıp kendine gelince şaşkınlığı daha da arttı. Danışıp konuşacağı rüyasını tabir ettireceği kimse de yoktu çiledeydi çünkü...

  El açıp Allah'a (c.c) yalvardı.

  - "Ya Rabbi bu ne iştir başıma geldi bu ne haldir. Seni zikirde kusur mu ettim yoksa." dedi.

  Bunun üzerine hafif bir ses duydu. Bu ses şöyle diyordu :

  - "Şunu bil ki bu söz bilgisizlerin lafına benziyor. Ana karnında yavrunun havlaması beyhudedir ne ava yarar ne bekçiliğe kurt dalmamış ki onu kovsun hırsız gelmemiş ki ona mani olsun."

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Padişaha Şikayet Mektubu Yazan Köle


  Sözü kısa kes de padişaha mektup yazıp gönderen köleyi anlat! O köle nazenin padişaha savaşla varlıkla kinle dolu bir mektup yazıp gönderir. Kalıbın cesedin mektuptur ona dikkat et padişaha layık mı değil mi? Bir anla da sonra gönder!

  Bir bucağa git mektubu aç oku... bak bakalım içindeki sözlerpadişahlara layık olan sözler? Layık değilse o mektubu yırt çaresine bak başka bir mektup yaz! Fakat ten mektubunu açmayı kolay sanma. Yoksa herkes gönül sırrını apaçık görürdü! Bu mektubu açmak ne güçtür ne sarptır! Erlerin işidir bu çocuk işi değil! Hepimiz fihriste kani olmuş kalmışız... çünkü heva ve hevese hırsa bulaşmışız!

  Halbuki o fihrist ona baksınlar da metni de öyle sansınlar diye halka bir tuzaktır. Mektubu aç bu sözden baş çevirme! Allah doğruyu daha iyi bilir! Mektubun fihristi dille ikrar etmeye benzer... halbuki sen gönül mektubunun metnini sına! Bak bakalım ikrarınla muvafık mı? Buna bak da işin münafıkların işine dönmesin!

  Ağır bir çuval yüklenip götürmeye koyulsan onun dışına bakmakla yükü hafiflemez ki! Asıl içine bak...çuvalda acı tatlı ne var bir gör de taşımaya değerse taşı! Yoksa çuvalındaki taşları boşalt... kendini bu saçma işten bu ar olan yükten kurtar gitsin! Çuvala aklı erer padişahlara sultanlara götürülebilecek şeyleri doldur!

  Bir fakih bez parçaları toplamış sarığın içine ezip büzerek yerleştirmişti. Bu suretle kavuğunun büyük ve iri görünmesini halkın kendisine ehemmiyet vermesini ve mescide gelince baş köşeye geçirilmesini istiyordu. Elbiselerden parçalar almış onlarla sarığını büyütmüştü. Sarığının dışı cennet elbiselerine benzemekteydi... fakat içi münafık gönlü gibi rezil çirkin bir şeydi.

  Parça parça bezler yünler deriler... hep o sarığın içine gömülmüştü. Bir sabah çağı bu şatafatla bir şeyler elde etmek üzere medreseye giderken hırsızın biri de dar bir yolda her türlü hilelere başvurup bir şeyler yapmak üzere bekliyordu.

  Fakih o yola sapınca hemen başından kavuğunu kaptı işini başarmak için koşup gitmeye başladı. Fakih arkasından bağırdı: oğul sarığı çöz de öyle götür! Böyle dört kanatla uçar gibi gidiyorsun ama götürdüğün hediyeyi bir aç da gör! Onu elceğinizle bir aç ovala da sonra götür sana helal ettim! Hırsız kaçarken sarığı çözer çözmez içinden yola yüz binlerce bez parçası dökülüverdi!...

  O bir şeye yaramaz o olmayasıca sarığından kala kala hırsızın elinde ancak bir arşın doğru düzen bezceğiz kaldı! Hırsız elindekini yere vurup “A aşağılık adam bu hileyle beni işimden gücümden ettin” dedi.

  Fakih dedi ki: “ Hileyle seni yolundan alıkoydum ama nasihat yollu işi de anlattım! Dünya da böyledir işte... bir hoşça açılır saçılır ama vefasızlığını da bağıra bağıra söyler! Bu oluş ve bozuluş aleminde o hile oluştur nasihat da bozulmuş üstadım!

  Oluş der ki: İzim kutludur... ardımdan gel! Bozuluş da git der ben hiçbir şey değilim! Ey baharların güzelliğine şaşırarak dudağını dişleyip duran güzün sapsarı benzine ve mevsimin soğukluğuna bak! Gündüzün güneşin yüzünü güzel görmektesin ama onun bir de batma zamanında ölümünü düşün!

  Dolunayı şu güzelim çardakta bir hoşça seyredersin ama ay sonunda bir de hasretine bak onun! Bir oğlan güzellikle halkın efendisi olur... olur ama yarın da bunar halka rezil rüsvay olur! Gümüş bedenli güzellerin vücudu seni avladıysa ihtiyarlıktan sonra bir de pamuk tarlasına dönen bedene bak!

  Ey yağlı ballı yemekleri gören yiyen onların fazlasını git de helada seyret! Pisliğe nerede senin o güzelliğin... nerede senin tabaklarda o hoş görünüşün yerken senden duyulan o zevk o lezzet de! O sana der ki: o taneydi... ben de onun tuzağıydım... sen avlanınca o tane gizlendi!

  Nice parmaklar vardır ki üstatlar bile onları kıskanır ama sonunda iş işlerken tir tir titrer! Can gibi güzel baygın gözler nihayet görmez olur onlardan su damlamaya başlar! Aslanların safında giden aslan gibi yiğit er sonunda bir fareye mağlup olur! Sanat sahibi ve çevik istidatlı kişiye sonunda bak! İhtiyar eşeğe döner bunar gider!

  Akıllılar alan siyah ve miskler saçan kıvırcık saçlar nihayet boz eşeğin çirkin kuyruğuna döner! Önce açıla saçıla oluşuna güzelce bir gör sonunda da bozuluşunu rüsvay oluşunu seyret! Önce sana tuzağını apaçık gösteren şey sonunda ona kapılan hamların bıyığını sakalını yoldu!

  Artık dünya beni hileleriyle aldattı...yoksa aklım onun tuzağından kaçardı elbet deme! Altın gerdanlığı hamaili bir gör de bak...hakikatte nasıl bir tomruktur bir zincirdir o! Böylece bütün alem cüzlerini say dök... hepsini önünden ve sonundan bir gör! Kim daha ziyade sonu görürse o daha kutludur... fakat kim ahırı görürse o daha fazla kovulmuş sürülmüştür!

  Her şeyin yüzünü güzel ve parlak ay gibi gör...fakat evvelini gördükten sonra sonunu da seyret! Seyret de kör iblise dönme... o noksan olduğundan noksan görür bir yanı görür de bir yanı görmez! Adem’in toprağını gördü de dinini görmedi... bu alemi gören maneviyatını görmedi.

  Ey yiğit er erkeklerin kadınlara üstünlüğü kuvvet kazanç ve mal mülk bakımından değildir. Öyle olsaydı aslan ve fil daha kuvvetli olduğu için insandan yüce daha üstün olurdu a kör! Ey yalnız bu anı gören erkeklerin kadınlardan üstün olması erkeğin kadına nazaran daha ziyade sonu görür olmasındandır!

  Erkek işin sonunu göremezse işin sonunu görenlere nazaran kadın gibi noksan sayılır! Alemden iki zıt ses gelmektedir... bakalım sen hangisine istidatlısın? Bir tanesi iyi kişilere hayattır... öbürü kötü kişilere hile! Bir ses ey güzel ve bana düşkün olan kişi ben diken çiçeğiyim... çiçek dökülür ben kalırım; diken dalından ibaretim ben der.

  Çiçeği ey gül satan gel bu yana der... dikenin sesiyse bizim yanımıza gelmeye kalkışma der! Bu seslerden birini kabul ettin mi öbürünü duymazsın bile... çünkü seven kişi sevgiliye aykırı olan kişilerin sözlerine sağır olur! O seslerin biri işte ben buracıktayım hazırım der. Öbür ses de sen benim sonuma bak der.

  Cihanın bozuluşu “benim şimdiki halim biledir pusudur... sonumu bir aynaya benzeyen önüme bak da gör!” der. Bu iki çuvaldan birine girdin mi öbürüne zıt olur artık ona layık olmazsın! Ne mutlu ona ki erlerin akıllarının duyduğu bu sesi önceden işitti! Gönül evini hangi ses boş bulursa o gelir tutar... artık sahibine ondan başkası ya eğri görünür yahut acayip! Yeni testi sidiği emerse artık su ondan o pisliği gideremez!

  Alemde her şey bir şeyi çekmektedir... küfür kafiri doğruluk doğru yola götüreni! Kehlibar da vardır mıknatıs da... sen demir de olsan saman çöpü de olsan elbette bir tuzağa düşersin! Demirsen seni bir mıknatıs kapar... yok saman çöpüysen kehlibara tutulur ona gidersin!

  İyi kişilerle dost olmayan elbette kötülerin yanında yer alır onlara komşu olur! Musa Kıpti’ye göre pek kötüdür ama Haman da İsrailoğullarına göre taşlanmış melunun biridir. Haman’ın canı Kıpti’ye çeker Adem’in midesi buğdayla suyu! Karanlık yüzünden birisini tanıyamadın mı kendisine kimi imam edinmiş kime uymuş... bak ne olduğunu anlarsın!

  Mesnevi - 4. Cilt.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş