İzmir Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi Kurtlar Vadisi Irak filminin CD `lerini kopyalayıp satan 5 kişiye para ve hapis cezası verdi.

Hasılat rekorları kıran `Kurtlar Vadisi Irak ` filmini CD `ye kopyalayıp satan H. Ç E. T M. A O. U. ve G . D İzmir Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesinde Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına aykırı davrandıkları iddiasıyla hakim karşısına çıktı.

Filmin yapımını üstlenen Pana Film Yapım Sinema Televizyon Reklam Organizasyon Şirketi avukatlarının tespiti üzerine bandrolsüz CD satarken yakalanan H. Ç. 1 yıl 8 ay hapis cezasına E. T. 10 ay hapis cezasına M. A. 4 yıl hapis cezası ve bin 100 YTL para cezasına O. U. 41 bin YTL para cezasına G. D. 2 ay 15 gün hapis cezası ile bin 100 YTL para cezasına çarptırıldı.

Pana Film Şirketi avukatı Kurtuluş Atalay ülke genelinde son zamanlarda korsan CD satanlara yönelik ciddi çalışmalar bulunduğunu cezaların çok ağır olduğunu söyledi.

Korsan CD satanların artık rahat çalışamadığını ifade eden Atalay şunları kaydetti:`İnsan emeğine saygısız davranan ve yine başkasının emeği ile para kazanma zihniyeti taşıyanlara karşı son zamanlarda önemli çalışmalar yapıldı. Her köşe başında CD satanlar artık kolay kolay cirit atamıyor.

Film şirketi adına yaptığımız denetimlerle Kurtlar Vadisi Irak filminin CD `lerini bandrolsüz satanları tespit ettik. Polisle birlikte baskınlar düzenledik. Bir yıl süren dava sonunda korsanlar hapis cezası ile para cezasına çarptırıldı. Verilen hapis cezaları ilk defa bu kadar ağır oldu. Bu kararlar emsal teşkil ediyor. `Para ve hapis cezası alan sanıkların kararı temyiz etmek için Yargıtaya başvuracakları bildirildi.

İZMİR (A. A)