Sigorta Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?


Allah kimsenin başına işten ayrılma ve işsiz kalma gibi bir dert vermesin fakat olur da böyle bir durum ile karşı karşıya kalırsanız ilk aklınıza gelen acaba sigortam ne kadar devam edecek sigortadan ne kadar faydalanabileceğim sigorta süresi ne kadar sağlıktan yararlanabilecek miyim gibi sorulardır.

İşte ayrıldıktan sonra sağlık sigortasından ne kadar yararlanabileceğinizi öğrenmek için bilmeniz gereken bir kaç kriter var. İşten ayrıldıktan sonra belli bir süre sağlık sigortasından faydalanabiliyorsunuz.Peki nasıl?

  • Öncelikle sigortalı işte kaç gün çalıştığınıza bakılmaksızın işten ayrıldıktan sonra 10 gün sağlıktan yararlanabilirsiniz.
  • Eğer işten çıktığınız iş yerinde son bir yıl içinde 90 günlük prim ödemeniz varsa yani aylık olarak eksik primleriniz yatsa bile netice itibariyle bir yıl içinde 90 günlük sigortanız ödenmişse o zaman birinci maddedeki 10 güne 90 gün ilave edilir ve böylelikle işten çıktıktan sonra 100 gün boyunca sağlıktan faydalanabilirsiniz.
  • Yukarıdaki maddeleri dikkate alarak ayrıca işsizlik sigortası olanlar sigortalılıkları devam ettiği sürece sağlıktan yararlanmaya devam ederler.

Aile Bireyleri Sigortadan Faydalanabilir Mi?

Yukarıdaki şartları sağladığınız takdirde ya da başka bir şekilde sağlıktan yararlandığınız sürece bakmakla yükümlü olduğunuz aile fertleri de (çocuk eş) sağlıktan yararlanabilirler.

Sağlık ile ilgili yasaları takip etmekte fayda var yeni yıllarda özellikle bu yasalarda değişme olabiliyor. Geçtiğimiz yıl son bir yılda 90 günün üzerinde primleri yattığı halde işten çıktıktan sonra 10 günden sonra sağlıktanfaydalanamayanların tepkileri üzerine yukarıda yazmış olduğumuz maddeler tekrar yürürlüğe girdi. Tekrar etmek istiyorum eğer son bir yılda 90 gün ve üzeri priminiz yatmışsa 100 gün muayeneden eczaneden yani sağlıktan yararlanabilirsiniz fakat 90 günden azsa eğer sadece 10 gün yararlanabilirsiniz.

Ayrıca uyaralım ki; 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren genel sağlık sigortasına (GSS) göre sağlıktan yararlanma süremiz bittiğinde sosyal yardımlaşma vakfına gidip gelir testi yaptırmamız gerekmektedir. .Gelir testine göre aylık gelirimiz belirleniyor ve aylık belli bir miktar GSS’yeödüyoruz. Son zamanlarda milyonlarca vatandaşa GSS borcu çıktığını hatırlatır ve yasaları takip etmenizi ve de vakit kaybetmeden olası yanlışlıklarda itiraz hakkınızı kullanmanızı tavsiye ederiz.

KAYNAK : Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]