Yargıtay 2. Hukuk Dairesi kocanın yüzüne tükürmeyi boşanma nedeni saydı. Daire aynı zamanda kayınvalidenin yüzüne tükürmenin de boşanma nedeni olabileceğini kaydetti.

Kars'ta yaşayan A.Y. aleyhine kocası H.Y. tarafından açılan boşanma davasını reddeden yerel mahkemenin kararını bozan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi ‘kocanın yüzüne türükmek duygusal şiddettir” dedi.
Yargıtay’ın emsal kararında şu görüşler dile getirildi:
“Toplanan delillerle davacı kocanın karısını dövdüğü davalının ise kocasının yüzüne tükürdüğü anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre boşanmaya karar verilecek yerde yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır.”


-KAYIN VALİDEYE TÜKÜRMEK DE BOŞANMA NEDENİ

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi açılan bir başka boşanma davasında da kayınvalidenin yüzüne tükürmeyi de boşanma nedeni saydı. Kararda şöyle denildi:
“Davalının sık sık evi terk etmeyi alışkanlık haline getirdiği her seferinde aracılarla eve döndüğü evi terk etmesinin haklı bir nedene dayanmadığı son defa evi terk etmesinin haklı bir nedene dayanmadığı son defa evi terk etmiş olması nedeniyle kendisini eve getirmeye giden kayın validesinin yüzüne tükürüp ‘seni de kocamı da istemiyorum’ dediği evliliği yürütemeyeceğini açıkladığı anlaşılmaktadır. Davalı tutum ve davranışlarıyla oluşturduğu birikimi davacı koca yönünden evlilik birliğini temelinden sarsmıştır”
ALINTI__________________