Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Türkiye'deki Çocuk Mahkemeleri

  Türkiye'deki Çocuk Mahkemeleri
  Vikipedi özgür ansiklopedi

  Türkiye'deki çocuk mahkemeleri Türkiye'de adli yargı kolunun içinde yer alan ceza mahkemelerinden biridir.

  Çocuk mahkemeleri; suç işleyen çocukların yargılandığı yargıç ve savcısının özel eğitimden geçirildiği sosyal çalışmacının çocuğun durumu üzerine rapor vererek yargılamayı yönlendirebildiği özel bir mahkemedir. 2005 yılında yürürlüğe giren "Çocuk Koruma Kanunu" çocuğun tanımını yaparken "Çocuk; daha erken yaşta ergin olsa bile onsekiz yaşını doldurmamış kişiyi...ifade eder" düzenlemesiyle çocuk mahkemelerinin onsekiz yaşının altındakiler için yargılama yapabileceğini belirtmiştir.

  Bulundukları il veya ilçenin adı ile adlandırılır. İhtiyaç sayısına göre birden fazla kurularak numaralandırılabilirler. (Örneğin; Ankara 1. Çocuk Mahkemesi Beyoğlu 2. Çocuk Mahkemesi gibi.) Her ilde kurulur ve bölgelerin coğrafi durumları ve iş yoğunluğu göz önünde tutularak belirlenen ilçelerde Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun olumlu görüşü alınarak kurulabilir. Çocuk mahkemesi tek hâkimden oluşur.

  Türkiye'deki çocuk mahkemelerinde asliye ceza mahkemesi ile sulh ceza mahkemesinin görev alanına giren suçlar bakımından suça sürüklenen çocuklar hakkında açılacak davalar görülür. Ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren suçlar çocuk ağır ceza mahkemelerinde görülür. . Çocuk mahkemesinin hakim ve savcılarının nitelikleri de kanunla düzenlenerek çocuk hukuku alanında uzmanlaşmış çocuk psikolojisi ve sosyal hizmet alanlarında eğitim almış olan hâkimler ve Cumhuriyet savcılarının seçileceği kurala bağlanmıştır.


  Yargılama usulüne ilişkin de mahkemenin ihtisasına göre düzenlemeler getirilmiştir. Bu farklardan birisi de Cumhuriyet başsavcılıklarında bir çocuk bürosu kurulmasıdır. Çocuk bürosu savcıları suça sürüklenen çocuğun soruşturmasını yürütmek çocuk hakkında acil tedbirler almak ve eğitim barınma dahil çocuğun ihtiyaç duyduğu destek hizmetlerini sağlamakla görevlidir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  ÇOCUK SUÇLULUĞU


  Çocuk suçluluğu gelişim dönemi özellikleri ve gelecek yaşama yapacağı büyük etki nedeniyle diğer suç grupları arasında daha özel bir öneme sahiptir.

  Yavuzer’e göre; çocuk suçluluğunu yetişkin suçluluğundan ayıran en önemli özellik bu dönemin gelişim psikolojisinde problemli ya da geçiş evresi olarak adlandırılan bir döneme rastlamasıdır.

  Çocuk suçluluğu çocuklara işletilen ya da çocuklar tarafından işlenen suçların kategorizasyonu yaptırıma bağlanması ve hukukun önemli bir bölümüdür. Birçok ülkede gençlik suçluluğu olarak kavramlaştırılır (Tomanbay).

  Diğer bir tanıma göre ise çocuk suçluluğu kanuni sorumluluk yaşının altındaki insanların çeşitli suç türleri içinde kanunu ihlal etmesi durumudur (Barker).

  Türk Hukuk Sistemi’ne göre suçlu çocuk bir ceza hukuku kuralını ihlal etmiş 18 yaşından küçük kimsedir.

  Çocuğu suça iten nedenler çok çeşitlidir. Bu etmenler genel olarak aile okul toplum ve kişinin bireysel özellikleri olarak sınıflandırılabilir (Kepenekçi ve Özcan).

  Çoltu ve diğerlerine göre ise çocuğun suç eylemine yönelmesinde ailenin çocuk sayısının ekonomik sorunların eğitim sisteminin genetik faktörlerin zekanın köyden kente göçün evsiz sokakta yaşamanın bedensel-ruhsal hastalıkların uyuşturucu ve alkol bağımlığının önemli rolü bulunmaktadır.

  Türk Hukuk Sisteminde Ceza Kanunu’na bakıldığında; 18 yaşına kadar verilecek olan cezalar şu şekildedir:

  1. 12 yaşının sonuna kadar suç işleyen kişinin cezai sorumluluğu bulunmamaktadır. Ancak kişi en az bir yıl hapis cezası gerektiren bir suç işlemişse tedbir uygulanır.

  2. Yaşları 12 ile 15 arasında olan çocuklar kısmi olarak cezai ehliyete sahiptir. Suçlu yaptığı fiilin bilincinde ve sonuçlarını kavrayabilecek durumda ise ceza belirli oranda indirim uygulanarak verilmektedir. Aksi halde caz verilmemektedir.

  3. Yaşları 15 ile 18 arasındaki çocukların işledikleri suçun bilincinde ve sonuçlarını kavrayabilecek durumda olduğu kabul edildiğinden ceza verilir ancak belirli bir oranda indirim uygulanır.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  ÇOCUK MAHKEMELERİ

  Çocukların özel gelişimsel dönemleri ve sosyalleşmelerinden ötürü özel bir yargılama sürecine dahil edilmesi gerekliliği yukarıda ifade edilmiştir. bu özel yargılama sürecini gerçekleştiren mahkeme çocuk mahkemesidir.


  Çocuk mahkemeleri; suç işleyen çocukların yargılandığı yargıç ve savcısının özel eğitimden geçirildiği sosyal çalışmacının çocuğun durumu üzerine rapor vererek yargılamayı yönlendirebildiği özel bir mahkemedir .

  Diğer bir tanıma göre ise çocuk mahkemesi; suçlu bağımlı veya ihmal edilmiş çocukların yargılamasını gerçekleştiren bir kanun mahkemesidir .

  Çocuk mahkemesinin felsefesi dört noktaya dayalıdır:

  1. Ceza için tek yargı rehabilitasyon olmalıdır.

  2. Çocuklar olgunlaşmadıkları için onlara yetişkin suçlu gibi davranılmamalıdır.

  3. Suçlu olduğu kabul edilen çocuklar genellikle ıslah edici bir kuruma yerleştirilmektense gözetim altına alınmalıdır.

  4. Çocuklar onların problemlerini anlayacak bir mahkemeye gönderilmelidir.

  Çocuk mahkemesi şunları sağlar :

  1. Çocukların bakımı gözetimi ve disiplini

  2. Suçlu olarak değil çocuk olarak yardım cesaretlendirme ve rehberlik ihtiyaçlarının karşılanması

  3. Çocuğu çocuk mahkemesindeki bir yargılamadan dolayı ne bir suçlu olarak saymak ne de böyle bir yargılamayı mahkum etme olarak kabul etmek.

  Çocuk mahkemesinin kurulması çocukların ihtiyaçlarına olan artan farkındalık ve potansiyellerinin tam gelişimi için hizmetler sağlama gerekliliğinden kaynaklanmıştır .

  Çocuk mahkemelerinin temel özellikleri ise şu şekildedir :

  ¨ Çocukların karıştığı vakalara ayrı duruşmalar
  ¨ Resmi olmayan veya tesadüfi prosedür
  ¨ Düzenli şartlı tahliye hizmeti
  ¨ Çocukların ayrı gözaltına alınması
  ¨ Mahkeme şartlı tahliyelerinin özel kayıtları
  ¨ Zihinsel ve fiziksel sorgu için tedbir alma.

  Çocuk mahkemelerinin ana prosedürleri şu şekilde özetlenebilir :

  ¨ Dilekçe verme
  ¨ Görünüm mahkemeye çağırma sona erdirme
  ¨ Şartlı tahliye
  ¨ Sosyal inceleme
  ¨ Duruşma ve yargılama
  ¨ Yerleştirme

  Çocuk mahkemesinin prosedürü ceza mahkemesinin prosedüründen şu özelliklerle ayrılır

  ¨ Duruşma özeldir: Sadece ilgili kişiler duruşmada yer alır.
  ¨ Duruşma resmi değildir: Süreç bir kişiyi bir suçtan dolayı suçlu bulan bir şekilde değil gerçeklerin ortaya çıkarıldığı bir konferansa benzer.


  ¨ Bir sosyal inceleme raporu sıklıkla duruşmadan önce mahkemeye verilir.
  ¨ Vurgu çocuğun niçin suç eylemini gerçekleştirdiği üzerinedir.
  ¨ Yerleştirme cezadan ziyade sağaltımı sağlar.  __________________

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş