Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart ISS ( INTERNATIONAL SOCIAL SERVICES AGENCY ) Nedir

  Birinci Dünya savaşı sonucunda yaşanan ekonomik kriz insanları göçe zorlamıştır. Farklı kültür din ve dile sahip bu insanların gittikleri yerlerde sosyal uyum güçlükleri yaşamasına neden olan bu olgu bir süre sonra önemi giderek artan bir problem haline dönüşmüştür. Bunun üzerine 1924 yılında Cenevre’de toplanan otoriteler özel bir amaca yönelik bağımsız ve uluslar arası bir organizasyona ihtiyaç olduğunu kabul ederek aynı yıl Cenevre’de İsviçre Medeni Kanunu’nun 60. maddesi gereğince hukuki bir varlık olarak Uluslararası Sosyal Hizmetler Organizasyonu’nu kurmuşlardır. Aileyi toplumun temel birimi olarak kabul eden bu örgüt sosyal hizmetlerde ortak amaç güden özerk ulusal birim temsilcilerinden (sosyal hizmet çalışanları) ve çeşitli ulusların bireysel üyelerinden oluşan kar amacı gütmeyen hükümet dışı bağımsız bir kuruluştur. Organizasyon din dil ırk ulusal ve etnik köken cinsiyet yaş siyasal görüş ve dini inanç ayrımı yapmaksızın hizmeti götürmeyi hedeflediğinden bağımsız bir kuruluştur. Tüm dünyada 100’ün üzerinde Branşları Bağlı Büroları ve Temsilcilikleri bulunmaktadır.
  Türkiye’de 1961 yılında ikili anlaşmalarla başlayan göç olayları ve bunun beraberinde getirdiği sosyal hizmeti gerektiren sorunlar sonucunda 1963-64 yılları arasında Sağlık Bakanlığı bünyesinde yer alan Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü Uluslararası Sosyal Hizmetler Organizasyonu ile bağlantıya geçmiş ve ikili görüşmeler sonucunda Organizasyonun Türkiye Temsilciliği’ni üstlenmiştir. SHÇEK Genel Müdürlüğü çalışmalarını bu organizasyonla artan bir yoğunlukla sürdürmektedir. ISS’in Türkiye Temsilcisi olarak 1964 yılından beri hizmet veren SHÇEK Genel Müdürlüğü yurtdışından sosyal inceleme raporlarının sağlanması için yetkili tek makamdır.

  SHÇEK Genel Müdürlüğü 2828 sayılı yasanın 9. maddesi (h) fıkrasında “Uluslararası Kuruluşlarla işbirliğinde bulunmak” ibaresi yer aldığından Uluslararası Kuruluşlara üye olamamaktadır. Çünkü “Uluslararası Kuruluşlara katılma” organik bağ ile ilişki kurmak üye olmak anlamına gelirken “Uluslararası beraberlik ve işbirliği” organik bir bağ olmadan ortak çalışmayı ifade etmektedir.
  Anılan yasanın ilgili maddesi gereğince Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü Uluslararası Sosyal Hizmetler Organizasyonu ile ilişkisini sadece temsilcilik düzeyinde yürütebilmektedir.
  Organizasyonun (ISS’in) tüm birimleri hükümetlerle ulusal ve yerel sosyal hizmetlerle ve aynı alanda çalışan diğer gönüllü kuruluşlarla yakın işbirliği halinde olup bu organizasyon gerektiğinde söz konusu ülkelerin gençlik sağlık ve sosyal kurumlarını mahkemelerini gönüllü yardım kuruluşlarını ve diğer teşkilatlarını devreye sokabilecek güce ve konuma sahiptir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  ISS'ın Amaç Ve Hedefleri

  ISS'IN AMAÇ VE HEDEFLERİ
  Zorunlu veya gönüllü göçlerin veya diğer uluslararası karakterdeki sosyal problemlerin sonucunda ortaya çıkan kişisel veya ailevi güçlüklerin üstesinden gelmeye çalışanlara yardım etmek;
  • Göçün birey ve aile yaşamında yarattığı durumları ve sonuçları uluslararası bir bakış açısıyla ele alarak önerilerde bulunmak veya uygun bir çalışma başlatmak Göç veya ülkelerarası dolaşıma bağlı sosyal problemlerin önlenmesine katkıda bulunmak Göçmen bireylerin ve ailelerin ihtiyaçları konusunda meslek elemanlarını ve kamuyu bilgilendirmek
  • ISS hizmetlerini talep eden bireylerin ve ailelerin ihtiyaçlarını karşılayacak ulusal kuruluşların uluslararası çalışma ağını geliştirmek ve sürdürmek.

  ÇALIŞMA PRENSİPLERİ  ISS’in başlıca faaliyeti sorunları ülke sınırlarını aşan kişilere hizmet götürmektir. ISS toplum refahına katkıda bulunan bir organdır. ISS gizlilik tarafsızlık ve savunuculuk prensiplerini dikkate alarak sosyal hizmet kurumları arasında nitelikli ve uzmanlaşmış bağlar kurmaktadır. Vaka hakkında her iki ülkeden gelen bilgiler ortak tecrübeler ışığında birleştirilip değerlendirilmekte alınan kararlar ve sonuçların taraflar açısından uygun olmasına dikkat edilmektedir.
  Resmi dili İngilizce olan ISS’in birçok birimi birbirleriyle doğrudan irtibat halindedir. Dil sorunlarının olması veya temsilciliğin uluslar arası vaka çalışmalarında yeterli düzeyde deneyiminin olmaması durumunda zorluklar yaşanmakta ve Genel Sekreterlik aracı olmaktadır.
  ISS birimleri aynı zamanda bulundukları ülkedeki vatandaşlara ve göçmenlere yerel hizmetler vermektedir. Yerel hizmetler genelde sosyal hizmetlerdeki “boşluğu” doldurmak amacıyla başlatılmış olup ilgili hükümet teşkilatı veya gönüllü bir kuruluş tarafından yürütülmektedir. Türkiye’de yerel hizmetleri İl Sosyal Hizmetler Müdürlükleri yürütmektedir.


  ISS'DEN KİMLER YARDIM İSTEYEBİLİR?  Bireyler ve aileler ISS birimlerine doğrudan müracaat edebilirler. Ancak başvuruların çoğu kurumlardan gelmektedir. Çünkü; ISS’in bu konularda uzmanlaşmış olduğu bilinmektedir.
  Bu kurumlar resmi aile ve çocuk refahı daireleri hapishaneler sağlık hizmet birimleri özel eğitim veren okullar psikiyatri klinikleri aile ve çocuk mahkemeleri elçilikler bağımsız refah organizasyonları görevli aile hizmet gruplarıdır.
  ISS birimlerinin olmadığı ülkelerde vakayla ilgili hizmeti Cenevre’deki Genel Sekreterlik sağlamaktadır.
  ISS ÇALIŞMALARINIDA 12 ANAHTAR KONU


  1. Uluslararası evlat edinme
  2. Koruyucu aile yanına yerleştirme
  3. Küçük ve yalnız mülteciler
  4. İki kültür arasında kalan çocuklar
  5. Ailelerin birleşmesi aile parçalanması
  6. Kültürler arası evlilikler ve çocukların ebeveynler tarafından kaçırılması
  7. Geçici mülteci ve göçmenler
  8. Adaptasyon ve entegrasyon
  9. Toplumsal gelişme
  10. Geri dönüş (göç)
  11. Diğer hizmetler
  12. Çocukların ebeveynleri tarafından kaçırılması.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş