Avrupa'nın adaleti
TÜRKİYE'nin terörle savaşında çifte standart uygulayan AB'den son darbe. Lahey Adalet Divanı 2002'de hazırlanan terör listesini çökertecek ve PKK'- nın Avrupa'da rahatça faaliyet göstermesine neden olabilecek bir karar aldı.
TERÖR LiSTESi DELiK DEŞiK

İRAN'da molla rejimine karşı savaşan Halkın Mücahitleri örgütü için verilen kararı emsal alan mahkeme PKK'yı da listeden çıkardı. Karar uygulanırsa AİHM'in Türk yargıcı Prof. Işıl Karakaş'a göre Türkiye'nin itiraz hakkı yok.

AB KONSEYi: KARAR ETKiSiZ

KARAKAŞ 'Gerekçeyi görmek lazım ama itirazı AB Konseyi yapmalı. Usul eksikliği giderilirse PKK tekrar listeye girer' diye konuştu. AB Konseyi ise tepkili: Biz gerekli prosedür değişikliğini yapmıştık. PKK terör örgütüdür ve listededir. Bu karar etkisizdir.
--------------------------------------------------------------------------------PKK terörist değil!

Teröre Avrupa usulü destek. Avrupa Adalet Divanı 30 bin kişinin katili PKK’yı terörist listesinden çıkardı. Terörist Osman Öcalan’ın başvurusunu dikkate alan mahkeme verdiği bu kararla Türkiye’yi şoka soktu

Avrupa Adalet Divanı Türkiye’yi şoka sokan bir karara imza attı. Terör örgütü PKK’nın AB terör örgütleri listesine alınmasına ilişkin AB Konseyi kararını iptal ederek PKK ve KONGRA-GEL isimlerinin listeden çıkarılmasını kararlaştırdığını açıkladı. PKK 2 Mayıs 2002’de AB terör örgütleri listesine girmişti. Teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın örgütten ayrılarak evlenen kardeşi Osman Öcalan’ın başvurusunu dikkate alan Divan yapılan itirazı reddederek Osman Öcalan’ın “artık var olmadığını” “eylemlerinin yasal olmadığını” bizzat kendisinin belirttiği söz konusu örgütü temsil etme yetkisi bulunmadığını açıklamıştı. Adalet Divanı temyiz üzerine Öcalan’ın adli başvuru hakkı olduğu görüşünü onaylayarak taleplerinin tekrar incelenmesine yeşil ışık yakmıştı.

LİSTEYE YİNE GİRECEK

Divan’ın terör örgütü PKK’nın AB terör örgütleri listesinden çıkarılması yönündeki kararının örgüt listeye alınırken yapılan prosedür hatası nedeniyle alındığı öğrenildi. Kararın alınmasında İran’ın Halkın Mücahidleri Örgütü’nün listeden çıkarılması örnek teşkil etti. Ancak AB’nin teknik hatayı gidererek PKK’yı yeniden listeye alacağı belirtiliyor.

Türkiye’nin içini az da olsa rahatlatacak haber Avrupa Parlamentosu Türkiye Karma Komisyonu Başkanı Joost Lagendijk’ten geldi. Lagendijk AB’nin ilgili prosedür hatasını düzeltmeye yönelik çalışma yaptığını ve PKK’nın “listeye tekrar alınacağını” söyledi. Lagendijk “Çünkü örgütün neden listeye konulduğuna ilişkin gerekçe verilmemişti. Ancak AB bu konuyla ilgili çalışmasını yaptı ve Halkın Mücahidleri ve PKK yine listede olacak” dedi. AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Sözcüsü Khristina Nagy de “Bahsi geçen terör listesine Konsey karar verir komisyon değil. Komisyon’un bu konuyla ilgili söyleyecek çok fazla bir şeyi olamaz” diye konuştu.

KARAR ÖNEMSİZ

Divan’ın aldığı kararın önümüzdeki dönemde AB Konseyi’nce ele alınması bekleniyor. AB’nin en yüksek siyasi karar organı olan AB Konseyi ise PKK’nın AB terör örgütleri listesinden çıkarılmasına ilişkin kararının etkisiz olacağını ve terör listesinde değişiklik gerektirmeyeceğini açıkladı. Açıklamada AB Konseyi’nin daha önceki benzer bir Adalet Divanı kararını dikkate alarak terör listesinin oluşturulması işlemlerinde gereken değişiklikleri yaptığı ‘daha anlaşılır ve saydam prosedür geliştirdiği’ ifade edildi.

DIŞİŞLERİ GÖRÜŞÜ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü PKK’nın AB terör örgütleri listesinden çıkarılmasına ilişkin kararıyla ilgili yapılan ilk incelemeden mahkemenin PKK’nın terör örgütü olup olmadığı değil AB Konseyi’nce terör örgütleri listesine alınma sürecinin AB hukukuna uygunluğu konusunda görüş bildirdiğinin anlaşıldığını bildirdi. Sözcü PKK’nın halen geçerli olan terör örgütleri listesinde yer almayı sürdürdüğünü söyledi.--------------------------------------------------------------------------------Eylemlere izin veriyorlar

BRÜKSEL’deki AB diplomatik kaynakları Divan’ın kararının terör listesinde bir değişiklik yapılmasını gerektirmeyeceğini ileri sürerken ortaya çıkan “anlaşılması zor durumun” “AB kurumlarına itibar kaybettiren unsurlardan biri” olduğunu belirtiyor. Diplomatlar AB terör örgütleri listesinde yer alan PKK DHKP-C gibi birçok örgütün Brüksel’de AB kurumları önünde “izinli gösteriler” düzenlediğini hatırlattı.


Gerekçe açıklaması istenmiyor

HER 6 ayda bir gözden geçirilen terör örgütleri listesinde değişiklik yapmak için AB dışişleri bakanlarının mutabakatı gerekiyor. AB bürokratları “teknik ve gizli” olarak nitelendirilen toplantılar çerçevesinde listenin içeriğini belirlerken alınan kararların gerekçelerini açıklamak zorunda bırakılmıyor. Son listede PKK DHKP-C İBDA-C de bulunuyor.--------------------------------------------------------------------------------Türkiye itiraz edemez

Avrupa Adalet Divanı’nın Türkiye’yi şok eden PKK kararının ortaya çıkardığı trajikomik bir durum da mevcut. O da Türkiye’nin bu karara itiraz hakkının bulunmaması.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) yeni Türk Yargıcı Prof. Dr. Işıl Karakaş Birinci Derece Mahkemesi’nin kararına karşı temyiz yolunun açık olduğunu ancak bu itirazın Türkiye tarafından değil davalı durumdaki AB Konseyi tarafından yapılabileceğini açıkladı.

Kararı AKŞAM’a değerlendiren AİHM Yargıcı Prof. Dr. Karakaş kararın ne anlama geldiğine ve bundan sonraki hukuki sürecin nasıl işleyeceğine ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Kararı veren Birinci Derece Mahkemesi’nin Avrupa Adalet Divanı’nın bir alt birimi olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Işıl Karakaş şunları söyledi:Kararla birlikte PKK AB’nin terör listesinden çıkarılmış sayılıyor. Ancak bu nihai bir karar değil. Çünkü Birinci Derece Mahkemesi’nin kararlarına karşı Adalet Divanı’na itiraz edilebiliyor. Bu itiraz hakkını sadece davalı konumdaki AB Konseyi kullanabilir.

Türkiye’nin Adalet Divanı’na doğrudan başvurarak itiraz etmesi söz konusu olamaz. Çünkü davanın tarafı değil. AB Konseyi’nin Adalet Divanı’na yapacağı itiraz üzerine nihai karar verilecek. İtiraz reddedilirse Birinci Derece Mahkemesi’nin kararı da kesinleşmiş olur.

Sevil KÜÇÜKKOŞUM-Ersin BAL / ANKARA