Artık boşanma kararı verilmiş geri dönüşün olmadığı bir noktadaysanız yapacağınız şey bu aşamayı kendiniz ve çocuğunuz için en az zararla kapatmaktır.Alacağınız bir takım önlemler ve kullanacağınız yöntemlerle bu sürecin çocuğunuz için daha az psikolojik zararla geçmesini sağlayabilirsiniz.
• Çocuğa boşanmanın ne demek olduğunu açık ve yalın bir dille anlatın.Bunu eşinizi kötülemeden ve suçlamadan yapın.Geçinemediğinizi bir arada mutlu olmadığınızı çabaladığınız halde anlaşmazlıkları gidermediğinizi belirtin.Yeniden birleşme umudu vermeyin. “Sen istersen barışırım” gibi ifadelerden kaçının.
• Boşanmanın onu bir süre mutsuz edeceğini bildiğinizi söyleyin.Boşanmada bir suçu olmadığını onunla ilgisi bulunmadığını belirtin.Anababa olarak sevginizin süreceğini boşanmayla ana ve babadan birini yitirmeyeceğini vurgulayın.
• Çocuğu eşinizle olan çatışmanızın dışında tutmaya çalışın.Onu kazanma yarışına girmeyin.Barışmak için aracı yapmayın.
• Duygularınıza yenilip çocuğu taraf tutmaya zorlamayın.Size yaranmak için eşinizi kötülemesine izin vermeyin.Eski eşinizi olduğundan daha iyi göstermeye çalışmayın.
• Eski eşinizden intikam almak için çocuğu ondan yoksun bırakmayın.Bu durumda asıl cezalanan eski eşiniz değil çocuğunuzdur.
• Çocuk ana baba arasında top gibi gidip gelmemelidir.Bir evi asıl evi olarak benimsemelidir.Çocukta sarsılan ana baba duygusu ayrı yaşayan anne ya da babayı sık görmesiyle değil düzenli aralarla ve sürekli görmesiyle onarılabilir.
• Çocuğu acıma duygularıyla ya da şımartarak eğitmeyin.Çocuğun da tedirgin ve güvensiz olduğunu düşünerek aşırı tepkilerden kaçının.Hele ana veya babasına göndermekle korkutmayın.Çocukta gördüğünüz olumsuz davranışları eski eşinize benzetmekten kaçının: “N’olacak!Babasının oğlu babandan ne hayır gördüm ki senden göreyim!” gibi ağır sözler kullanmayın.

Psikolog Beyhan BUDAK
Yararlanılan Kaynak:"Çocuk Ruh Sağlığı Atalay Yörükoğlu"