Eskilerde içerisinde el yapımı örgü lif modelleri bulunmayan çeyizler asla tam kabul edilmezdi. Güzümüzde bu gelenek biraz olsun unutulmuş gibi görünse bile geleneklerine bağlı gelinler ve aileleri çeyizlik örgü lif modelleri ve pek çok farklı örgü çeyizlik ürünü bohçalarına ekliyorlar. Çeyizlik örgü modelleri incelendiğinde kültürümüzün ne kadar çok farklılık gösterdiğini ve çeşitli bölgelerin birbirinden farklı motifleri kullandığını görebiliyoruz.

Bu nedenle her bölgenin insanı kendi bölgesine uygun motifli çeyizlik lif kese modelini çeyizlerine dahil ediyor. Bu eski ve hoş gelenek unutulmuş gibi görülse de insanlar çeyizlik örgü modelleri için birbirleriyle yarışmaya devam ediyorlar. Özellikle en çok örülen çeyizlik örgü lif modelleri çilek desenli örgü lif örnekleri gelin damat motifli örgü lif örnekleri eldiven şeklinde ele giyilen ve bu sayede daha kolay bir kullanım sağlayan örgü lif modelleri Bebek şeklinde içi yün dolu örgü lif modelleri gibi pek çok farklı model ve seçenekte üretilebiliyor. Eskiden daha klasik olan örgü lif modelleri günümüzde eldiven şeklinde örgü lif modelleri gibi pek çok modern ve çağa ayak uydurmuş tasarım fikirleriyle karşımıza çıkıyor.

Sizlerde çeyizlerinize örgü lif örnekleri dahil etmek ve hem gelenekleri yaşatmak hem de sağlıklı ve kullanışlı ürünleri kendi el becerilerinizle yaratmak istiyorsanız resim galerimizde yer alan modelleri incelemenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede hem çeyiziniz için hoş bir anı yaratacak güzel parçalar oluşturacaksınız ve bu parçalar ile ekonomik açıdan çok daha avantajlı ürünlere sahip olacaksınız. Günümüzde çeyizlik olarak tasarlanmış geleneksel örgü modelleri kullanılmasalar bile gelecek nesillere en büyük hatıralardan bir tanesi olacaktır.

Kolay Gelsin iyi örmeler…

alıntıdır.