Yeni trend: Teraryum yapımı

Siz de son trendler arasında yer alan teraryumlardan yaparak yaşam alanınıza renk katabilirsiniz.


Cam fanusların içinde birtakım bitkiler... Tanıştıralım; onlara teraryum deniyor!
"Terra" Latince'de toprak "Arium" ise"Aquarium" bildiğimiz akvaryumdan geliyor. Yani "Terrarium"; toprak akvaryum anlamına geliyor.
Nasıl yapılıyor diye merak ediyorsanız işte yosunlu teraryum yapımı...
Malzemeler

- Cam kap
- Aktif kömür parçaları
- Saksı toprağı
- Eldiven
- Terrarium bitkileri
- Yaprak yosun
- Sulama kutusu
- Spatula
Nasıl yapılır

Cam fanusun en alt kısmına yaklaşık 25 - 5 cm kadar kömür parçalarını doldurun. Elinizle veya spatula yardımıyla kömürü ve toprağı iyice karıştırın. Kömür ve toprak karışımını cam fanusun içine dörtte üçü dolacak şekilde doldurun. Hava boşlukları oluşturmamak için her 5 cm'den sonra yavaşça toprağı ilave edin. Kendi kaplarından çıkardığınız terrarium bitkilerini uygun boşluklar sağlayarak dikkatlice toprağın üstüne konumlandırın.
Bitkiler arasında yeterli alan bırakarak ek toprak ilave edin. Bitkilerin etrafındaki toprağı toparlamak için ellerinizle zemini düzeltin. Terrarium bitkileri köklerinin kaplayacağı derinlikte toprağa yerleştirirseniz bitkileri saksının dışına çıkmaktan kurtarmış olursunuz.
Eldivenlerinizle birlikte toprağın üstünde kalan kısmına ve bitkilerin arasına yaprak yosunlarını ekleyin.
Bitkileri sulayın ve cam kabı iyi ışık alacak bir yere koyun. Sulama şekli bitkilerin tiplerine ve hangi alanlarda yetiştirmek isteyeceğinize göre değişecektir.
Terrarium bitkilerinizi sulamadan önce toprağın nem oranını test edin. Bitkiler büyüdüğünde muhafaza en düşük seviyeye düşecektir. Büyüme gerçekleştikçe dallarını hafif hafif kırpabilirsiniz.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]