Hiphop 1970' li yıllarda Amerika' da gettolardan ayrılan zencilerin oluşturduğu bir kültürdür. Bu kültür Rap müziği graffiti sitili break dance ve Dj' liği içermektedir. Günümüzde en belirgin tanımı ile bir ağaca benzetirsek Rap graffiti break dance ve dj' lik bu ağacın dallarını oluşturmaktadır.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Hiphop Nedir?

1970’lerde Amerika azınlıkları tarafında sokak dansı olarak ortaya çıkan hip hop dansları aslında müzikten öte bir yaşam tarzıdır. Rap graffiti break dance gibi kavramları bünyesinde barındıran bir stildir.

Hayata bakışınızın bir yansıması olarak da nitelendirilen break dansı Amerikan zencileri tarafından kısa sürede duygu ve düşüncelerin bir ifade biçimi olmuş ve sözcüklerle doğru orantılı melodilerle birleşip müziği ve şarkıları ortaya çıkmıştır.

Rap İle Hiphop Arasındaki Fark

Rap ile hip hop eş anlamlı sözcükler gibi kullanılıp ifade edilse de aslında ikisi birbirini besleyen ancak birbirinden farklı kavramdır.

Genel bir anlatımla rap bir müzik tarzı hiphop dansı ise bu müzik tarzını içinde barındıran kültürdür. Ayrıca şarkıları rap müzik tarzına göre daha hızlı ve sert tempolu ritimlerden oluşmaktadır.

En Yeni Duyulmamış Hip hop Sözleri

- Varlık ruhu terk eder gözüm gözünden ayrılınca
- Sensiz benlik yokluk demek kalbim sana emekçi
- Bendeki aşk altın misali ağırlığınca
- Bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi
- Tuttum ucunu yaktım baktım her yer yangın
- Barış adına savaş saklanamaz kaçamazsın gözlerim şahin
- Aşk denen illet çorak arazide tilki misali kurnaz bekçi
- Yel eserse kırmaz dişimi kalp bilir körse görmez bir şeyi


Alıntı