Pasodoble latin daslarının içinde "Afrika" kültüründen gelmeyen tek danstır.


Pasodoble İspanya kökenlidir."Paso Doble" terimi dansın kültürünü pek de çağrıştırmayarak "iki adım" anlamına gelir.


Tıpkı İspanyolların boğa güreşlerindeki gibi erkeğin bir matadoru ve kadının da pelerinini temsil ettiği bu dans sadece anayurdu İspanya ve Fransa da değil tüm dünya çapında etkisi yok olmayacak bir tutku silsilesi yaratmıştır.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Bu dansdaki hareketlerde matadorların boğa güreşi sırasında yaptığı hareketler temel alınmıştır. Bu dansda erkek diğer latin danslarına nazaran bayandan daha ön plandadır.


Pasodoble'de bayan matodorun kırmızı pelerini rolünü oynar. Pasodoble 1920'lerin ortalarında çıkmıştır fakat 1926'dan sonra popüleritesini kazanmıştır. 2. Dünya savaşından sonra müsabaka dansı olarak kabul görmüştür.
Pasodoble dans dersi alanların en son öğreneceği danstır. Çünkü dans önceden kararlaştırılmış bir koreografi üzerinde (yani müziğe göre hazırlanmış) yapılır.


Dans ederken akıcı olmaz ve o an bir şeyler uydurmak yani doğaçlama dans etmek çok zordur.


Bu dansta vurgu vücudun 3 boyutlu şekillerinde ve flamenko ile tatlandırılmış kol dirsek bilek ve parmakların kullanımındadır.
Ayaklar özellikle topuklar doğru ritmik yorumu yaratmak için kullanılır.


Pasodoble'nin karakterinde İspanyol çizgisi flamenko ritimleri ve yüceltme vardır.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Müzik ve Ritim Paso Doble'nin müziği ilk defa dans eden birinin kolayca takip edebileceği 1-2-1-2 marş ritmindedir. Adımlar arasında çok az ritim değişiklikleri vardır ve herkes bu danstan zevk alabilir.
Dansın temposu biraz hızlı olmasına rağmen zor değildir ve dakikada 60 barı geçmez.
Alıntı