Bale - Fransızca "balleto" kelimesinden alınıp anlamı - "dans ederim" demektir sahne sanatının bir türühoreografiyanın en yüksek basamağıdır. Ana ifade araçları birbiriyle kırılmaz tellerle bağlanmış müzik ve regsdir.


Balede dans sanatı müzikli-sahne temaşaları seviyesine yükseltiliyor. Genellikle balenin temelinde belli bir süjetdramaturji fikir duruyor fakat süjetsiz baleler de var. Balede esasen klasik ve karakterik dansları kullanılır. Ancak bu sanat türünde pandomima da önemli rol oynuyor.


Oyuncular kahramanların duygularını sahnede yaşananların içerigini pantomimin yardımıyla seyrciye ulaştırıyorlar. Ayrıca modern balede jimnastik ve akrobasi elementleri de geniş kullanılır.


Bale Rönesans döneminde İtalya'da müzikli temaşaların - operaların bir parçası olarak - küçük dans epizodları kısmında meydana çıkmıştır. (XVI yy). Müzik söz dans ve pantomimanı birleştiren ilk bale temaşası "Circe" veya "Kraliçe'nin komik balesi" İtalyan baletmeystr Baltazarini di Belcoyozo tarafından 1581 yılında Yekaterina Medici'nin sarayında sehneleştirilmiştir. O zamandan da Fransa'da saray balesi janrı (edebi eserin bir kolu) gelişmeye başlamıştır. (Maskaratlar pastorallar dans divertismentleri ve intermedileri).


XIV Lüdovikin zamanında saray Balesinin temaşaları son derece muhteşem seviyeye ulaşmış temaşalara efsanevi karakter veren sahne efektleri kullanılmıştır. XVII yüzyılın ikinci yarısında komedi-bale opera-bale gibi teatral janrlar oluşuyor onlarda baleye daha fazla yer ayrılıyor ve dramatikleşdirilmesine gayret edilir.


Bale sadece XVIII yüzyılın ikinci yarısında Fransız baletmeysteri J.J.Noverin gerçekleştirdiği reformlar sayesinde sahne sanatının bağımsız türüne dönüşür. Fransız maarifcilerinin estetiginden esinlenen Nover içeriği beddi plastik karakterler vasilesile açılan temaşalar yaratarak müziği "dansözün hareketlerini yönlendiren program" adlandırır.
Balenin sonraki gelişme ve gelişim dönemi romantizm süreciyle aynı periyodu kapsamıştır. XVIII yüzyılın 30'lu yıllarında Fransız balerini Kamargo eteğini kısaltarak topuklu (dik tabanlı) ayakkabılardan vazgeçmiş ve dansa kendi yeniliklerini getirmiştir. XVIII yüzyılın sonlarında bale kostümü daha da hafifliyor ki bu da dans tekniğinin gelişmesine hayli yardımcı olur.


Danslarını daha havalı oluşturmak isteyen dansözler parmaklarının ucuna kalkmaya çalışıyorlar. Sonuçta puant icat olunur. İlk kez dansta puantı gösteri aracı olarak dansöz Mariya Talyoni kullanmıştır.


Balenin çeşitli türleri var: klasik çok akitli tehkiye balesi drambalet süjet bale - bale-senfoni moral balesi - minyatür. Janrına göre bale komik folklor ve kahramanlık türlerine ayrılıyor. XX yüzyıl ise baleye yeni biçimleri- cazz-bale ve modern bale getirmiştir.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Balenin Yararları


Bale sahne için özel olarak geliştirilmiş bir dans türüdür. Bütün diğer dans türlerinden kendini ayıran özel bir tekniği vardır. Bale sanatının zenginliğini ve sahne sihrini dansla beraber müzik mimik kostüm dekor ve ışıklandırma gibi unsurlar oluşturmaktadır.


Zihinsel Gelişim


Bale derslerinin klasik müzik eşliğinde yapılması kişinin küçük yaşlardan itibaren müzik kulağının ve müzik ile birlikte hareket etme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur.


Klasik bale adımlarının belirli bir düzen ve ölçü içerisinde öğrenilmesi çocukların soyut düşünme kabiliyetini güçlendirir.


Fiziksel Gelişim


Bale derslerinde yapılan hareketlerde vücudun uzatılarak çalışılması kas yapısının düzgün bir biçimde gelişmesine yardımcı olur. Örneğin; taban düşüklüğü içe basma hafif dereceli omurga eğrilikleri ve x bacak tedavilerinde destekleyici bir rol oynamakta sırt ve bel ağrılarını hafifletmekte eklemlerin maksimum dereceye kadar kullanımını sağlamaktadır.


Ruhsal Gelişim


Klasik balenin temelinde yatan kurallar bütünü bale eğitimi alan kişinin hem vücudunu hem de düşünce yapısının disipline eder. Böylece çocuk küçük yaşlardan itibaren aldığı bu disiplin ve terbiyeyi fark etmeden yaşantısının tüm alanlarına yansıtır. Ayrıca dersler esnasında kullanılan masal / hikayelerde rol almak çocuğun hayal gücünü geliştirir.


Bale eğitiminde amacımız çocuğun en estetik en kusursuz vucudunu kullanabilmesidir. Doğru fiziksel özelliklere göre yapılan eğitim sonucunda yetenek azim günlük doğru çalışma ile bale tekniği oluşur. Fizik kuvvetdayanıklılığın yanısıra estetik duygusu müzikkalite ve astistik yetenek de klasik bale eğitimi verilirken dikkat edilmesi gereken niteliklerdir.
Çocuga sağlıklı ve estetik bir vucut sağlamaın yanında öz güven ve kişilik duygusunu geliştirir. Özellikle uyum sorunu yaşayan çocuklarda grupla hareket edebilme kendi vucut dilini kullanarak sanatsal yeteneğini ortaya çıkarabilme ve sosyalleşmesi açısından grup derslerinin çok büyük faydası vardır.


Faydaları;


Fiziksel gelişimlerine zemin hazırlanması.
Çocuğun her zaman duruşuna dikkat edebilmesi.
El-Kol-Bacak kordinasyonunu kullanabilmesi.
Hareket yaparken düşünme yeteneğinin gelişmesi.
Beyninin sağ ve sol lobunu kullanarak hareketleri tamamlaması
Bale performansı ile kaslarını sıkı tutarak vücut dinamiğini sağlayabilmesi.
Dengede durabilmeyi hedefler.
Alıntı