Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Cam Boyama Teknikleri, Cam Nasıl Boyanır, Boyası Nedir?

  Cam Boyama

  Sade bir cam kaseyi kolayca dekoratif bir ev eşyasına dönüştürebilirsiniz. Bu objeler kolayca hem çok alımlı hem çok zarif hediyelik eşyalar haline dönüşeceklerdir. Ayrıca cam yüzeyleri boyamak başlı başına çok keyifli bir çalışmadır.  Cam boyları saydam ve kapatıcı olmak üzere çok geniş renk seçeneklerine sahiptir. Bu çalışmada cam kaseyi rengarenk çiçekler kullanarak kendinden desenli bir görünüme sokacağız.

  Kontürleri yaratma

  Cam boyamak için öncelikle desenlerin kontürlerinde kullanacağınız rölyef boyasına ihtiyacınız olacak. Rölyef boyasını cam yüzeye uygulamak için ucunda kendinden bir ağız olduğunu göreceksiniz. Kontürler sayesinde vitray çalışmalarına benzer bir sonuç elde edeceksiniz. Bu dış çizgiler sayesinde boyaların birbirine bulaşmasını da engellemiş olacaksınız. Kontürleri tamamladıktan sonra bir saat kurumaya bırakın. Saç kurutma makinesiyle kuruma işlemini hızlandırabilirsiniz. Bu çalışmada çiçek desenleri cam yüzeye özgür bir biçimde resmedildi. Daha karmaşık desenlerde deseninizi önce bir kağıda çizip ardından cam yüzeye uygulayabilirsiniz (bir sonraki sayfada Uzman Tavsiyesi bölümünde daha ayrıntılı göreceksiniz).

  Faydalı teknikler
  Boyamaya başlamadan önce boya yapacağınız cam objeyi cam-sil ya da benzeri bir deterjanla iyice yıkayıp durulayın ve kurumaya bırakın. Yüzey mutlaka temiz olmalı yoksa boya yüzeye düzgün uygulanmaz. Boyamak için doğal kıllı bir fırça tercih edin çünkü sentetik kıllı fırçalar cam boyasını iyi tutmaz. Boyama sırasında bir renkten diğer renge geçerken mutlaka fırçanızı temizleyin yoksa uygulayacağınız renk kirlenir ve kötü sonuç elde edersiniz. Bir bez ya da kumaş parçası üzerinde fırçanızı kurutun. Islak fırça boyanın seyrelmesine neden olur. Eğer hata yaparsanız bezin üstüne bir miktar boya seyreltici damlatın ve yüzeyi temizleyin.

  MALZEMELER

  Cam kase ya da vazo
  Siyah rölyef boyası
  Cam boyası: Altın sarısı Turkuaz Mor Kiraz kırmızısı Koyu mavi Yeşil Zeytin yeşili Limon sarısı
  3 ve 4 numara fırça (doğal kıllı)
  Cam boya incelticisi
  Temizlemek için bez ya da kumaş parçası  1. Deseni çizmeye başlayın Cam kaseyi yana yatırın bir elinizle tutun. Rölyef boyasıyla ilk çiçeğin dış çizgilerine başlayın. Boyayı tüpten yavaşça sıkmaya çalışın ki bulaşmasın. Çiçeği ister Uzman Tavsiyesi’ndeki gibi şablon yardımıyla ister içinizden geldiği gibi çizin. Kasenin tüm çevresini ortaya çıkarın çiçeklerin tümünü tamamlayın. Farklı boyut ve şekillerde çiçekler resimlemeye çalışabilirsiniz. Biz bu çalışmada noktalar ve papatya benzeri çiçekler resmettik.  2. Kontürleri tamamlayın Çiçeklerin taç yapraklarına değecek biçimde yapraklar resimleyin ki tüm kompozisyon birbirine bağlansın. Kasenin çevresinde çalışırken boyanın bulaşmamasına dikkat edin. Kaseyi ağız kısmına yakın bir yerden tutun ve elinizin en kolay işleyeceği şekilde çevirmeye çalışın.

  RESMİ GELİŞTİRME

  Kaseyi yere koyun ve biraz uzaklaşarak desenden memnun olup olmadığınıza bakın. Kontürler kurumadan gerekli gördüğünüz yerlere ekleme ya da çıkarma yapabilirsiniz. Kuruma işlemi tamamlanınca renkli cam boyalarıyla kontürlerin içlerini doldurmaya başlayabilirsiniz. Renkleri ayrı ayrı kullanacağınız için bir palete ihtiyacınız olmayacak. Boyanın kapağı az miktarda boya kullanacağınızdan işinizi fazlasıyla görecektir.  3. Çiçeklerin ortalarını boyayın Kaseyi içinden tutun parmaklarınızı açın ve kasenin hareket etmemesine dikkat edin. Altın sarısı boya ve 4 numara fırçayla çiçeklerin ortalarını boyayın. Boya kuruduğunda şeffaflaşacaktır. Eğer ihtiyaç duyarsanız bir kat daha üstünden geçebilirsiniz. Boyama işlemi tamamlanınca fırçanızı temizleyin ve kurumaya bırakın.

  Desen çizme

  Eğer cam yüzey üstüne serbest el çizim yapmakta zorlanıyorsanız deseni önce bir kağıt üzerine çizin. Deseni çizeceğiniz cam yüzeyin altına kağıdı yerleştirin ve rölyef boyayla camın üstüne deseni kopyalamaya başlayın. Eğer bu çalışmadaki gibi yuvarlak bir obje üstünde çalışıyorsanız deseni kağıttan kesip çıkarın ki kağıt cam yüzeyine düzgün otursun.  4. Çiçeklerin taç yapraklarını renklendirin Büyük çiçeklerden birinin taç yapraklarından başlayın ve bir yaprağı turkuaz diğer yaprağı mor renkle boyayın. Doğal bir etki sağlamak için renklerin yanyana geldikleri yerde boyaların karışmasını sağlayın. Fazla ya da yanlış boya sürerseniz kumaş parçası yardımıyla temizleyin. Temizlemek için boya inceltici kullanmayın boyadığınız yerlere kaza sonucu bulaşırsa boyanın seyrelmesine ve kötü görünmesine neden olur.  5. Bir renk daha ekleyin Vişne kırmızı kullanarak diğer yaprağı renklendirin. Kırmızının hemen yanına boyadığınız mor ile karıştığı yerlerde harika renkler ortaya çıkacak.  6. Büyük çiçekleri tamamlayın Aynı şekilde tüm büyük yaprakları renklendirin. Turkuaz koyu mavi mor ve kırmızıdan yararlanın. Resme başlamadan önce mutlaka hangi rengi nereye süreceğinize karar verin ki renk karmaşası yaşamayın. Taç yapraklarını tek renk ve dümdüz boyamayın bırakın fırçanız yaprağın formuna uygun hareket etsin ve yandaki renklerle karışsın. Böylece çok daha zengin bir desen elde edeceksiniz.

  İSTENMEYEN ÇİZGİLER

  Cam kase yüzeyinde olduğu gibi pürüzsüz ve yuvarlak hatlı bir zemin üstünde çalışırken boya akarak istenmeyen bir şekilde kuruyabilir. Fırçanızı boya incelticisine batırıp bir kumaş parçası üstünde kurumaya bırakın. Kuruyan fırçanızla hala ıslak olan istenmeyen boyaları kolayca silebilirsiniz. Ya da boya yüzeyde kuruyuncaya kadar bekleyin üzerine istediğiniz bir renkle yeni bir desen uygulayın.  7. Küçük yaprakları boyayın No:3 fırçayı kullanarak daha küçük yaprakları renklendirin. Papatya benzeri çiçeklerinizi içinizden hangi renk geliyorsa onunla boyayın. Küçük olmaları sebebiyle boyayı karıştırmadan da kullanabilirsiniz.  8. Yeşil yaprakları boyayın No:4 fırçanızı yeniden alın. Yaprakları zeytin yeşiliyle renklendirin. Hala ıslak olan taç yapraklarına dokunmamaya çalışın.  9. Arka planı renklendirin Çiçeklerin arkasında iyi gözükecek bir renk seçin. Bu çalışmada biz altın sarısını seçtik çünkü çalışmanın tümünü dengeleyen bir renk. Hem taç yapraklarının ve yeşil yaprakların koyuluğunu düzenliyor hem de çiçeklerin ortalarındaki sarı renkle uyumlu. Siyah kontürleri takip ederek kısa uçlu bir fırça yardımıyla çiçeklerin arka planını renklendirin.  10. Deseni tamamlayın Kasenin altına doğru indikçe limon sarısı kullanarak arka planı tamamlayın. Yaprakların arkasındaki bazı alanları boş bırakın ki kompozisyon nefes alsın. Çiçeklerin ortalarına ve kasenin ağız kısmına rölyef boyayla noktalar yapın.  TAMAMLANMIŞ ÇALIŞMA

  A Yarı saydam boya
  Cam boyalar parlak alanlar oluşturmamıza olanak tanıdı.

  B Yol gösterici çizgiler
  Tüm çiçek ve yapraklar formu belirleyen kontür çizgileriyle tamamlandı.

  C Altın sarısı arka plan
  Yaprakların koyu tonlarını dengelemek için iki farklı ton sarı seçildi.

  ALINTIDIR.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  bu bilgiler işime çok yarayacak sağolasın canım
  Bir Yastıkta Aşktaaa..Sonsuza Kadar...Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bizde beraber yazlıktaki camı boyuyoruz dimi Leydihan.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Güzel bir uğraş.
  Sanırım sanatın adı vitraydı. :fikir:

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yarın hemen malzemeleri alıyorum. Çok hoşuma gitti.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Meslekler Boyama Sayfaları (2013) Okulöncesi Boyama Etkinliği
  Konu Sahibi Lahza Forum Okul Öncesi Eğitim
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Mayıs.2013, 04:03
 2. Kumaş Nasıl Boyanır? Kumaş Boyama Teknikleri Nelerdir?
  Konu Sahibi Leydihan Forum Hobileriniz
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 19.Ocak.2013, 17:57
 3. Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?
  Konu Sahibi Lahza Forum Pratik Bilgiler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Ocak.2013, 05:38
 4. Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?
  Konu Sahibi Çora Forum Motorlu Taşıtlar ve Teknik Bilgiler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Kasım.2012, 04:38
 5. Ahşap Boyama Nasıl Yapılır? Ahşap Boyama Tekniği
  Konu Sahibi Leydihan Forum Hobileriniz
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 19.Mayıs.2012, 00:27

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş