Etiketlenen üyelerin listesi

Sayfa 1/2 12 Son
Like Tree3Beğeni

Konu: Cam Boyama Teknikleri, Cam Nasıl Boyanır, Boyası Nedir?

 1. #1
  Durumu
  Kapalı
  HİPPİ

  OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.01.2012
  Takım
  Edirnespor
  İlgi Alanı
  vBulletin
  Yer
  Edirne
  Mesajlar
  31.175
  Konular
  10940
  Alınan Beğeniler
  13027
  Verilen Beğeniler
  7031
  Bahsedilme
  34 Mesaj(lar)
  Etiketlenme
  1 Konu(lar)
  Tecrübe Puanı
  10

  Question Cam Boyama Teknikleri, Cam Nasıl Boyanır, Boyası Nedir?

  Cam Boyama

  Sade bir cam kaseyi kolayca dekoratif bir ev eşyasına dönüştürebilirsiniz. Bu objeler kolayca hem çok alımlı hem çok zarif hediyelik eşyalar haline dönüşeceklerdir. Ayrıca cam yüzeyleri boyamak başlı başına çok keyifli bir çalışmadır.  Cam boyları saydam ve kapatıcı olmak üzere çok geniş renk seçeneklerine sahiptir. Bu çalışmada cam kaseyi rengarenk çiçekler kullanarak kendinden desenli bir görünüme sokacağız.

  Kontürleri yaratma

  Cam boyamak için öncelikle desenlerin kontürlerinde kullanacağınız rölyef boyasına ihtiyacınız olacak. Rölyef boyasını cam yüzeye uygulamak için ucunda kendinden bir ağız olduğunu göreceksiniz. Kontürler sayesinde vitray çalışmalarına benzer bir sonuç elde edeceksiniz. Bu dış çizgiler sayesinde boyaların birbirine bulaşmasını da engellemiş olacaksınız. Kontürleri tamamladıktan sonra bir saat kurumaya bırakın. Saç kurutma makinesiyle kuruma işlemini hızlandırabilirsiniz. Bu çalışmada çiçek desenleri cam yüzeye özgür bir biçimde resmedildi. Daha karmaşık desenlerde deseninizi önce bir kağıda çizip ardından cam yüzeye uygulayabilirsiniz (bir sonraki sayfada Uzman Tavsiyesi bölümünde daha ayrıntılı göreceksiniz).

  Faydalı teknikler
  Boyamaya başlamadan önce boya yapacağınız cam objeyi cam-sil ya da benzeri bir deterjanla iyice yıkayıp durulayın ve kurumaya bırakın. Yüzey mutlaka temiz olmalı yoksa boya yüzeye düzgün uygulanmaz. Boyamak için doğal kıllı bir fırça tercih edin çünkü sentetik kıllı fırçalar cam boyasını iyi tutmaz. Boyama sırasında bir renkten diğer renge geçerken mutlaka fırçanızı temizleyin yoksa uygulayacağınız renk kirlenir ve kötü sonuç elde edersiniz. Bir bez ya da kumaş parçası üzerinde fırçanızı kurutun. Islak fırça boyanın seyrelmesine neden olur. Eğer hata yaparsanız bezin üstüne bir miktar boya seyreltici damlatın ve yüzeyi temizleyin.

  MALZEMELER

  Cam kase ya da vazo
  Siyah rölyef boyası
  Cam boyası: Altın sarısı Turkuaz Mor Kiraz kırmızısı Koyu mavi Yeşil Zeytin yeşili Limon sarısı
  3 ve 4 numara fırça (doğal kıllı)
  Cam boya incelticisi
  Temizlemek için bez ya da kumaş parçası  1. Deseni çizmeye başlayın Cam kaseyi yana yatırın bir elinizle tutun. Rölyef boyasıyla ilk çiçeğin dış çizgilerine başlayın. Boyayı tüpten yavaşça sıkmaya çalışın ki bulaşmasın. Çiçeği ister Uzman Tavsiyesi’ndeki gibi şablon yardımıyla ister içinizden geldiği gibi çizin. Kasenin tüm çevresini ortaya çıkarın çiçeklerin tümünü tamamlayın. Farklı boyut ve şekillerde çiçekler resimlemeye çalışabilirsiniz. Biz bu çalışmada noktalar ve papatya benzeri çiçekler resmettik.  2. Kontürleri tamamlayın Çiçeklerin taç yapraklarına değecek biçimde yapraklar resimleyin ki tüm kompozisyon birbirine bağlansın. Kasenin çevresinde çalışırken boyanın bulaşmamasına dikkat edin. Kaseyi ağız kısmına yakın bir yerden tutun ve elinizin en kolay işleyeceği şekilde çevirmeye çalışın.

  RESMİ GELİŞTİRME

  Kaseyi yere koyun ve biraz uzaklaşarak desenden memnun olup olmadığınıza bakın. Kontürler kurumadan gerekli gördüğünüz yerlere ekleme ya da çıkarma yapabilirsiniz. Kuruma işlemi tamamlanınca renkli cam boyalarıyla kontürlerin içlerini doldurmaya başlayabilirsiniz. Renkleri ayrı ayrı kullanacağınız için bir palete ihtiyacınız olmayacak. Boyanın kapağı az miktarda boya kullanacağınızdan işinizi fazlasıyla görecektir.  3. Çiçeklerin ortalarını boyayın Kaseyi içinden tutun parmaklarınızı açın ve kasenin hareket etmemesine dikkat edin. Altın sarısı boya ve 4 numara fırçayla çiçeklerin ortalarını boyayın. Boya kuruduğunda şeffaflaşacaktır. Eğer ihtiyaç duyarsanız bir kat daha üstünden geçebilirsiniz. Boyama işlemi tamamlanınca fırçanızı temizleyin ve kurumaya bırakın.

  Desen çizme

  Eğer cam yüzey üstüne serbest el çizim yapmakta zorlanıyorsanız deseni önce bir kağıt üzerine çizin. Deseni çizeceğiniz cam yüzeyin altına kağıdı yerleştirin ve rölyef boyayla camın üstüne deseni kopyalamaya başlayın. Eğer bu çalışmadaki gibi yuvarlak bir obje üstünde çalışıyorsanız deseni kağıttan kesip çıkarın ki kağıt cam yüzeyine düzgün otursun.  4. Çiçeklerin taç yapraklarını renklendirin Büyük çiçeklerden birinin taç yapraklarından başlayın ve bir yaprağı turkuaz diğer yaprağı mor renkle boyayın. Doğal bir etki sağlamak için renklerin yanyana geldikleri yerde boyaların karışmasını sağlayın. Fazla ya da yanlış boya sürerseniz kumaş parçası yardımıyla temizleyin. Temizlemek için boya inceltici kullanmayın boyadığınız yerlere kaza sonucu bulaşırsa boyanın seyrelmesine ve kötü görünmesine neden olur.  5. Bir renk daha ekleyin Vişne kırmızı kullanarak diğer yaprağı renklendirin. Kırmızının hemen yanına boyadığınız mor ile karıştığı yerlerde harika renkler ortaya çıkacak.  6. Büyük çiçekleri tamamlayın Aynı şekilde tüm büyük yaprakları renklendirin. Turkuaz koyu mavi mor ve kırmızıdan yararlanın. Resme başlamadan önce mutlaka hangi rengi nereye süreceğinize karar verin ki renk karmaşası yaşamayın. Taç yapraklarını tek renk ve dümdüz boyamayın bırakın fırçanız yaprağın formuna uygun hareket etsin ve yandaki renklerle karışsın. Böylece çok daha zengin bir desen elde edeceksiniz.

  İSTENMEYEN ÇİZGİLER

  Cam kase yüzeyinde olduğu gibi pürüzsüz ve yuvarlak hatlı bir zemin üstünde çalışırken boya akarak istenmeyen bir şekilde kuruyabilir. Fırçanızı boya incelticisine batırıp bir kumaş parçası üstünde kurumaya bırakın. Kuruyan fırçanızla hala ıslak olan istenmeyen boyaları kolayca silebilirsiniz. Ya da boya yüzeyde kuruyuncaya kadar bekleyin üzerine istediğiniz bir renkle yeni bir desen uygulayın.  7. Küçük yaprakları boyayın No:3 fırçayı kullanarak daha küçük yaprakları renklendirin. Papatya benzeri çiçeklerinizi içinizden hangi renk geliyorsa onunla boyayın. Küçük olmaları sebebiyle boyayı karıştırmadan da kullanabilirsiniz.  8. Yeşil yaprakları boyayın No:4 fırçanızı yeniden alın. Yaprakları zeytin yeşiliyle renklendirin. Hala ıslak olan taç yapraklarına dokunmamaya çalışın.  9. Arka planı renklendirin Çiçeklerin arkasında iyi gözükecek bir renk seçin. Bu çalışmada biz altın sarısını seçtik çünkü çalışmanın tümünü dengeleyen bir renk. Hem taç yapraklarının ve yeşil yaprakların koyuluğunu düzenliyor hem de çiçeklerin ortalarındaki sarı renkle uyumlu. Siyah kontürleri takip ederek kısa uçlu bir fırça yardımıyla çiçeklerin arka planını renklendirin.  10. Deseni tamamlayın Kasenin altına doğru indikçe limon sarısı kullanarak arka planı tamamlayın. Yaprakların arkasındaki bazı alanları boş bırakın ki kompozisyon nefes alsın. Çiçeklerin ortalarına ve kasenin ağız kısmına rölyef boyayla noktalar yapın.  TAMAMLANMIŞ ÇALIŞMA

  A Yarı saydam boya
  Cam boyalar parlak alanlar oluşturmamıza olanak tanıdı.

  B Yol gösterici çizgiler
  Tüm çiçek ve yapraklar formu belirleyen kontür çizgileriyle tamamlandı.

  C Altın sarısı arka plan
  Yaprakların koyu tonlarını dengelemek için iki farklı ton sarı seçildi.

  ALINTIDIR.
  Beğenen Kullanıcılar: Yed-i AdL, Ay Işığı ve Sürmenaj Yorumu Beğendi.

 2. #2
  Durumu
  Kapalı
  Aşk Sancısı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  18.05.2012
  Takım
  Galatasaray
  İlgi Alanı
  Yok
  Yer
  Kocaeli
  Mesajlar
  7.172
  Konular
  1114
  Alınan Beğeniler
  2019
  Verilen Beğeniler
  2214
  Bahsedilme
  0 Mesaj(lar)
  Etiketlenme
  0 Konu(lar)
  Tecrübe Puanı
  14

  Standart

  bu bilgiler işime çok yarayacak sağolasın canım
  Bir Yastıkta Aşktaaa..Sonsuza Kadar...Gizlenmiş içerik !

  Gizlenmiş içerik !


 3. #3
  Durumu
  Kapalı
  Kalbim Bir Islak Kelebek

  KeLeBeK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  28.05.2012
  Takım
  Galatasaray
  İlgi Alanı
  Yok
  Yer
  Üj Bejçiyiz beya.
  Mesajlar
  9.278
  Konular
  4237
  Alınan Beğeniler
  2583
  Verilen Beğeniler
  2539
  Bahsedilme
  3 Mesaj(lar)
  Etiketlenme
  0 Konu(lar)
  Tecrübe Puanı
  14

  Standart

  Bizde beraber yazlıktaki camı boyuyoruz dimi Leydihan.

 4. #4
  Durumu
  Kapalı
  Aktif Üye

  Yed-i AdL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.11.2012
  Takım
  Galatasaray
  İlgi Alanı
  Yok
  Yer
  Trakyadan
  Yaş
  27
  Mesajlar
  5.263
  Konular
  1902
  Alınan Beğeniler
  1105
  Verilen Beğeniler
  2090
  Bahsedilme
  0 Mesaj(lar)
  Etiketlenme
  0 Konu(lar)
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  Güzel bir uğraş.
  Sanırım sanatın adı vitraydı. :fikir:

 5. #5
  Durumu
  Kapalı
  Ay ışığı gölgeleri büyüttü. Ayrılıklar eskidi, biz eskidik. Aşk bize küstü usta

  Ay Işığı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13.01.2013
  Takım
  Galatasaray
  İlgi Alanı
  Yok
  Yaş
  27
  Mesajlar
  3.475
  Konular
  1209
  Alınan Beğeniler
  801
  Verilen Beğeniler
  2136
  Bahsedilme
  0 Mesaj(lar)
  Etiketlenme
  0 Konu(lar)
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart

  Yarın hemen malzemeleri alıyorum. Çok hoşuma gitti.

Sayfa 1/2 12 Son

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Meslekler Boyama Sayfaları (2013) Okulöncesi Boyama Etkinliği
  Konu Sahibi Lahza forum Okul Öncesi Eğitim
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09/05/2013, 03:03
 2. Kumaş Nasıl Boyanır? Kumaş Boyama Teknikleri Nelerdir?
  Konu Sahibi OkyanusunKalbi forum Hobileriniz
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 19/01/2013, 16:57
 3. Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?
  Konu Sahibi Lahza forum Pratik Bilgiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08/01/2013, 04:38
 4. Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?
  Konu Sahibi Çora forum Motorlu Taşıtlar ve Teknik Bilgiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02/11/2012, 03:38
 5. Ahşap Boyama Nasıl Yapılır? Ahşap Boyama Tekniği
  Konu Sahibi OkyanusunKalbi forum Hobileriniz
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 18/05/2012, 23:27

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş