Dolu dolu yağan kar sıkıntılı günlere sebep olsa da işin eğlencesine ayıracak vaktimiz olduğu anda yapılacak en güzel şey sokakları eski dostumuz kardan adamlarla doldurmak.
Kış mevsimi dendiği zaman aklımıza gelen en güzel şeyin kar olduğunu söylersek pek de yanılmış olmayız. Kışın büyüsü de etrafın bembeyaz karlarla kaplandığı anlarda ortaya çıkıyor. Gerçi artık çok fazla kar göremesek de uzun kar tatilleri yaşayamasak da bu sene de kar kendini gösterdi. Kışın en büyük eğlencelerinden biri de soğuğa aldırış etmeden saatlerce uğraşarak yaptığımız tonton daima gülümseyen kardan adamların sokaklarımıza konuk olması. Siz de sokaklarda gördüğünüz birbirinden güzel kardan adamlardan yapmak istiyorsanız kâğıdınızı kaleminizi hazırlayın. Tabii yazıyı print etmek de seçenekleriniz arasında.

Kardan adam yapmak için özel bir kural ya da yöntem yok. Kardan adamınızı nasıl yapacağınız tamamen sizin hayal gücünüze bağlı. İsterseniz tonton kardan adamlar yapabileceğiniz gibi devasa büyüklükte kardan adamlar da yapabilirsiniz. Hatta illa kardan adam olmak zorunda da değil kardan bayan da yapabilirsiniz.Kardan adam yaparken dikkat etmeniz gereken tek şey yapmaya nasıl başlayacağınız. Eğer gövde için çok yumuşak bir kar yığını kullanırsanız kardan adamınızı tamamlamanız oldukça zor olacaktır. Üst kısımlara doğru ilerledikçe bu sefer alt kısımlar ya çökecek ya da erimeye başlayacaktır. O sebeple gövde kısmını oluşturmak için küçük bir kartopu yapıp onu sabırla yuvarlayarak büyütmeniz hem kardan adamınızın ömrünü uzatır hem de kardan adamınızın üst kısımlarını yaparken kolaylık sağlar.

Kardan adamınızı bitirdikten sonra işin en zevkli kısmı onu giydirmek ve süslemek. Eskiden kömürden düğmeler ve gözler yapılırdı ama artık kömür bulmak zor olacağı için taş veya siyah renkli düğmeler kullanabilirsiniz. Ama havuç burnu olmayan süpürgesi ya da küreği olmayan kardan adam da olmaz. Bir de boynuna atkısını attığınız zaman kardan adamınız hazır demektir.

Git gide daha az haşır neşir olabildiğimiz bu kış eğlencesi eğer Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] sorunu daha da ciddi boyutlara ulaşırsa muhtemelen çocuklarımıza ancak kitaplarda fotoğraflarda göstereceğimiz bir anı olarak geçmişte kalacak. Tabii ki bu kötü senaryo. Umarız ki gelecekte kötüye giden koşulların önlemlerini alırız ve felaket senaryolarını önleriz.

Nice bol karlı ve kardan adamlı günler...