Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Kumaş Nasıl Boyanır? Kumaş Boyama Teknikleri Nelerdir?  Kumaş Nasıl Boyanır?
  Günün stresinden kurtulmak mı istiyorsunuz? Biraz el beceriniz varsa birbirinden güzel ve kullanışlı bir çok ürün ortaya çıkarabilirsiniz.
  Günlük yaşamda dışa vurmaya pek fırsatınız olmayan yaratıcılığınızı geliştirin ve bir yandan da yeteneğiniz konusunda kendinizi sınayın
  *Malzemeler; Kumaş fırça parşömen kağıdı kalem kumaş boyası palet su kabı.
  *Yapılışı
  Kumaşı düz bir alana yerleştirin. Boyanacak yerin alt kısmına kalın bir kağıt parçası koyun (altına boya geçmemesi için). Kullanacağınız renkten bir miktar alıp paletin üzerine koyun. Boya eğer kıvamında değilse az miktarda su ekleyebilirsiniz. Boyayacağınız alan geniş ise kalın fırça dar bir alan ise ince fırça ile boyayın.
  Boyama esnasında fırça darbelerini hep aynı yönde yapmalısınız yoksa dalgalı bir görüntü oluşabilir. Başka bir renge geçerken mutlaka fırçanızı su ile temizleyin aksi takdirde kullanacağınız diğer rengin tonunda farklılaşma görülecektir.
  *Kopyalama yöntemi ise şu aşamalardan oluşur;
  Kumaş üzerine hazırlanan desen kağıdı iğnelenir. Kumaş ile desen arasına karbon kağıdı yerleştirilir. Desenin üstünden kalemle çizilerek model kumaşa çizilir. Metalik yaldızla desenin üzerinden kontür çizilir. Kontürün içi kumaş boyası ile renklendirilir.
  *Neler yapabiliriz?
  Kırlent oda takımları gözlük kılıfı masa örtüsü perde mutfak takımı fular Bluz eşarp abajur mendil pano çanta kumaştan yapılmış terlik ayakkabı tahtadan yapılan takılar...
  *Boyama tekniği; Kumaş boyasında farklı teknikler kullanarak değişik sonuçlar elde edebiliriz.
  Örneğin kontür tekniği; kullandığımız desenin kenarındaki çizgilerin üzerinden fırça ile hat olarak geçirilmesidir.
  *Tonlayarak boyama: Bir rengin farklı tonlarını kullanarak olur. Genelde en açık tonundan koyuya doğru yapılan boyama tekniğidir
  *Düz boyama: Seçtiğimiz deseni istediğimiz renkle boyayarak uygulanır. İstenirse kullanılan rengin koyu tonuyla çerçeve de yapılabilir.
  Bir de tüm bu tekniklerden yararlanarak farklı türde bir boyama şekli de uygulayabilirsiniz.
  *Sırma & Maraş işi
  Maraş işi boyamanın en büyük özelliği tek yüzlü bir işleme olmasıdır. Desenin altı özel olarak hazırlanan karton ile kabartılıp yedi kat sırma desen üzerinden atlatılarak kenarlarda içlik ile karşılıklı tutturulur. Aynı işlem yanyana uygulanarak işlenir.
  *Renk seçimi ve uyumu
  Renk uyumu desenin ön plana çıkması açısından çok önemlidir. Bu yüzden birbiriyle uyumlu renkler seçilmelidir. Bunun yanında renkleri aynı oranda kullanmak ürüne monoton bir hava verecektir.
  Birbirine uyumlu farklı renkleri farklı oranlarda kullanmak desene canlılık katacaktır.
  Açık ve koyu renkleri birarada kullanarak bunu sağlayabiliriz. Alanlı çalışmalarda desenin içi genellikle açık renklerin hakim olacağı şekilde doldurulmalıdır.
  *Boyama hakkında dikkat edilmesi gereken noktalar
  Kumaş üzerine deseni çizdikten sonra renk denemesi yapmadan boyaya geçmeyin. Kumaş üzerinde seçtiğiniz renk beklediğiniz tonda çıkmayabilir. Bunun için boyamanın hemen öncesinde minik bir kumaş üzerinde renginizi test edebilirsiniz. Beklediğiniz ton çıktığı takdirde bu rengi gönül rahatlığıyla esas kumaşınızın üzerinde uygulayabilirsiniz.

  Boyama yaparken kumaş kalın ise boyayı fazla miktarda sürmelisiniz. Kabartma boya kullanırken boya çok çabuk kuruduğu için hızlı bir şekilde çalışmanız gerekecektir. Boyayı eşit miktarda ve düzgünce sürmelisiniz. Boyanan yüzeyin üzerine tekrar boya sürmemelisiniz
  Boyama yapılacak kumaş temiz olmalı ve kırışık olmamalı
  Farklı markaların boyalarını karıştırarak bir arada kullanmamalıyız.
  İlk aşamada kolay ve küçük işler denemelisiniz.
  Boyalar kullanılmadan önce mutlaka çalkalamalısınız.
  Sık sık yıkanacak kumaşları az kabartmalısınız.
  Sık sık yıkanacak kumaşlarda pul sim işi az kullanmamalısınız.
  Kabartma boyalara her kullanımdan önce 2 damla su ilave etmelisiniz.
  Kenar kesiminde kumaşın dağılmaması için kumaşın tersine tırnak cilası sürebilirsiniz.
  Boyama yapılacak kumaşın altına lüzumsuz pamuklu bir bez veya karton koyabilirsiniz.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  Püf noktaları
  Kumaş üzerine deseni çizdikten sonra renk denemesi yapmadan boyaya geçmeyin. Kumaş üzerinde seçtiğiniz renk beklediğiniz tonda çıkmayabilir.

  Bunun için boyamanın hemen öncesinde minik bir kumaş üzerinde renginizi test edebilirsiniz. Beklediğiniz ton çıktığı takdirde bu rengi gönül rahatlığıyla esas kumaşınızın üzerinde uygulayabilirsiniz.

  Boyama yaparken kumaş kalın ise boyayı fazla miktarda sürmelisiniz. Kabartma boya kullanırken boya çok çabuk kuruduğu için hızlı bir şekilde çalışmanız gerekecektir. Boyayı eşit miktarda ve düzgünce sürmelisiniz. Boyanan yüzeyin üzerine tekrar boya sürmemelisiniz.

  Boyama yapılacak kumaş temiz olmalı ve kırışık olmamalı

  Farklı markaların boyalarını karıştırarak bir arada kullanmamalıyız.

  İlk aşamada kolay ve küçük işler denemelisiniz.

  Boyalar kullanılmadan önce mutlaka çalkalamalısınız.

  Sık sık yıkanacak kumaşları az kabartmalısınız.

  Sık sık yıkanacak kumaşlarda pul sim işi az kullanmamalısınız.

  Kabartma boyalara her kullanımdan önce 2 damla su ilave etmelisiniz.

  Kenar kesiminde kumaşın dağılmaması için kumaşın tersine tırnak cilası sürebilirsiniz.

  Boyama yapılacak kumaşın altına lüzumsuz pamuklu bir bez veya karton koyabilirsiniz


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kumaş boyama teknikleri aşamalar halindedir elin yatkınlaşmasını sağlamak amacıyla öğrenilen tekniklerin belli bir öncelik sırası vardır. Ve bu sıra takip edilmelidir.

  Kontur Tekniği: Kumaşa aktarılan desendeki tüm çizgi ve damarların fırçayla taşırmadan ve kalemle çizercesine düzgün bir şekilde boyanması işlemidir. Kontur tekniği desen ne şekilde olursa olsun uygulanması gereken ilk tekniktir.

  Düz Boyama: Desenin üzerinde herhangi bir tonlama veya gölgelendirme işlemi yapılmaksızın alanın aynı renkle boyanması işlemidir. Aplike çini işi gibi desenlemelerde alanlar bu şekilde boyanır.

  Tonlayarak Boyama: Boyanacak alanda aynı renk tonlarının birbirine kaynaştırılarak uygulanması işlemidir. Bunun en kolay yöntemi ise önce zemine beyaz boyayla astarlama yapılması ve boya kurumadan rengin astar üzerine sürülerek tonlamanın kumaş üzerinde gerçekleştirilmesidir. Tonlamada amaç desene gölge ve ışık vererek boyamaya boyut kazandırmaktır.

  Kumaş Boyama Türleri:Kumaş boyama uygulama türleri aplike çini işi kilim deseni Türk işi Çin iğnesi Maraş işi şablon beyaz iş boyutlu boyama şeklindedir. Genelde kumaş boyama teknikleri makine ve el nakışı desenlerinden esinlenilerek ortaya çıkarılmıştır.

  Aplike uygulaması: Aplike kumaşların deseni oluşturacak parçalar şeklinde kesildikten sonra kenarlarından kumaşa dikilerek tutturulması işlemidir. Kumaş boyamada aplike uygulaması ise aplikeyi görüntü olarak kumaş boyamaya uyarlamaktır. Desendeki alanlar düz boyama tekniğiyle boyanır her alan ayrı ve birbirine uyumlu renklerle boyanmalıdır. Daha sonra asıl aplike görüntüsünü vermek için her alanın kenar sınırına beyaz boyayla kontur çekilir ve içe doğru aralıklı kesik konturlar çekilir. Bu işlem dikilmiş görüntüsünü oluşturmak içindir.

  Çini deseni uygulaması:Türk İslam sanatlarından olan çini sanatına ait desenlerin kumaşa uygulanması işlemidir. Çini desenleri kumaşa uygulanırken çini sanatında kullanılan renkler kullanılmalıdır. Bu uygulamada düz boyama tekniği uygulanır ve her renk alanının arası yaldızla boyanır.

  Kilim deseni uygulaması:Türk kilimlerinde kullanılan desenlerin kumaş üzerine aktarılması işlemidir. Kilimde kullanılan renklerin kullanılmasına dikkat edilmedir. Düz boyama tekniğiyle alanlar boyanır bu işlem bittikten sonra her renk alanının arasına siyah boyayla kontur çekilir.

  Türk işi uygulaması: Nakışta uygulanan Türk işi desenlerinin boyalarla kumaşa uygulanmasıdır. Bu uygulamada dikkat edilecek husus desende her alanın seçilen renge göre tonlama yapılarak boyanması ve boya kurumadan kürdan veya kalın uçlu bir iğneyle nakışda çekilen pesentlerin birbirine paralel ve eşit aralıklarla çekilmesidir. Ağırlıklı olarak alan kenarlarına çekilen konturlarda yaldızlı boyalar kullanılır.

  Çin iğnesi uygulaması: Nakışta kullanılan ve kumaşa aktarılan uygulamalardan biri olan bu uygulamada amaç doğada bulunan figürlerin iki boyutlu olarak kumaşa resmedilmesidir. Boyanacak her alanda aynı renkle farklı tonlamalar yapılır böylece ışık ve gölgeler belirginleşir. Desende uygun yerlere fırçayla uzun ve kısa atımlı kılçıklar atılarak boyut kazandırma işlemi sona erer. Renk alanlarının dışına içinde kullanılan boyayla kontur çekilir.

  Maraş işi uygulaması:Nakışta yaldızlı iplerle işlenen kabartmalı bir görüntüye sahip Maraş işi desenlerinin kumaş boyamaya uygulanması işlemidir. Özel bir karışım olan kabartma boyası işleme başlamadan önce kumaş üzerindeki desene fırçayla uygulanır. Kuruması ve kumaşa iyice işleyebilmesi için bir gün bekletilir. Daha sonra kumaş tersinden düşük ısıda ütülenir. Ve bu işlemle istenen alanın kabarması sağlanmış olur. Kabarmanın sorunsuz olması için boyanın eşit miktarda sürülmesine dikkat edilmelidir. Kabartma işlemi bittikten sonra kabartılan alan yaldızlı boya ile boyanır.

  Şablon uygulaması: Şablon her tür boyama işleminde kullanılan bir baskı türüdür. Kumaş boyarken de uygulanabilen bu işlem diğer kumaş boyama işlemlerinden farklı olarak stencil fırça ve süngerle yapılmaktadır. Detaylı desenlerin kullanılmadığı bu uygulama da öncelikli işlem desenin şablona aktarılmasıdır. Hazırlanan şablon boyanacak kumaş üzerine konur boyaya batırılan stencil fırça ve süngerle atılan darbelerle desen renklendirilir.

  Beyaz iş uygulaması: Makine nakışı uygulamalarından biri olan beyaz işin kumaşa boyalarla uygulanmasıdır. Kabartma boyası ile beyaz iş desenlerinin hatları boyanır ve tersinden ütülenir. Nakış oymalarının görüntüsünü verebilmek içinse arada kalan boşluklar ahşap rengi bir kumaş boyasıyla boyanmalıdır.

  Boyutlu boya uygulaması: Desene boyut kazandıran bu uygulamada fırça kullanılmaz. Kumaş boyalarının bir türü olan tüp boyalarla kumaşa çizilen desen taslağı üzerine sıkarak kontur çekilir. Boyanın taşmamasına dikkat edilmelidir.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  Kumaş boyamada kullanılan başlıca malzemeler kumaş kumaş boyaları fırça parşömen kağıdı palet kasnak ve su kabıdır.

  Kumaş: Boyamada kullanılacak kumaş her tür kumaş olabilir fakat boyanın kalıcı olması isteniyorsa seçilen kumaşın naylon oranının az olması ve emici bir kumaş olmasına dikkat edilmelidir. Boyamaya başlamadan önce kumaş yıkanmalıdır.

  Kumaş boyaları:Genel olarak kumaş boyaları adıyla geçen malzemeler çok çeşitlidir ve aralarında kumaşa uygulanan farklı karışımlar da bulunmaktadır. Boyaların tümü su bazlı kimyasal karışımlardır.

  Öncelikle renklendirme amaçlı boyalara değinmek gerekir. Bu boyalar fırçayla kumaşa tatbik edilen düz renk boyalardır. Kendi aralarında renk karışımları yapılarak farklı renk tonları elde edilebilir. akrilik ve opak boya olarak iki çeşidi vardır.Genel olarak her boyama uygulamasında kullanılır.

  Yaldızlı boyalar kenar konturlarda ve Maraş işi uygulamasında kullanılan boyalardır. Altın gümüş bakır rengi yaldızlı boyaların yanı sıra diğer renklerde de yoğun parlaklık veren yaldızlı boya çeşitleri de bulunur.

  Kabartma boyası kumaşa uygulandığı alanda kabarma sağlayan bir tür karışımdır. Fırçayla kumaşa sürülen bu boya kuruduktan sonra tersinden ütülendiğinde kabarır.

  Kleber adı verilen diğer bir karışımsa oyma yapılacak ürünlerde kullanılır. Bir tür tutkaldır. Kesilen kumaş kenarlarının dağılmasını engeller. Oyulacak alanların kenarına kumaşın tersinden fırçayla sürülür.

  Boyutlu boyalar ise ince uçlu tüplerdedir ve bu ince uçlardan sıkılarak kumaş üzerine kontur çekmede kullanılır. Bu boyaların yaldızlı ve düz her rengi mevcuttur.

  Boyamanın kalıcı olması için kullanılacak boyaların kaliteli olmasına dikkat edilmelidir.

  Fırça:
  Kumaş boyamada kullanılan fırçalar diğer boyama türlerinde kullanılan fırçalardan farklıdır. Mili metrik ölçüleri vardır. Bu fırçalar inceden kalına doğru 0 00 000 1 2 ve 3 olarak numaralandırılmışlardır. Desende boyanacak alan genişse veya çekilecek kontur kalınsa kalın uçlu bir fırça dar bir alan boyanacaksa veya ince kontur çekilecekse ince uçlu bir fırça seçilmelidir. Fırçaların uzun ömürlü olması için her kullanımdan sonra su kabında yıkanması ve kurulanması gerekir.

  Parşömen kağıdı:
  Dayanıklı ve hafif saydam olan bu kağıt kumaş boyamaya başlarken kullanılacak ilk malzemelerden biridir. Uygulanacak desen önce örnek üzerinden parşömen kağıdına kurşun kalemle çizerek kopyalanır daha sonra kumaşa aktarılır.

  Palet: Kullanılan boyalarda farklı renkler elde etmek için boyaların üzerinde fırça ile karıştırıldığı levhanın adıdır.

  Kasnak:Kasnak kumaşın içine yerleştirildiği kumaşı gergin ve sabit tutan âletin adıdır. Genelde ipek tafta veya saten gibi kumaşların boyama esnasında kaymasını engellemek için kullanılır.

  Su kabı: Su kabı içindeki suyla fırçayı her kullanımdan sonra yıkamak için kullanılır.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Günün stresinden kurtulmak mı istiyorsunuz? Biraz el beceriniz varsa birbirinden güzel ve kullanışlı bir çok ürün ortaya çıkarabilirsiniz. Günlük yaşamda dışa vurmaya pek fırsatınız olmayan yaratıcılığınızı geliştirin ve bir yandan da yeteneğiniz konusunda kendinizi sınayın.


  Malzemeler;Kumaş fırça parşömen kağıdı kalem kumaş boyası palet su kabı.

  Yapılışı : Kumaşı düz bir alana yerleştirin. Boyanacak yerin alt kısmına kalın bir kağıt parçası koyun (altına boya geçmemesi için). Kullanacağınız renkten bir miktar alıp paletin üzerine koyun. Boya eğer kıvamında değilse az miktarda su ekleyebilirsiniz. Boyayacağınız alan geniş ise kalın fırça dar bir alan ise ince fırça ile boyayın. Boyama esnasında fırça darbelerini hep aynı yönde yapmalısınız yoksa dalgalı bir görüntü oluşabilir. Başka bir renge geçerken mutlaka fırçanızı su ile temizleyin aksi takdirde kullanacağınız diğer rengin tonunda farklılaşma görülecektir.

  Kopyalama yöntemi ise şu aşamalardan oluşur;
  Kumaş üzerine hazırlanan desen kağıdı iğnelenir. Kumaş ile desen arasına karbon kağıdı yerleştirilir. Desenin üstünden kalemle çizilerek model kumaşa çizilir. ****lik yaldızla desenin üzerinden kontür çizilir. Kontürün içi kumaş boyası ile renklendirilir.

  Neler yapabiliriz?
  Kırlent oda takımları gözlük kılıfı masa örtüsü perde mutfak takımı fular Bluz eşarp abajur mendil panoçanta kumaştan yapılmış terlik ayakkabı tahtadan yapılan takılar...

  Boyama tekniği;

  Kumaş boyasında farklı teknikler kullanarak değişik sonuçlar elde edebiliriz. Örneğin kontür tekniği; kullandığımız desenin kenarındaki çizgilerin üzerinden fırça ile hat olarak geçirilmesidir.

  Tonlayarak boyama:Bir rengin farklı tonlarını kullanarak olur. Genelde en açık tonundan koyuya doğru yapılan boyama tekniğidir.

  Düz boyama: Seçtiğimiz deseni istediğimiz renkle boyayarak uygulanır. İstenirse kullanılan rengin koyu tonuyla çerçeve de yapılabilir.

  Bir de tüm bu tekniklerden yararlanarak farklı türde bir boyama şekli de uygulayabilirsiniz.

  Sırma & Maraş işi
  Maraş işi boyamanın en büyük özelliği tek yüzlü bir işleme olmasıdır. Desenin altı özel olarak hazırlanan karton ile kabartılıp yedi kat sırma desen üzerinden atlatılarak kenarlarda içlik ile karşılıklı tutturulur. Aynı işlem yanyana uygulanarak işlenir.

  Renk seçimi ve uyumu
  Renk uyumu desenin ön plana çıkması açısından çok önemlidir. Bu yüzden birbiriyle uyumlu renkler seçilmelidir. Bunun yanında renkleri aynı oranda kullanmak ürüne monoton bir hava verecektir. Birbirine uyumlu farklı renkleri farklı oranlarda kullanmak desene canlılık katacaktır. Açık ve koyu renkleri birarada kullanarak bunu sağlayabiliriz. Alanlı çalışmalarda desenin içi genellikle açık renklerin hakim olacağı şekilde doldurulmalıdır.

  Boyama hakkında dikkat edilmesi gereken noktalar

  Kumaş üzerine deseni çizdikten sonra renk denemesi yapmadan boyaya geçmeyin. Kumaş üzerinde seçtiğiniz renk beklediğiniz tonda çıkmayabilir. Bunun için boyamanın hemen öncesinde minik bir kumaş üzerinde renginizi test edebilirsiniz. Beklediğiniz ton çıktığı takdirde bu rengi gönül rahatlığıyla esas kumaşınızın üzerinde uygulayabilirsiniz.

  Boyama yaparken kumaş kalın ise boyayı fazla miktarda sürmelisiniz. Kabartma boya kullanırken boya çok çabuk kuruduğu için hızlı bir şekilde çalışmanız gerekecektir. Boyayı eşit miktarda ve düzgünce sürmelisiniz. Boyanan yüzeyin üzerine tekrar boya sürmemelisiniz.

  Boyama yapılacak kumaş temiz olmalı ve kırışık olmamalı
  Farklı markaların boyalarını karıştırarak bir arada kullanmamalıyız.

  İlk aşamada kolay ve küçük işler denemelisiniz.

  Boyalar kullanılmadan önce mutlaka çalkalamalısınız.

  Sık sık yıkanacak kumaşları az kabartmalısınız.

  Sık sık yıkanacak kumaşlarda pul sim işi az kullanmamalısınız.

  Kabartma boyalara her kullanımdan önce 2 damla su ilave etmelisiniz.

  Kenar kesiminde kumaşın dağılmaması için kumaşın tersine tırnak cilası sürebilirsiniz.

  Boyama yapılacak kumaşın altına lüzumsuz pamuklu bir bez veya karton koyabilirsiniz

  KULLANILAN MALZEMELER
  Kumaş fırça parşömen kağıdı kalem kumaş boyası palet su kabı.

  YAPILIŞI:
  Kumaş düz bir alana yerleştirilir. Boyanacak yerin alt kısmına altına boya geçmemesi için kalın bir kağıt parçası konulur. Kullanılacak boya bir miktar alınıp paletin üzerine konulur. Boya eğer kıvamında değilse az miktarda su eklenebilir. Boyanacak alana uygun kalın veya ince fırça ile boyanır. Boyama sırasında fırça darbeleri hep aynı yönde yapılmalıdır. Yapılmadığında dalgalı bir görüntü oluşabilir. Başka bir renge geçerken fırça mutlaka temizlenmelidir temizlenmediğinde kullanılacak diğer rengin tonunda farklılaşma görülecektir.

  KOPYALAMA YÖNTEMİ :
  Kumaş üzerine hazırlanan desen kağıdı iğnelenir. Kumaş ile desen arasına karbon kağıdı yerleştirilir. Desenin üstünden çizilerek kumaşa çizilir. ****lik yaldızla desenin üzerinden kontur çizilir. Konturün içi kumaş boyası ile renklendirilir.

  RENKLER VE UYUMU
  Renk uyumu desenin ön plana çıkması açısından çok önemlidir. Bu yüzden birbiriyle uyumlu renkler seçilmelidir. Bunun yanında renkleri aynı oranda kullanmak ürüne monoton bir hava verecektir. Birbirine uyumlu farklı renkleri farklı oranlarda kullanmak desene canlılık katacaktır. Açık ve koyu renkleri bir arada kullanarak bunu sağlayabiliriz. Alanlı çalışmalarda desenin içi genellikle açık renklerin hakim olacağı şekilde doldurulmalıdır.

  Renkler Nasıl Elde Edilir?
  Kırmızı + Sarı = Turuncu
  İki Kat Kırmızı + Mavi = Mor
  Kırmızı + 2 Kat Mavi = Eflatu
  Kırmızı + Mavi + Siyah = Bordo
  Sarı + Siyah = Sütlü Kahverengi
  Mavi + Yeşil = Cam Göbeği
  Kırmızı + Sarı + Beyaz = Yavruağzı
  Mavi + Siyah = Lacivert
  Sarı + Yeşil = Açık Yeşil
  Yeşil + Kırmızı = Kına Yeşili
  Mavi + Beyaz + Siyah = Duman Rengi

  BOYAMA HAKKINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:

  Kumaş üzerine deseni çizdikten sonra renk denemesi yapmadan boyaya geçilmelidir. Kumaş üzerinde seçilen renk beklenilen tonda çıkmayabilir. Bunun için boyamanın hemen öncesinde minik bir kumaş üzerinde renk test edilmelidir. Beklenilen ton çıktığı takdirde bu renk esas kumaşın üzerinde uygulanabilir.

  Boyama yaparken kumaş kalın ise boya fazla sürülmelidir. Kabartma boya kullanılırken boya çok çabuk kuruduğu için hızlı bir şekilde çalışma gerekir. Boyayı eşit miktarda ve düzgünce sürülmelidir. Boyanan yüzeyin üzerine tekrar boya sürülmelidir.

  Boyama yapılacak kumaş temiz olmalı ve kırışık olmamalıdır.

  Farklı markaların boyalarını karıştırarak bir arada kullanılmamalıdır.

  İlk aşamada kolay ve küçük işler denenmelidir.

  Boyalar kullanılmadan önce mutlaka çalkalanmalıdır.

  Sık sık yıkanacak kumaşlarda pul sim işi az kullanılmalıdır.

  Kabartma boyalara her kullanımdan önce 2 damla su ilave edilmelidir.

  Kenar kesiminde kumaşın dağılmaması için kumaşın tersine cilası sürülebilir.

  Boyama yapılacak kumaşın altına lüzumsuz pamuklu bir bez veya karton konulabilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş