Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Break Dans Tarihi ve Sözlüğü

  KIYAMET GÜNÜ’NDE DOĞAN DANS

  1970’li yılların başında Amerika’da başlayan ve bir fırtına gibi bütün dünya gençliğini etkisi altına alan break dance Türkiye’de 1993 yıllarında kendini etkin olarak göstermeye başladıktan bir süre sonra bir anda gözden kayboldu. Bugün bildiğimiz sitiliyle break dance ise (sosyal kültürel ve ekonomik yapısı gereği break dance’nin ortaya çıkışı için en uygun koşulların oluştuğu) İstanbul’da Almanya’dan gelen ‘İstanbul City Breakers’ın tetiklemesiyle yayıldı yurdun dört bir yanına. İstanbul City Breakers’ın efsanevi danslarıyla suladıkları topraklardan Bakırköy’de ‘Lords Of İstanbul’ ve ‘Takım 34’ Kadıköy’de ‘İstanbul Street B-Boys’ yeşerdi. Hemen ardından İzmir’de Young Energy B-Boys Ankara’da Devil Dogs Bursa’da Bursa City B-Boys esen bu rüzgarı Anadolu’ya taşıyan öncüler oldular. İstanbul’da ise Özellikle "İstanbul Street B-Boys"un Kadıköy yakasında peşi sıra düzenlediği ve genellikle Dj Turbo Dj Arda ve Dj Double MT’nin dj.liklerini yaptığı partilerde b-boylar biraya gelerek kendilerine yeni yaş***** alanları yaratıyordu.

  Türkiye'ye ilk olarak "İstanbul Street B-Boys"un partisine Flying Steps’den Crok ve Vartak geldi. Bu başarıyla geçen büyük partiden güç bulan Takım 34 ve S2K 1998 yılında Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük partisi olan "Kıyamet Günü"nü düzenlediler.

  South Side Rockers grubu ve yurt dışından bir çok b-boy ve graffitici’nin yanı sıra 1500 kişinin katıldığı ‘Kıyamet Günü’ ile break dance’nin yakaladığı muhteşem rüzgar bir anda tüm Türkiye’de break dance’ın gençliğin arasında salgın gibi yayılmasını sağladı. Bu rüzgarda elbette aynı yılarda Dj Arda'nın yaptığı ve efsane b-boy Storm'un yanı sıra Flying Steps'den ayrılan Crok'unda katıldığı büyük partinin ve yılarca Blue Jean dergisindeki köşesinde yazdığı yazılarla yurt genelinde tüm breaker’lar arasında iletişimi sağlayan Turbo’nun payı büyük oldu. Birbiri ardına kurulan yüzlerce grup arasında bugün adı en çok duyulan Takım 34 Young Energy B-Boys Lord Of İstanbul Devil Dogs Bursa Sky-B Crew Dream Night Breakers İnfaz Apache B-Boys Bağcılar B-Boys Breakkers Famılly C4 Crew Deprem Kayseri B-Boys İstanbul Street B-Boys L.O.İ. Pendik B-Boys Poison Of Spider B-Boys Samsun Stars Breakers Trabzon Free Young bu gruplardan sadece bazıları.

  Dünyada ‘Break Dance’ın doğuşuna dair birden fazla öykü dolaşmakta ortalıkta. Afrika Bambaata’nın Newyork’da sokak kavgalarına son vermek gençler arasında çıkan sorunlara barışçıl bir çözüm bulmak amacıyla break dance’ı ortaya çıkardığını söyleyenlere karşılık Los Angeles'dan Sugarpop’un bu dansı ortaya ilk kez çıkardığını söyleyenlerde bulunuyor. Ortaya çıkış şekli nasıl olursa olsun break dans’ın en büyük özelliğinin onun fiziğe çevikliğe ve akrobasiye dayanan bir sokak dansı olarak rakiplerin aynı anda karşı karşıya gelerek tüm hünerlerini kapışma yoluyla ortaya koyarak çıkabilecek kavgalara son vermesi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

  Bugün birkaç yıl gibi çok kısa bir süre içinde Türkiye’nin dört bir yanında çalışmalarını sürdüren pek çok grubunun ortaya çıkması hiphop kültürünün en temel unsurlarından biri olan break dance’ının önlenemez yükselişini açıkça göstermektedir. Üstelik özelikle Avrupa’da resmen devlet eliyle desteklenmesine karşın ülkemizde devletin kolluk kuvvetlerinden radikal siyasi akımların alt temsilcilerine nihayetinde eğitimsiz halkın genelinin tüm engellemelerine rağmen break dance gençler arasında büyük bir hızla yayılarak yurdun dört bir yanında mahallelere kadar girmiştir. Bu yayılmada elden ele dolaşan video kasetleri hiphop partileri break dance’ın estetik görünümü ve en önemlisi de gençlerin pek çok temel ihtiyacını karşılıyor olması çok etkili olmuştur.

  Break dance aracılığıyla günümüz gençliği pek çok temel ihtiyaçlarını karşılamaktadır: bulunduğu baskıcı çevreden kopup yeni bir arkadaş grubuna üye olma kendisini geliştirme ifade etme çevresine kabul ettirme ve biriken enerjilerini bu güç çeviklik gerektiren bu sportif dans aracılığıyla açığa çıkarma....

  Buna karşılık daha çok alt ve orta sınıfa mensup ailelerin çocukları olan breaker’ları bekleyen pek çok temel sorun bulunmaktadır. Bu temel sorunlardan biri çalışabilecekleri yeterli alanların bulunmaması. Avrupa’da ve Amerika’da toplumun sosyal ve kültürel gelişmişliği nedeniyle gençlerin çalışabilmeleri için pek çok kurumların kurulmasına sosyal kültürel ve sportif alanların açılmasına karşılık Türkiye’de çalışabilecekleri kapalı bir alanı bulunmayan ve bu nedenle dışarıda sokak ortalarında çalışmak zorunda kalan gençlerin mekan sorunu çözülmesi gereken en temel sorunlardan biridir. Belki de en büyük temel sorunlardan biride Türk toplumunun kendilerine karşı gösterdikleri yoğun baskı ve dışlamışlık. Temel bir sorun olan mekan sorunu yaz kış demeden dışarılarda bulunabilecek iyi veya kötü alanlarla kendileri için çözülebilecek bir sorun olmasına karşın ailelerinin ve toplumun kendilerine karşı gösterdiği baskı şiddet ve aşağılanma önlerinde bir duvar gibi duran daha büyük bir sorundur. Bu sorun aşıldığında ise break dance’ın bir sel gibi akmasını durdurabilecek hiçbir güç kalmayacaktır önünde. / Historical of Turkey Break Dance.

  Break Dans Sözlüğü

  Air Flow:Havada takla atarak dönmek.
  -Air Tracks:Eller yerdeayak ve bacaklari yere degdirmeden dönmek.

  -Baby:Bebek gibi yerde yuvarlanipziplamak.
  -Backspeed:Sirtta hizlica dönmek.
  -Crone:Omuz degmeden kafanin etrafinda dönmek.

  -Danlock:Özgünserbest hareketler.
  -Dirsek Nighty:Nighty`den farkli olarak dirsegin üzerinde dönmek.
  -Egyptian:Eloctro Boogie sitili...
  -Handglove:Yumruk üzerinde dönmek.
  -Kafa:Elleri yere degdirmeden kafa üzerinde dönmek.

  -Kafa Kopter:Kopterden farkli olarakkafa ekseni üzerinde dönmek.

  -Kamikaze:Vücut dikeller yapi halde havaya sicrayarak yere parelel halde dönmek.
  -Kopter:Yüz üstü dirseklerin üstüne yatarak 180 derece acik ayaklarini savurarakomuz üstünede dönmek.

  -Kulplu:Jimnastikte oldugu gibi ellerin yere konularakbacaklari degdirmeden dönmek.
  -Makas:Amuda kalkarakayaklari ileri geri hareket ettirmek.

  -Nighty:Amuda kalktiktan sonradiger eli yerden cekerek tek el üzerinde dönmek.
  -Nighty Night:Amuda kalktiktan sonradiger eli yerden cekerek tek el 4-5 tur dönmek.
  -Tek el:Yerdeki elin dirseginin karin boslugunda destek vermesiylevücut yere paralel tek el üstü dönmek.

  -Tek el Jump:Tek el`den farkli olarakdönülen elin üzerinde ziplayarak dönmek.

  -Scopion:Amuda kalktiktan sonra kafayi icevücütla ayni hizaya cekerek dönmek.
  -Worum:Yüz üstü uzanarakyere kutucuk gibi hareket etmek.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çok hareketli bir dans olan Break Dansın farklı figürleri vardır.. Kuplu dolap kafa kopter makasi nayti scorpion kafa tek el gibi…
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  KUPLU: Bu hareket diğerlerine göre daha zor bir hareket.bu hereketin girişi ayakta iken oluyor ;ayakta sol ayağınız önde olsun sağ ayağınız arkada.ayaklar açık olsun yani ayaklarınız açık biri diğerinden önde olacak.daha sonra sağ elinizi harekete başlarken iki ayağınızın tam ortasına koyacaksınız.

  Şimdi harekete başlamak:

  sol ayağınız önde idi sol ayağınızı tam yukarı fırlatın ve sağ elinizi iki ayağınızın arasına koyun ve vücüttaki bütün yükü sağ elinize verin. sol ayak yukarı fırlatıldığı zaman arkada olan ayak yani sağ ayak sol ağağın altından geçecek.sağ ayak alttan geçtikten sonra vücüttaki yük bu sefer sol ele verilecek ayaklar tam açık olacak.ayaklar şimdi önde ayakların arkaya geçip sizin de ikinci tura geçmeniz içinsağ ayağı solun altından geçirdikten ve vücüttaki tüm yükü sol ele verdikten sonra bu sefer ayaklar havada iken sol ayak sağ ayağın altından geçecek ve ayaklar arka tarafa geçtiği zaman tüm yük iki kola verilcek ayakları tekrar öne geçirmek için sol tekrar yukarı sağ onun altından geçecek.bu kuplunun ilk turuydu.ikinci ve diğer turlar da böyle devam ediyor.

  DOLAP(slayps): Bu harekete çeşitli girişler vardır.

  kolay olanlardan bir tanesi.

  iki elinizin üstünde yere oturun bir ayak diz kırık bir şekilde olsun diğer ayak yani sol ayak tam düz ve havada olacak .(mesela cömelerek oturduğunuzu varsayın ellerinizi arkaya koyup bir ayağınızı yani sol ayağınızıda öne vererek tam düz olarak düşünün bu hareketin giriş şeklide öyledir.)

  daha sonra sol ayağınızı yukarı fırlatıp sağ elinizi sol tarafınıza geçirin ve vucutta sağ elin sol tarafa geçmesi ile birlikte sola dönmelidir .ayaklar ise sol fırlatıldığı zaman sağ ayakta solun üstünden geçip vucud ile bereaber dönecektir.vucut ve ayaklar döndükten sonra yani ilk tur bittikten sonra tekrar harekete gişir şeklinde yere düşmneiz gerek yani sağ ayağınız üstüne düşmeniz gerek. sol ayak gene önde ve düz şekilde açık olması gerek hareketin diğer turları da bu şekilde yapacaksınz.

  NOT:Ayaklar vucud ile dönerken ayaklar tam açık olmalı BAŞARILAR.

  KAFA KOPTER: Bu harekette de ayaklarınız normal kopter atarken açtığınız gibi açık olacaktır.normal kopterden tek farkı ise bu harekette vucudunuz üstünde değil de kafanızın etrafında dönmenizdir.[yani kafanızın ekseni(alnınızın hizasında) etrafında döneceksiniz]

  bu harekete de bir çok yerden girebilirsiniz ama kafa dönerken girmek daha kolaydır.

  KAFA dönerken tam başınızın üstünde dönersiniz başınızın üstünde dönerken kendinizi kafanızın ekseni etrafında döndürün ve ayakları tam açın bu kafa kopterdir.NOT:Bu harekette boyun kırılma olasılığı fazladır DİKKATLİ olun.

  MAKAS(2001) :Amuda kalkmış bir şekilde yürürken ayaklarınızı kasın.ayaklarınız tam dik olsun.daha sonra ayaklarınızı amutta yürürken ileri geri yapın.yani ayaklarınızı aynı makas gibi açılıp kapanmalı bir makasın açılıp kapanmasıni düşünün ve ayaklarınızı o şekilde açıp kapayın.

  NAYTİ:bu hareketi yapmak için önce hamutta dengede durmayı öğrenmeniz gerekir.hamuta kalktığınızda bi elinizle kendinizi çevirip diğer elinizi yerden çekin ve ayakalrınızı tam dik tutun.

  SCORPİON: Bu harekette amutta dururken kafanızı vücutla aynı hizada tutun .yani kafanız dışta değil de içte olsun.

  KOPTER:koptere çeşitli girişler vardır ama en kolayı tek elden giriştir.yüz üstü dirseğinizin üstüne yatın ayakalrınızı iyice açın.daha sonra sol ayağı tam yukarı fırlatın ve sağ ayağıyı sol ayağın altından geçirip kendinizi omuzlara bırakın.ikinci tura geçerken ellerinizi göğsünüzün orada toplayın ve ellerinizin yardımı ile kendinizi ittirip kopteri devam ettirin.ayakların tamamen açık olmasına dikkat edin.

  DİRSEK NAYTİ:bu harekette naytinin aynısı ama tek farkı dirseğinizin üzerinde dönemiz.

  KAFA:kafa üstüne kalkıldığında ayaklar tam olarak açılmalı.denge sağlandıktan sonra bi ayak sabit bırakılıp diğer ayak hafifi öne doğru sarkıtılır.dönme aşamasına geldniğinizde belinizi de kasmayı unutmayın.hızlanmak için ilk önce ellerinizi kulanın ve hızlandıktan sonra ellerinizle değilde aşağı sarkıttığınız ayağınızı savurarak hızlanın.kafa dönmek için mutlaka güzel bir bere yapın.

  TEK EL(tortıl):yüz üstü dirseğinizin üstüne yatın dirseğinizi boşluğunuzun bulunduğu yere tam olarak oturtun.bu girişi yaptıktan sonra ayakları iyiyce açın.daha sonra ayakalrınızı kasın ayakllar sbit dursun.boşta kanal elinizle kendinizi çevirmeye başlayın.ayaklar ilk baştan yere değer ama siz hızlandıkça ayaklarınızın yerle teması kesilecektir.

  TEK EL JAMP:bu harekette tek ele benziyen bir harekettir.çeşitli girişleri vardır .ama en kolayı tel elden girmektir.tek el dönerken boşta kalan elinizin yerle temasını kesin ve dödüğünüz elin üzerinde kendnizi zıplatarak dönün..  Alıntı
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.

  Herşey Ait Olduğu Yerde Hayat Bulur

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş